שתף קטע נבחר

המפכ"ל עונה לרזי ברקאי: יש הבדל בין השכול שלנו לשכול שלהם

בנאום בפני משפחות שכולות באילת אמר רב-ניצב רוני אלשיך כי "בעוד אנו בחרנו לקדש את החיים, אויבינו בחרו לקדש את המוות. המסר הסמוי שלהם הוא שבשליפת סכין אפשר לעבור לעולם טוב יותר". הדברים נאמרים בעקבות הסערה שחולל השדרן רזי ברקאי שאמר שאין הבדל בין תחושת השכול הישראלית לזו הפלסטינית

 

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך התייחס אמש (יום ב') באופן מרומז בכנס המשפחות השכולות של "יד לבנים" באילת לדברים שאמר שדר גל"צ רזי ברקאי על כך שתחושת השכול הישראלית והפלסטינית זהה, דברים שחוללו סערה ציבורית ופוליטית. "אי-אפשר שלא לחוש את ההבדל בין השכול שאנו מלווים ופוגשים במבט שלכם לבין זה שאנו פוגשים בשנים האחרונות באינטנסיביות בעיני חלק משכנינו", אמר המפכ"ל. דבריו של רזי ברקאי ודרישת ההורים השכולים להשעותו פורסמו לראשונה ב-ynet.

 

"לאורך השנים, במסגרת תפקידיי השונים, אני פוגש את משפחת השכול", אמר רב-ניצב אלשיך. "מי שמשרתים במערכת הביטחון לאורך שנים נחשפים לו, כמובן, יותר ואוספים איתם לאורך השנים עוד עוד משפחות שהנפש קשורה בהן. דומה שבעוד אנו בחרנו לקדש את החיים, לתת להם משמעות, להרים על נס את התרומה של הקורבנות לחברה הישראלית, את המורשת שהם השאירו לנו לנצח, אויבינו בחרו לקדש את המוות. המסר הסמוי שלהם הוא כי אין שום חשיבות לחיים, וכי בלחיצת כפתור או שליפת סכין אפשר לעבור לעולם טוב יותר ולהיפטר מהאתגרים של העולם הזה. זה בעיניי אנטיתזה לערכים של החברה הישראלית".

שמחה גולדין (מימין) ורזי ברקאי (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
שמחה גולדין (מימין) ורזי ברקאי(צילום: יאיר שגיא)

הסערה החלה בראיון שקיים ברקאי לפני כמה שבועות עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן בנושא החזרת גופות המחבלים הפלסטינים למשפחותיהן. "תאר לעצמך משפחות ישראליות, ואנחנו מכירים לצערנו את המקרים האלה, צוק איתן למשל, שמחכות ומחכות עד שגופות היקרים שלהן יגיעו", אמר. השר ארדן השיב בפליאה: "זו ההשוואה שאתה נותן לי?".

ברקאי הוסיף כי כוונתו היא מבחינת "ההרגשה של המשפחות".

 

בתגובה דרשו משפחות שכולות – בהן משפחותיהם של אורון שאול והדר גולדין שגופותיהם עדיין בידי חמאס – שברקאי יושעה. בהמשך אף התעמת עמו שמחה גולדין במהלך שידור, ודרש שיתנצל.

 

כעבר כמה ימים שלח מפקד גל"צ ירון דקל מכתב למשפחות ובו התנצל בשם התחנה על הדברים שנאמרו, אך ברקאי אמר כאמור שאינו חוזר בו. ברקאי עצמו אמר: "מתנצל אם פגעתי במשפחות השכולות, אבל לא יכול לעשות שקר בנפשי ולהגיד שאני חוזר בי".

 

הערב אמר ברקאי: "אני לא מגיב לדבריו של המפכ"ל".

 

הכנס שבו דיבר רב-ניצב אלשיך התקיים במלון "לאונרדו קלאב" בהשתתפות כ-3,000 בני משפחות שכולות. המפכ"ל ונציבת שב"ס עפרה קלינגר נאמו את אותו נאום פעמיים - בכל פעם בפני קבוצה של כ-1,500 איש. מחר יגיעו שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש אכ"א.


פורסם לראשונה 22/02/2016 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רחל לניאדו
מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך
צילום: רחל לניאדו
מומלצים