שתף קטע נבחר

ענבל אור היא יזמית הנדל"ן שנעצרה: "לא התייצבה לחקירות"

היזמית שנעצרה בחשד להעלמת מס בעשרות מיליונים ביקשה להסיר את צו איסור הפרסום על שמה. אתמול פרצה בבכי בבית המשפט והכחישה את החשדות: "שייקחו אותי לפוליגרף"

 

ענבל אור ביציאתה מבית המשפט, אמש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ענבל אור ביציאתה מבית המשפט, אמש(צילום: אוהד צויגנברג)

ענבל אור היא יזמית הנדל"ן המוכרת שנעצרה בחשד להעלמות בעשרות מיליונים. כך הותר בצהריים (יום ד') לפרסום. עורך דינה רונן רוזנבלום ביקש מבית המשפט להסיר את צו איסור הפרסום על שמה, לאחר שזה אישר אתמול את בקשתה של אור למנוע את פרסום שמה.

 

אתמול נעצר סמנכ"ל הכספים בחברה של אור ושוחרר בערבות בהסכמה. הוא נחשד שהוציא חשבוניות כוזבות ושהעלים עסקאות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. כמה שעות לאחר מכן נעצרה ונחקרה יזמית הנדל"ן אור ונשלחה למעצר בית של שבועיים.

 

לפי החשד, אור הוציאה חשבוניות כוזבות והעלימה עסקאות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים באמצעות חברות שבבעלותה. היא נעצרה לאחר חקירה סמויה שנמשכה כמה חודשים על ידי חקירות מכס ומע"מ בירושלים בשיתוף משרד מע"מ ומס קנייה תל אביב.

 

 

 

על פי פרסומים של החברות בבעלותה, ענבל אור ביצעה במהלך העשור האחרון כ-27 פרויקטים באזור מרכז הארץ, הכוללים בנייה של כ-800 יחידות דיור. מחזור העסקאות שדווח למע"מ על ידי איחוד עוסקים במע"מ המאגד 6 מתוך 16 חברות שבבעלותה, עומד בתיק זה בלבד על כ-70 מיליון שקל במהלך חמש השנים האחרונות.

 

במהלך שנת 2015 התבקשה אור, באמצעות מייצגיה, למסור למחלקת הביקורת בתחנת מס קנייה תל אביב מסמכים הקשורים לפעילותה העסקית, במטרה לבצע ביקורת שגרתית של אמיתות הדיווחים למע"מ. על פי רשות המסים, אור התעלמה באופן בוטה מחובתה על פי חוק למסירת מידע, לא התייצבה לחקירות שנקבעו עמה או לחלופין נהגה לבטלם ברגע האחרון, התנהלות המעוררת חשד רב שיש ברצונה להסתיר ממצאים ולשבש את החקירה בעניינה.

 

אתמול לפנות בוקר פשטו חוקרי מכס ומע"מ ירושלים, בשיתוף מבקרי החשבונות מתחנת מס קנייה תל אביב, על ביתה ומשרדיה של ענבל אור. במסגרת הפשיטה נמצאו חומרים רבים הכוללים חוזים, הסכמי שיתוף, מסמכי הנהלת חשבונות, וכן מסמכים ממוחשבים. בדיון בבית המשפט הובהר כי לא מדובר בחשדות למרמה כלפי לקוחות.

טוענת שברגע שידעה הלכה לשלם (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
טוענת שברגע שידעה הלכה לשלם(צילום: צביקה טישלר)

אתמול בדיון בבית המשפט התייצבו חוקרי רשות המסים איתמר בן אבי וגיא בן זקן בבית המשפט השלום בירושלים, באולמו של השופט דוד שאול גבאי ריכטר, וסיפרו על החשדות נגד אור.

 

השופט ציין בדיון כי אור לא שיתפה פעולה באופן מלא עם רשויות החקירה. החוקר בן אבי אמר במהלך הדיון כי הוא לא רואה כל מניעה מפרסום הפרשה והבאת פרטיה לידי הציבור: "זה לא נושא אזרחי אלא פלילי. החשדות פליליים. מהבוקר חוקרינו נמצאים במשרדי החברה לגבות עדויות מעדים ומעורבים בחקירה. נכון לעכשיו, ממה שעולה מהפעילות בשטח, החשדות נגד המשיבה מתבססים וזכות הציבור לדעת".

 

אור מצדה טענה כי מדובר בעלילה. "אני המומה, זה לא אמיתי", אמרה במהלך הדיון ופרצה בבכי. "לא עשיתי כלום. שייקחו אותי לפוליגרף. שיזמנו את עורכי הדין וייראו מיילים שאני לא ידעתי עליהם. אחרי שידעתי הלכנו למע"מ באותו רגע. לקחתי שוברים והלכתי לשלם".

 

אור אמרה גם בדיון: "אני מנהלת 18 חברות. אני יכולה לומר שאני המומה ומוכנה עכשיו ללכת לכל מכונת אמת. אני לא משקרת. הכול אמת. אני מנהלת 11 שנה עסקים, יש לי 1,000 לקוחות, 27 פרויקטים. בניתי את העסק בעשר אצבעות. לא הייתי מעלה על דעתי שאעמוד כאן. מעצר בית יאפשר לי לנהל את העסק. יש לי כספים רבים שאני צריכה להעמיד. לרצוח אותי לפני שהאשמתם אותי ולפני שבדקתם את העובדות?" 

עו"ד רונן רוזנבלום (צילום: עופר עמרם ) (צילום: עופר עמרם )
עו"ד רונן רוזנבלום(צילום: עופר עמרם )
 

הסמנכ"ל שנעצר אחראי, בין היתר, על נושא הדיווח לרשות המסים. הוא שוחרר למעצר בית על ידי השופט דוד שאול גבאי ריכטר מבית משפט השלום בירושלים, תמורת הפקדת מזומן בסך 100 אלף שקל התחייבויות וערבויות על סך 700 אלף שקל וכן הפקדת דרכונו.

 

מהחברה של ענבל אור נמסר אתמול: "החברה התבקשה לאחרונה על ידי רשויות המסים להעביר הבהרות בנושאים אזרחיים. החברה פועלת על פי חוק ובהתאם לחוות דעת מקצועיות. החברה משתפת פעולה לכל אורך הדרך עם רשויות החוק, ומעבר לכך אין אנו יכולים להגיב".

 

היזמית הודיעה לאחרונה כי היא יוצאת מתחום קבוצות הרכישה, על רקע תלונות שהוגשו נגדה באחרונה על ידי רוכשי דירות מהחברה בבעלותה.

 

עורכי הדין רונן רוזנבלום ואודי ברזילי המייצגים את ענבל אור וקבוצת אור סיטי נדל"ן, מסרו בתגובה: "מן הראוי להמתין לסיום החקירה עד שיתבררו העובדות לאשורן. מעולם לא נטענה שום טענה במסגרת החקירה כלפי ענבל אור והקבוצה, הקשורה ליסוד של מרמה או הונאה. החקירה מתמקדת אך ורק בהיבט מאוד ספציפי בהתאם לחוק מע"מ. אנו סמוכים ובטוחים שכפי שהחקירה החלה בעקבות הליך ביקורת אזרחי, כך יסתיים העניין בהיבט האזרחי בלבד, מבלי צורך בהליך פלילי". עורכי הדין הוסיפו כי אין קשר בין הפעילות הנדל"נית השוטפת של הקבוצה לבין היבטי החקירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ענבל אור, אמש
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים