שתף קטע נבחר

נחשף לעולם: זהו המפציץ האמריקני החדש

חיל האוויר האמריקני הציג את ה-B-21, מטוס מפציץ בעל יכולות חמקן ונשיאת נשק גרעיני ובעל שני מנועים ולא ארבעה כמו במטוסים הקודמים. העלות: 80 מיליארד דולר לבניית 100 מטוסים. המכשול: אישור התוכנית בקונגרס

 

המפציץ החדש B-21 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המפציץ החדש B-21(צילום: רויטרס)

הדור הבא של מטוסי הקרב: חיל האוויר האמריקני חשף שלשום (ו') תמונה ראשונה של מטוס המפציץ החדש שנקרא B-21. בין היתר הוא בעל יכולות חמקן, מסוגל לשאת נשק גרעיני ולתדלק באוויר והוא בעל שני מנועים ולא ארבעה כמו קודמיו שפותחו בחיל האוויר האמריקני.

 

תוכנית הפיתוח של המטוס המפציץ החדש נשמרה בסוד מוחלט מחשש שסודותיה ידלפו לאויבים. עם זאת, התוכנית נתקלה גם בקשיים מבית לאחר שחברות בואינג ולוקהיד מרטין, שפיתחו לא מעט מטוסים עבור חיל האוויר האמריקני, הגישו התנגדות לאחר זכייתה של חברת נורת'ורפ במכרז לבניית המטוס.

 

נורת'ורפ זכתה בחוזה המוערך ב-80 מיליארד דולר בחודש אוקטובר האחרון לבניית 100 מפציצים נוספים בסך הכול, אך העבודה על המטוס החדש התעכבה בשל אותה התנגדות של בואינג ולוקהיד מרטין.

 

חשיפת תמונת המטוס התאפשרה גם לאחר שבואינג העבירה מסר לבכירים בחיל האוויר האמריקני כי תמשוך את ההתנגדות שלה. חיל האוויר האמריקני נמצא גם תחת לחץ של מחוקקים בקונגרס ובכירים לשעבר בחיל האוויר האמריקני שמבקשים לקבל עוד פרטים על המטוס.

 

בחיל הבטיחו שישחררו פרטים חדשים עד חודש מרס. בנוסף, מכשול נוסף שצפוי לתוכנית עשוי להיות בקונגרס בשל הרצון של ממשל אובמה לקצץ בתקציב הביטחוני של ארה"ב.

 

יו"ר ועדת השירותים המזוינים בסנאט ג'ון מקיין כבר הודיע כי הוא יחסום את התוכנית אם לא יבוצע שינוי בעלויות התוכנית, שכבר הגיעו ל-21.4 מיליארד דולר רק על שלב הפיתוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המטוס החדש. B-21
צילום: רויטרס
מומלצים