שתף קטע נבחר

מצרים: נעל בראש למחוקק שנפגש עם שגריר ישראל

חבר פרלמנט מצרי הותקף בצהריים במליאה על-ידי חבר פרלמנט אחר כי נפגש עם שגריר "האויב הישראלי". שניהם הורחקו, המותקף עשוי להיות מודח. התוקף: "מגיעות לו 90 מיליון נעליים, הייתי יורה בו. זה מה שהעם רוצה"

 

כלי תקשורת במצרים דיווחו בצהריים (יום א') כי חבר בפרלמנט המצרי, כמאל אחמד, תקף בנעל חבר אחר בפרלמנט, תוופיק עוכאשה, משום שהעז להיפגש עם שגריר ישראל בקהיר, ד"ר חיים קורן.

 

למצרים יש אמנם הסכם שלום עם ישראל, אבל כל גילוי של נורמליזציה מול ישראל גורר בה בדרך כלל ביקורת קשה. עוכאשה כבר התמודד בימים האחרונים עם התקפות מילוליות חריפות בשל העובדה שבא במגע עם הדיפלומט הישראלי.

המהומה בפרלמנט המצרי, היום. מתוך כלי התקשורת במצרים ()
המהומה בפרלמנט המצרי, היום. מתוך כלי התקשורת במצרים
העיתון המצרי "א-שורוק" מדווח כי היום הגיע עוכאשה לדיון בפרלמנט שנועד בין השאר לעסוק בפגישתו עם שגריר ישראל, ואז הותקף על-ידי אחמד בנעל. הוא בא אליו מאחור והטיח את הנעל בראשו. יו"ר הפרלמנט, עלי עבד אל-עאל, גירש אותם מהדיון רגע לפני שהעימות גלש לפסים אלימים עוד יותר.

 

מיד לאחר התקרית נעל יו"ר הפרלמנט את הישיבה. חבר הפרלמנט המכה אחמד אמר אחרי התקרית לעיתון "אל-ווטן": "עוכאשה ראוי ל-90 מיליון נעליים. הייתי רוצה לירות בו. מה שעשיתי משקף את הדעה של העם. עשיתי את מה שעשיתי כיוון שאני חבר פרלמנט מטעם העם ונציג שלו. כל פעם שאראה אותו, אכה אותו בנעל".

 

עוד לפני הישיבה הוחלט שעוכאשה יצטרך להתייצב בפני ועדת חקירה פנימית בשל פגישתו עם השגריר. יותר מ-100 חברי פרלמנט פנו בימים האחרונים ליו"ר הפרלמנט המצרי כדי לדון בפגישה ההיא, ודרשו לבטל את חברותו של עוכאשה בפרלמנט.

הפגישה של עוכאשה עם השגריר קורן ()
הפגישה של עוכאשה עם השגריר קורן

הפגישה בין חבר הפרלמנט לשגריר נערכה ביום רביעי האחרון, אחרי שעוכאשה הזמין את קורן לארוחת ערב בתכנית הטלוויזיה בערוץ ה"פרעונים". התמונות מהפגישה עוררו גל של ביקורת נגד עוכאשה. עוכאשה לא התרגש מהסערה סביבו ואמר: "אני מכיר במדינת ישראל, וכל ההסכמים בין המדינות עולים בקנה אחד עם השקפתי". בתגובה לסערה הוא סיפר כי יש אפשרות שבתקופה הקרובה, אפילו בשבועיים הקרובים, הוא ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

אתמול התייחס עוכאשה באריכות לפרשה בתוכנית שבה הוא נוהג להתארח בערוץ ה"פרעונים". הוא אמר שכל מה שעשה הוא לטובת מצרים, וטען כי דווקא המתקפות של מתנגדיו עליו משרתות אותו. הוא תקף את הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, שלדבריו מקיף עצמו בנאצריסטים שלא הפנימו עדיין שהם במאה ה-21, ושהדבר נוגע גם ליחסים עם ישראל. עוד אמר כי מצרים נמצאת תחת מצור כלכלי, מדיני וימי, וכי מי שאחראית לכך היא ישראל – ולכן צריך לדבר איתה. הוא גם הציג תמונות של סיסי מפגישה מחויכת עם שגריר ישראל וטען שנתניהו הוא זה ששכנע את הבית הלבן לערוך פגישה בין אובמה לסיסי. בנוסף ציין ועידה בינלאומית בחסות חברה ישראלית, והכול בידיעתו של סיסי.

סלפי עם דגל ישראל. לועגים לעוכאשה ברשת המצרית ()
סלפי עם דגל ישראל. לועגים לעוכאשה ברשת המצרית
 

כבר עם פרסום התמונות הוביל חבר הפרלמנט המצרי ואיש התקשורת מוסטפא בכרי קמפיין נגד עוכאשה בקרב חברי הפרלמנט כשצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מה שעשה תוופיק עוכאשה, שקיבל את פניו של שגריר האויב הישראלי בביתו, זו שערורייה במלוא

מובן המילה. הסכם קמפ דיוויד הוא לא תירוץ וזה לא נותן לו ולדומיו היתר להיפגש עם השגריר הציוני כשהוא מתעלם מדמם של חללי המולדת והאומה". בכרי, שהפך למרואיין מבוקש במדינה, האשים כי עוכאשה נוהג לקיים ביקורים בישראל ואף באחד מכלי התקשורת במצרים פורסמו תמונות מביקור של עוכאשה וצוות תוכניתו בישראל.

 

"המקום שלו הוא לא בפרלמנט המצרי, שנבחר ברצון חופשי מצד אזרחי מצרים, אלא באגודת ידידי ישראל או בכנסת של ישראל", אמר אתמול חבר הפרלמנט המצרי, מוחמד בדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים