שתף קטע נבחר

אותר שינוי גנטי המגביר סיכון לסרטן המעי הגס במומיה בת 300

חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב ניסו לענות על השאלה האם סרטן המעי הגס הוא תוצר של אורח החיים המודרני או שהוא היה נפוץ גם לפני מאות שנים. במומיה בת 300 נמצאה התשובה

חוקרים רבים סבורים כי אורח החיים המודרני, המזון שאנו צורכים, שינויי האקלים ועוד, הם האחראים לעלייה הגדולה בשכיחות הסרטן בעשורים האחרונים. כדי לבדוק את הטענה ניסו חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב לברר בהונגריה אם גם אוכלוסיות קדומות, שחיו בסביבה שונה לחלוטין, נשאו מוטציות גנטיות המגבירות את הנטיה לחלות במחלה, ואם כן, האם הן זהות לאלו של היום? החוקרים בדקו מומיות בנות כ-200-300 שנה - והממצאים במחקר שהתפרסם החודש בכתב העת PLOS ONE מפתיעים. מי שהוביל את המחקר הם ד"ר רינה רוזין-ארבספלד, פרופ' ישראל הרשקוביץ וד"ר אלה סקלן מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב והוא בוצע על ידי תלמידת תואר שני מיכל פלדמן.

 

"למרות שכמעט אין עדויות למחלת הסרטן באוכלוסיות עתיקות, הפכה המחלה לאחד מגורמי המוות העיקריים באוכלוסייה המודרנית", מסבירה ד"ר רוזין-ארבספלד, שחוקרת שינויים גנטיים הקשורים להתפתחות סרטן המעי הגס. "לצערנו, על אף אינספור המחקרים המתנהלים באקדמיה ובתעשייה, והכסף הרב המושקע בנושא, טרם נמצאו פתרונות רפואיים יעילים למרבית סוגי הסרטן. חוקרים רבים, בחיפושיהם אחר רמז שיקדם את הבנתם, תוהים: האם הנטייה הגנטית לסרטן באה לידי ביטוי רק בעידן המודרני, העמוס במזהמים, כימיקלים, קרינה והורמונים? ואולי מתו אבותינו בגיל צעיר יותר מסיבות אחרות, ולא 'הספיקו' לפתח את המחלה, גם אם הייתה להם נטייה גנטית לכך?"

 

מומייה בת כ-300 שנה בהונגריה (באדיבות ד"ר אילדיקו פאפ, המחלקה לאנתרופולוגיה, מוזיאון הטבע של הונגריה, בודפשט) (באדיבות ד
מומייה בת כ-300 שנה בהונגריה(באדיבות ד"ר אילדיקו פאפ, המחלקה לאנתרופולוגיה, מוזיאון הטבע של הונגריה, בודפשט)

 

כדי לבחון את הסוגיה חברו ד"ר רוזין-ארבספלד וד"ר אלה סקלן מהמחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית לפרופ' ישראל הרשקוביץ מהמחלקה לאנטומיה ואנתרופולגיה בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר. השלושה נסעו למוזיאון הטבע בבודפשט, המחזיק באוסף נדיר של מומיות בנות כ-300-200 שנה - רובן מכנסייה בעיירה ההונגרית ואץ, הממוקמת כ-35 ק"מ צפונית לבודפשט.

 

"במשך מאות שנים נהגו הנוצרים באירופה לקבור את מתיהם בארונות במרתפי כנסיות", מסביר פרופ' הרשקוביץ. "במקרים מסוימים שררו במרתפים תנאים שגרמו לתהליך של מומיפיקציה טבעית - כלומר הגופות לא התפוררו, אלא התייבשו בתהליך איטי, והפכו עם הזמן למומיות. כך השתמרו הרקמות הרכות במצב טוב יחסית, וכיום ניתן לערוך בהן מחקרים מסוגים שונים, כולל מחקר גנטי". החוקרים אספו דוגמאות מעשרים מומיות, ולקחו אותן למעבדה לחקר סרטן המעי הגס באוניברסיטת תל- אביב.

 

"בחרנו להתמקד בסרטן המעי הגס ובמוטציות הגורמות לו מפני שמדובר במחלה נפוצה מאוד - הסרטן השלישי בשכיחותו בעולם, וגם מכיוון שיש לו רקע גנטי ברור, שמתאים מאוד לעבודה מחקרית," אומרת ד"ר רוזין-ארבספלד. "מרבית מקרי סרטן המעי הגס מתחילים בשינוי ספציפי בגן חשוב שנקרא APC. זהו השלב הראשוני ביותר בהפיכתו של תא בריא לסרטני. למעשה, ניתן להבחין במוטציה ב-APC כבר בפוליפים שפירים קטנים מאוד המתגלים ומוסרים בבדיקות קולונוסקופיה שגרתיות".

 

החוקרים הצליחו להפיק דנ"א משלוש מומיות. הם סרקו את הדוגמאות במעבדתה של ד"ר רוזין-ארבספלד, בחיפוש אחר שינויים גנטיים בגן APC, הקשורים להתפתחות סרטן המעי הגס. ואכן, באחת המומיות נמצאה מוטציה כזאת ד"ר רוזין-ארבספלד מסבירה כי, "הממצא שלנו מראה שאצל אותו אדם, שחי לפני 300 שנה ויותר, החל תהליך גנטי שמוביל להתפתחות סרטן המעי הגס. סביר להניח שמותו נגרם על ידי גורם אחר, שכלל אינו קשור במחלה, זמן רב לפני שהייתה לסרטן הזדמנות להתפתח, אך השינוי הגנטי שעשוי היה להוביל להתפתחות הסרטן היה קיים בתאי גופו". עם זאת, חשוב לציין שמפני שהמוטציה נמצאה רק במומיה אחת, מדובר במחקר ראשוני, ויהיה צורך לבחון מספר גדול יותר של דוגמאות בכדי להגיע למסקנות ברורות.

 

"המחקר שלנו מספק מרכיב מרכזי שחסר על פי רוב בחשיבה הרפואית של ימינו - ממד הזמן", הוסיף פרופ' הרשקוביץ.

 "התבוננות באבולוציה ובהתפתחות של מחלות מסייעת לנו להבין טוב יותר את הגורמים שמובילים להופעתן בפועל, ובהמשך גם למצוא להן פתרונות".

 

כעת מבקשים החוקרים להרחיב את המחקר, וליטול דוגמאות ממספר רב ככל האפשר של מומיות מתקופות שונות. "אם אכן תתגלינה מוטציות דומות בשכיחות גבוהה בשרידים מלפני מאות ואף אלפי שנים, נוכל לעקוב אחרי התפתחות ההיבט הגנטי של המחלה, ואף לזהות גורמים סביבתיים שעשויים להוות זרז לעלייה בשכיחותה," מסכמת ד"ר רוזין-ארבספלד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ד"ר אילדיקו פאפ, המחלקה לאנתרופולוגיה, מוזיאון הטבע של הונגריה, בודפשט
אחת המומיות באוסף ואץ'
באדיבות ד"ר אילדיקו פאפ, המחלקה לאנתרופולוגיה, מוזיאון הטבע של הונגריה, בודפשט
מומלצים