שתף קטע נבחר

נתניהו: ישראל היא המעצמה השמינית

ראש הממשלה התגאה בסקר שדירג את ישראל שמינית בעולם במדד העוצמה מבחינת כוח צבאי ובריתות בינ"ל. מאיזה נתון הוא התעלם? במקביל הוא תקף את הכנס של ליברמן ולפיד: "מפלגות השמאל קיימו כנס חירום פוליטי"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה היום (ב') בסקר "המדינה הטובה בעולם" שפרסם בית הספר וורטון שבאוניברסיטת פנסילבניה בחודש שעבר, ולפיו דורגה ישראל שמינית בעולם מבחינת "עוצמה" - קטגוריה המשקללת כוח צבאי, בריתות בינלאומיות, השפעה כלכלית והשפעה פוליטית. "ישראל דורגה כמעצמה מספר שמונה בעולם על בסיס שלושה דברים: עוצמה צבאית, השפעה בינלאומית, ושימו לב - הם אומרים, בריתות בינלאומיות. לא אני בחרתי להגיד את זה. הם מדרגים אותנו בעוצמה הבינלאומית שלנו והבריתות הבינלאומיות שלנו".

 

מה שנתניהו לא ציין הוא ש"עוצמה" הייתה רק אחת מכמה וכמה קטגוריות- בהן אזרחות, איכות חיים, חינוך, פתיחות לעסקים, יזמות ועוד. בשקלול הכולל מדורגת ישראל רק במקום ה-25 - בין השאר אחרי רוסיה (24), פורטוגל (23), הודו (22), תאילנד (21), ברזיל (20), דרום קוריאה (19) ואירלנד (18).

 

בקטגוריית העוצמה מדורגת ארצות הברית ראשונה, אחריה רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה, צרפת, יפן וכאמור, במקום השמיני ישראל. "אני זמן רב אומר לכם שאנחנו עדים לשתי מגמות - המישור של הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל, ואנחנו נאבקים בזה. מישור אחר הוא חיזוק הבריתות של מדינת ישראל", הוסיף ראש הממשלה.

 

 

הדירוג בסקר מתבסס על כמה מאפיינים בעלי פוטנציאל להניע מסחר, תיירות והשקעה, ולהשפיע על כלכלות מקומיות. הוגדרו 65 תכונות שיכולות לתאר מדינות ושרלוונטיות להצלחתה של מדינה מודרנית, ואלה הוצגו ליותר מ-16 אלף נשאלים ברחבי העולם, שהתבקשו לשייך לכל מדינה את התכונות המתאימות לדעתם. כל מדינה דורגה לגבי כל אחת מ-65 התכונות בהתבסס על כל התשובות שהתקבלו מהנשאלים. ככל שהמדינה נתפסה כמייצגת את התכונה שהוצגה, כך היא קיבלה ציון גבוה יותר בהשוואה למדינות אחרות.

 

כל 65 התכונות שהוצגו קובצו לתשעה תת-דירוגים: תיירות הרפתקנית, אזרחות, השפעה תרבותית, יזמות, מורשת, ייחודיות ודינאמיות, פתיחות לעסקים, כוח ואיכות חיים. כדי לקבוע את המשקל של כל תת דירוג ביחס לדירוג הכללי של כל מדינה, נערכה התאמה ביחס למדד התל"ג לנפש המחושב לפי השוואת כוח הקנייה. 

נתניהו עם שגריר מצרים, חאזם ח'יירת (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו עם שגריר מצרים, חאזם ח'יירת(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

נתניהו, שדיבר בישיבת סיעת הליכוד, הוסיף שהיום הוא נועד עם עם שגריר מצרים, "המשכתי פה, בחדר הזה, עם נציגים רבים - שגרירים של מדינות אפריקה כדי לחזק את הברית בין מדינות אפריקה לישראל". עוד אמר כי סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן צפוי להגיע, "אנחנו מחזקים קשרים עם מעצמות רבות באסיה ומדינות אמריקה הלטינית, וזה מה שעושים כל הזמן, יום-יום".

 

הוא תקף את הכנס שערכו יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, ויו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בכנסת במאבק בתנועת ה-BDS תחת הכותרת "נלחמים על מעמדה הבינלאומי של ישראל". "מפלגות השמאל קיימו היום כנס חירום פוליטי", ציין נתניהו. "יש מי שבוחר לקשקש ולעשות כנסים פוליטיים ויש מי שמחזק בריתות בינלאומיות כדי להבטיח את עתידנו כאן. בסוף העצמה שלנו, העוצמה הזאת היא שמבטיחה את עתידנו והיא שתביא להתפייסות אויבינו איתנו ואנחנו נמשיך לעבוד בכיוון הזה".  

 

בתגובה אמרו בלשכתו של ליברמן: "כולם יודעים שמי שישב בלשכתו עם איימן עודה וג'מאל זחאלקה, העביר איתם דאחקות והעביר להם כספים - הוא נתניהו".

 

ליברמן ולפיד תקפו קודם לכן את ראש הממשלה בכנס. ליברמן התייחס לסגירת נציגויות ישראל בעולם בעת האחרונה. "זה טירוף הדעת", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "אין לממשלה מדיניות חוץ וזו הפקרות מוחלטת. נתניהו לא מכניס שגרירים למפגשים עם ראשי מדינות. איך הם צריכים להרגיש?". הוא התייחס גם לעמדות השרים בממשלה בנושא הסכסוך עם הפלסטינים. "הבוקר יצא השר אלקין חוצץ נגד הרשות הפלסטינית, יואב גלנט מנגד בעד הרשות. אי-אפשר שלממשלה יהיו 4-3 עמדות מנוגדות".

 

לפיד אמר כי "ההתדרדרות היא דרמטית. תנועת ה-BDS צוברת כוח והמוסדות הבינלאומיים וגם האו"ם מובילים קו אנטי-ישראלי. יש משבר עם הממשל האמריקני, יש משבר עם האיחוד האירופי, התקשורת העולמית מובילה קו אנטי-ישראלי חריף ומכפיש בסיוע ארגונים אנטי-ישראליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים