שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עוד קצת לפנסיה: מיזם חדש להוזלת דמי הניהול בחיסכון

  מיזם אינטרנטי חדש מאפשר להוזיל דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני, במיוחד לעובדים שאינם מאוגדים. המעבר לקרנות הפנסיה המוזלות, שדמי הניהול בהן לא יעלו על 2% מההפקדה ו-0.2% מהצבירה, עשוי לחסוך עשרות אלפי שקלים

  מה גובה דמי הניהול שאתם משלמים? בעוד עובדי הארגונים והחברות הגדולות נהנים לרוב מדמי ניהול מופחתים בקרנות הפנסיה, העובדים שאינם מאוגדים משלמים מחיר יקר יותר ולעיתים גם את המחיר המקסימאלי שקרן הפנסיה יכולה לגבות על פי חוק.

   

  • שינוי בחיסכון: ההפרשה לפנסיה תגדל

   

  למעשה העובדים החלשים מסבסדים את ההנחה שמקבלים העובדים החזקים והמאוגדים.

   

  מנתונים שאספה התאחדות הסטודנטים בישראל עולה כי 22% מהחוסכים לפנסיה משלמים דמי ניהול מקסימאליים.

   

  נזכיר כי דמי הניהול בפנסיה נגבים כאחוז מסויים מההפקדה החודשית לחיסכון וכן כאחוז מסויים מתוך סך החיסכון שצבר החוסך. הממוצע של דמי ניהול בפנסיה עומד כיום על 3.17% מההפקדה החודשית לחיסכון, ו- 0.28% מהצבירה, כאשר בחברות הגדולות והאיגודים במשק, הממוצע עומד על 2.38% ו0.2%.

   

  מנגד, הרוב המוחלט של עובדי הקבלן ומקבלי משכורת מינימום משלמים דמי ניהול מקסימאליים – 6% מההפקדות ו-0.5% מהצבירה, וכן 85% מהעצמאים משלמים דמי ניהול גבוהים מהממוצע.

  אולי גרוע מכך, מסתבר שיותר מ-80% מהחוסכים לא באמת יודעים מה גובה דמי הניהול שנגבים מהם, כאשר הפחתה בדמי הניהול, יכולה להגיע במרוצת השנים לתוספת של עשרות אלפי שקלים לחיסכון.

   

  מיזם חדש, "גט פנסיה" (GetPensia) מבקש לתת מענה לאותם עובדים שאינם נהנים כיום מהנחה בדמי הניהול. המיזם הוא שיתוף פעולה בין התאחדות הסטודנטים בישראל לבין קבוצת יזמים מתחומים שונים, שהקימו מעין קבוצת רכישה שתספק מוצר פנסיוני "טוב, זול וברור".

   

  היזמים - גל הוכברג, ערן חג'ג' ואלון שמורק, החלו כבר לפני כשנתיים במהלך וולונטרי שייתן מענה לכשל השוק בענף הפנסיוני. המהלך, שהתגבש בינתיים לחברת אימפקט – חברה למטרת רווח אך עם טוויסט חברתי שנועד לקדם תועלת כל שהיא לציבור, מבוסס על מערכת אינטרנטית שמאפשרת לעבור קרן פנסיה בתהליך פשוט שלוקח 7 דקות – וחוסך לחבר ולקרן התעסקות מיותרת.

   

  אחרי ניהול משא ומתן, נכון להיום הצטרפו 2 קרנות – פסגות ואלטשולר-שחם, המציעות לחברי הקבוצה דמי ניהול של פחות מ-2% מההפקדה החודשית ו-0.2% מהצבירה.

   

  למעשה, כל חוסך בישראל יכול להיכנס לאתר הקבוצה להירשם ולבצע מעבר אונליין מקרן הפנסיה שלו לקרנות המוזלות. השלב הבא מבחינת היזמים הוא לבצע את אותו תהליך גם בקרנות ההשתלמות וקופות הגמל.

   

  "האידיאל זה 4 קרנות פנסיה"

  "הדבר שהפתיע אותי כשבחנתי את המספרים, הוא היכולת הריאלית לחסוך מיליארד שקל לפנסיה של החברים. כשכל אחד חוסך כ-100 אלף שקל בממוצע נדרשים לא הרבה יותר מ-10,000 חברים", אומר ערן חג'ג' ממייסדי GetPensia ויו"ר הדירקטוריון. "בעתיד אני מאמין שאנחנו ננהל את כל המוצרים הפיננסיים שלנו במקום אחד, פשוט ובטוח שידאג לאינטרסים שלנו ויותאם לצרכים שלנו".

   

  "אנחנו תמיד אוהבים להגיד על הישראלים שהם לא פראיירים והם בודקים ומשווים כל דבר", מוסיף גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים. "לצערי בתחום של הפנסיה זה לא נכון, אז הדבר היחיד שנשאר לנו זה להנגיש את הפלטפורמה לכל אזרח ופשוט לקרוא לכל מי שיש לו הצעה פחות טובה משלנו להצטרף".

   

  האם פניתם לכל קרנות הפנסיה. האם הוזלה בדמי הניהול היא הקריטריון היחיד מבחינתכם בבחינת הגופים הפיננסיים?

   

  "פנינו לכל הגופים ואנחנו מאמינים שבקרוב יצטרפו עוד. התנאי שלנו הוא דמי ניהול מתחת ל-2% מההפקדה ו-0.2% מהצבירה. אבל לא רק זה - יש לנו דרך לעקוב אחרי השירות שהחברות נותנות וזה גם חשוב מבחינתנו. האידיאל זה 4 קרנות פנסיה שיוצעו לחברים ולא כל קרנות הפנסיה. אלו שגם זולות בדמי ניהול, אך גם מעניקות שירות טוב ואיכות ניהול גבוהה".

   

   (קרדיט: התאחדות הסטודנטים) (קרדיט: התאחדות הסטודנטים)
  (קרדיט: התאחדות הסטודנטים)

  מה המודל העסקי שלכם?

   

  "אנחנו בשלב התחלתי. אנחנו מזכירים גם שאנחנו חברת אימפקט. הרעיון הוא לקבל סכום מסוים מקרן הפנסיה על כל מעבר של חוסך. אנחנו מעוניינים בעתיד גם לתת שירותים נוספים לחברים, אבל כרגע מכיוון שהמקורות שלנו דלים אנחנו לא רוצים לגלגל עלויות של שירותים על החוסכים".

   

  בכל זאת קיים הבדל, מבחינת קרן הפנסיה, בין חוסך עם שכר מינימום לבין חוסך שמרוויח 50 אלף שקל בחודש ויש לו כבר צבירה של כמה מאות אלפי שקלים בחיסכון. אולי הוא יוכל לקבל הצעה זולה יותר במקום אחר?

   

  "אנחנו מציגים רף מקסימאלי של דמי ניהול מוזלים שלא תלוי בגובה השכר ואנחנו מבטיחים שמי שיצטרף יקבל את ההנחה הזו. ועם זה, בהחלט יש אופציה שאנחנו נציע הצעות שונות וזולות יותר לאנשים עם רמות שכר שונות".

   

  אגף שוק ההון באוצר הודיע לאחרונה שהוא מתכוון להקים קרן פנסיה מוזלת שתיתן מענה בדיוק לאותה בעיה שאתם מציגים. אולי זה קצת מייתר את המיזם שלכם?

   

  "החברה שלנו כבר פעילה, האוצר עוד צריך לצאת למכרז וכו'. חוץ מזה שאנחנו נשמח להתמודד במכרז של האוצר ולהציע את המודל שלנו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים