שתף קטע נבחר

"פרס טמפלטון" בסך 1.5 מיליון דולר - לרב הלורד ג'ונתן זקס

הפרס היוקרתי - גבוה יותר מפרס נובל - יוענק השנה למי שהיה רבה הראשי של בריטניה, הרב הלורד ג'ונתן זקס, על תרומה רוחנית לאנושות. בכך הוא מצטרף לרשימת זוכים מכובדת שכללה בעבר את הדלאי לאמה ואמא תרזה. הרב הוא סופר, מרצה מבוקש ואחד התיאולוגים החשובים בעולם

 

לאמא תרזה והדלאי לאמה הצטרף זוכה מכובד חדש: הרב הלורד ג'ונתן זקס . מי שהיה רבה הראשי של בריטניה, נכלל מעתה ברשימה המכובדת של זוכי "פרס טמפלטון" היוקרתי, המוענק על תרומה מחקרית רוחנית יוצאת דופן לאנושות. הוא יקבל 1.5 מיליון דולר – מה שהופך את הפרס הכספי לאחד המשמעותיים ביותר המוענקים ליחיד על ידי ארגון פילנטרופי כלשהו, גבוה יותר מפרס "נובל".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

הוא נחשב לאחד התיאולוגים המרתקים בעולם; מרצה מבוקש, סופר פורה – וכנראה היחיד שנושא את התואר המשולש: הרב - הלורד - הדוקטור ג'ונתן זקס (67). עד לפני כשלוש שנים כיהן כרבה הראשי של בריטניה. פרס טמפלטון המוענק מדי שנה על "קידום ענייני הרוח", יוענק השנה לרב זקס על תרומתו לשיח הדתי המודרני באמצעות עשרות ספריו, הרצאותיו הפופולאריות – והקול הבולט שהשמיע בסוגיות של אלימות על רקע דתי. 

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

כדי שלא יהיו עוד עודד גז: שבע דרכים להכניע את סרבן הגט

 

במסיבת עיתונאים שנערכה היום (ד') באקדמיה הבריטית בלונדון, לרגל ההכרזה על זכייתו - ציינה יו"ר חבר הנאמנים של קרן "ג'ון טמפלטון", ג'ניפר סימפסון, כי הפרס ניתן לרב על היותו "אישיות המגלמת חשיבה עתידנית". היא הוסיפה כי "לאחר ה-11 בספטמבר ראה הרב זקס צורך בייצור תגובה לאתגר שמציבה ההקצנה והקיצונים", וכי "הוא עושה זאת עם כבוד וחן".

 

סימפסון - נכדתו של סר טמפלטון - ציינה בנוסף את ראייתו המקדימה של הרב זקס להגברת האתיקה בשוק הפיננסי, טרם פרוץ המשבר הכלכלי בארה"ב. "הוא תמיד הקדים את זמנו", אמרה, "ותודות למנהיגותו, העולם יכול לשאת פניו לעתיד בתקווה - משהו שאנחנו מאוד זקוקים לו כרגע".

 

להשתמש ברשתות החברתיות להפצת אהבת

הרב זקס יצטרף ל-45 הזוכים עד כה בפרס, שיוענק לו בחודש מאי הקרוב בלונדון. הרב הוכר כמי שנאבק

למען יחס מכבד לכל הדתות. בספרו האחרון והפופולארי "לא בשמי", הקורא נגד שימוש בשם השם לאלימות - הוא כותב, בין היתר: "לעיתים קרובות מדי בהיסטוריה של הדת, אנשים הרגו בשם אלוהי החיים, חרחרו מלחמה בשם אלוהי השלום, שנאו בשם האלוהי אהבה, התאמנו באכזריות בשם אלוהי החמלה. כאשר זה קורה, אלוהים מדבר, קול קטן כמעט בלתי נשמע תחת ההמולת הטוענים לדבר בשמו, מה הוא אומר בשעה כזו? 'לא בשמי!"

 

במסיבת העיתונאים הקדיש הרב הלורד זקס חלק מנאומו לאלימות הדתית, וציין כי "לצערי, מגמת החילון כשלה בהתוויית דרך בסוגיות הליבה של הזהות האנושית, ובכך יצרה ואקום המתמלא בפונדמנטליזם דתי, שלא פעם מתדלק שנאה. העלייה המקבילה בכוחן של הרשתות החברתית גרפה נתח גדול אף יותר באוכלוסייה, ובייחוד צעירים".

 

הפתרון לאלימות טמון, לדברי הרב לורד זקס, במסרים נגדיים של אהבה, "עוצמתיים כמו אלה שנתקבלו על ידי מפיצי השנאה. אנחנו צריכים לדבר עם צעירים, ואנחנו צריכים להשתמש ברשתות החברתיות".

 

הוא הוסיף וציין כי "דת, או לייתר דיוק דתות, חייבות להישמע בדיון הציבורי בין החברות השונות במערב, בשאלות של איך לחיות, אך לבנות סדר חברתי, איך לשפר את כבוד האדם, לכבד חיי אדם, ולהגן על חיים בכללותם... כל דת וכל זרם דתי יצטרך לעשות עבודה בעצמו. כי אם דת היא לא חלק מהפתרון, היא בהחלט חלק גדול מהבעיה, בשעה שהקולות הופכים לצורמים יותר ויותר - והקיצוניים הדתיים לאלימים יותר ויותר".

 

על הרכב השופטים נמנים אנשי מחקר ודת ממגוון זרמים, ובהם נוצרים, בודהיסטים, יהודים, מוסלמים ואתאיסטים.

 

קורא להפרדת הרבנות מהפוליטיקה

הרב שאינו מרבה להתראיין, סיפר לפני מספר חודשים ל-ynet על מלחמתו באנטישמיות המפעפעת באירופה: "גל אנטישמיות הוא תמיד סימן למשבר אנושי בקנה מידה רחב", אמר, "ולכן תוצאות האנטישמיות באירופה יהדהדו בעולם כולו. אני קורא לזה 'הסערה המושלמת', כי מי שיסבול מזה יהיו כולם, גם נוצרים וגם מוסלמים".

 

הרב זקס מרבה לדבר על הנחלת ערכי היהדות החוצה, ועל ההתמודדות עם אתגרי המודרנה. הוא גם מודע

לעובדה שרבים הרבנים בישראל המדברים בקולות אחרים. "יש לכם רבנים מדהימים", אמר, "הרב בני לאו, הרב יובל שרלו, יש קולות כאלה, חבל שהם לא מספיק בולטים. החיבור בין הפוליטיקה לרבנות בישראל הוא אסון. התנ"ך מלמד אותנו דבר מאוד פשוט: מלך לא יכול להיות כהן גדול, וכהן גדול לא יכול להיות מלך. אלה שני דברים נפרדים, ובמקרה ששכחנו, השם שלח נביאים להזכיר לנו את זה. היה כתר מלכות, כתר כהונה וכתר תורה - שלושה כתרים נפרדים. אסור להם להיות יחד".

 

הרב (והלורד) שומר על קשרים קרובים עם בית המלוכה הבריטי, ומספר כי הם מעורבים באתגרי הקהילה היהודית. "הנסיך צ'ארלס ביקר בישראל באופן רשמי בהלוויה של יצחק רבין. טסתי אתו חזרה לאנגליה ואני יודע עד כמה זה היה חשוב לו. לא רבים גם יודעים שהנסיך, לבקשתו, הגיע לבית הכנסת הגדול בסנט ג'ון ווד לפני מספר שנים, על מנת לחגוג עמנו את יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים