שתף קטע נבחר

ריצוף מבטון בתוך הבית: זה כדאי?

היתרונות: חוזק, עמידות ומגוון גדול של גוונים. החסרונות: במקרה של תקלה קשה לתקן, הוא מצריך תחזוקה של שכבת המגן, ונוטה להיסדק במשך הזמן

בשיתוף אתר "המקצוענים"

 

ריצוף מבטון כבר מזמן לא רק משמש לריצוף מחוץ לבית. בעשור האחרון אדריכלים עושים בו שימוש גם לריצוף פנים הבית. אז לפני שיוצקים אותו בשטחי הבית - כל מה שחשוב לדעת על סוגי ריצוף הבטון הקיימים בשוק, יתרונות, חסרונות וכמה זה יעלה.

 

עוד בנושא:

נכון או לא נכון? בדקנו 7 מיתוסים על עיצוב פנים

מחירון עבודות שיפוצים

הכסף שלכם על הרצפה

 

למי זה מיועד? "למי שאוהב את המראה הזה. למי שנבהל מהעלויות, חושש מסדקים ויש סיכוי שיתחרט, -לא כדאי ללכת על זה", אומרת עדי ארונוב, אדריכלית ומעצבת פנים. "ישנו פתרון חלופי של אריחי גרניט פורצלן שמדמים ריצוף בטון. בכל מקרה, אסור שהאדריכל ישתלט על הבחירה ועליו להיות קשוב לצרכי הלקוחות ולהעדפותיהם כי הם אלו שיצטרכו לחיות עם הריצוף הזה לאורך שנים".

 

לאיזה סגנון עיצוב יתאים ריצוף מבטון? ארונוב: "בעיקר לעיצוב של בתים מודרניים שבהם יש קווים נקיים, פרופורציות שוות, עיצוב פתוח ושימוש בתאורה טבעית. לאחרונה הוא נכנס גם לסגנון כפרי, שכן הוא משתלב טוב עם חומרים רבים לידו. הוא משתלב מצוין גם עם עיצוב תעשייתי המשלב מתכת וברזל. כבר כעשר שנים שהוא באופנה ואדריכלים עושים בו שימוש הולך וגובר".

 

 (צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים) (צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים)
(צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים)

 

יתרונות של ריצוף מבטון ולמי זה מתאים 

חוזק ועמידות: היתרון המרכזי הוא העמידות והחוזק שלו. הוא לא שביר כמו גרניט פורצלן או שיש והוא יכול לעמוד בלחץ כבד לאורך זמן. הוא קל לתחזוקה ולא מחייב חומרי ניקוי ייחודיים, אלא מספיק לנקות אותו עם סמרטוט רטוב וחומר לניקוי רצפות.

 

חופש עיצובי: ארונוב: "ניתן לרצף עם בטון משטחים בכל צורה שהיא: משטח ישר, אלכסוני או מעוגל. הוא מגיע במגוון עצום הכולל עשרות גוונים. הוא אינו מחייב רובה או אריחים, כך שמי שמעוניין במראה של משטח חלק כמו של שיש יכול ליהנות ממנו מבלי להידרש לתחזוקה מורכבת של שיש. בנוסף, אין צורך לשמור רזרבות של אריחים, אלא רק על המפרט ועל גוון האריח. ועדיין, צריך לקחת בחשבון שלא תמיד קל לשחזר את אותו הגוון בדיוק".

 

חסרונות של ריצוף בטון ואיפה זה ממש לא מומלץ 

יש לשמור על שכבת המגן: "צריך להיזהר עם אקונומיקה או חומרי ניקוי חומצתיים שיכולים לקלף את שכבת הציפוי של הבטון, שתפקידה לאטום ולמנוע ספיגה של לכלוך וכתמים", אומרת ארונוב. "בכל מקרה, אחת לכמה שנים חשוב לחדש את שכבת הסילר. לא כולם מקפידים על כך, ויש כאלה שאין להם בעיה שהריצוף נסדק ומתחיל לקבל כתמים ומסתפקים רק בציפוי ראשוני בעת הריצוף המקורי.

 ישנם שלושה סוגי סילר עיקריים: שכבת סילר רגילה שהיא הגימור הנפוץ והזול ביותר, ציפוי אפוקסי וציפוי פוליאוריטן שהוא נחשב לחזק ביותר, אך גם היקר ביותר".

 

נטייה לסדקים: ארונוב: "מי שמפחד מסדקים, ריצוף בטון הוא לא בשבילו. אמנם הסדקים הם מינוריים ואינם יוצרים בעיות איטום, אבל צריך לאהוב את המראה שלהם. ברגע שמתחיל סדק בריצוף הוא מתפשט. כדי לעצור את הסדקים ניתן לרצף בסגנון של אריחים. עושים חלוקה של חריצים בבטון ויוצרים מראה של אריחים בגודל 1 מ"ר או 2 מ"ר. מי שבכל זאת חושש יכול להסתפק בריצוף אריחים של גרניט פורצלן המדמים בטון. ישנם חיקויים ברמה גבוהה מאוד, שנראים כמו בטון ולא יקבלו סדקים, אבל הם יקרים יחסית (350 שקל למ"ר, רק עבור עלות האריחים לא כולל עבודה). בכל מקרה, הם פתרון למי שמעוניין במראה הזה, אך לא רוצה להמר על בטון".

 

במקרה של תקלת אינסטלציה יהיה קשה לפרק ולתקן: "צריך לקחת בחשבון שבמקרה של תקלה באינסטלציה או רצון לשפץ את המבנה, יהיה צורך לפרק את הקטע

והתיקון שלו יהיה בולט לעין",מזהיר גיל קריטי מקריטי גיל חשמל ושיפוצים. "התוצאה תיראה כמו טלאי בריצוף. לכן, לא מומלץ לרצף חדרים רטובים כמו שירותים ואמבטיה בריצוף בטון. אלו אזורים שבהם גם במקרה של תקלה באינסטלציה, התיקון יהיה יקר משמעותית ויהיה קשה לשחזר בדיוק את אותו הגוון של הריצוף לאחר התיקון. בכל מקרה, עדיף להכין תשתית אינסטלציה של צינור בתוך צינור, כך שבמקרה של תקלה פשוט מושכים את הצינור שבפנים לצורך תיקון. עניין חשוב נוסף הוא העובדה שהוא לא מתאים לאמבטיה מפני ששכבת הסילר גורמת להחלקה, והוא לא מספיק מחוספס בשביל להיות מתאים לריצוף חדר האמבטיה לדעתי".

 

 (צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים) (צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים)
(צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים)

 

אילו סוגי ריצוף בטון קיימים בשוק? 

בשוק קיימים מספר סוגים עיקריים של יישום בטון בריצוף. השיטה הנפוצה ביותר היא ריצוף בטון מוחלק ואילו השיטה הישנה יותר היא ריצוף בטון מוטבע. מה ההבדלים? ארונוב: "בריצוף מוטבע עושים שימוש בתבניות גומי מיוחדות. מטביעים אותן במשטח בטון רך ומוסיפים להם חומרי איטום, חומרי צבע וחומרים מונעי שחיקה לחיזוק הבטון ולהפחתת הסדקים.

 הוא משמש בעיקר לריצוף חוץ ולא לריצוף בתוך הבית. ריצוף מוחלק הוא הסוג הנפוץ יותר ליישום בפנים הבית. יוצקים אותו ואז מתחילים להחליק אותו במריחת באמצעות מגבים".

 

במקרה שלא ניתן לצקת בטון על הריצוף, משתמשים בבטון רזה (נקרא גם מדה דקורטיבית). ארונוב: "בטון דורש כ-10 ס"מ גובה. בדירות שבהן הקבלן לא דאג להנמיך מראש את הריצוף ב-10 ס"מ, לא ניתן לעשות ריצוף מבטון. התחליף הוא בטון רזה שהעובי שלו הוא עד 6 מ"מ. אין צורך לעשות החלקה אחרי מריחת החומר, ואין צורך לשנות את גובה הדלתות. זה מתאים גם למי שלא רוצה לפרק ריצוף קיים, אלא לחפות אותו בשכבה זו. הוא מאוד עמיד, אבל יקר ומצריך הכנות משמעותיות לפני. הוא מחייב איטום של כל החריצים בריצוף. הוא יכול להיות בסופו של דבר גם יותר יקר מריצוף מבטון".

 

ואפשר גם עם דוגמאות וגוונים מיוחדים 

בטון צרוב: "מי שמעוניין במראה וואש יכול לבחור בשיטת הבטון הצרוב", אומרת ארונוב. "בשיטה זו מוסיפים חומצה מיוחדת שצורבת את הבטון. צריך לקחת בחשבון שאין אפשרות לשנות את הדוגמה שמתקבלת על הבטון. מועד הוספת החומצה לתערובת תשנה את ההדפס שיתקבל. היתרון של מראה מעונן - שהוא פרקטי ומסתיר את הלכלוך יותר מאשר בטון בהיר ואחיד".

 

בטון לבן: "מה שמייחד את הבטון הלבן הוא היעדר הצמנט האפור, מה שמאפשר

 להגיע לגוונים בהירים מאוד כמו שמנת וקרם", אומרת ארונוב. "הוא פחות פופולארי בישראל מפני שישראלים בוחרים בריצוף בטון בעיקר בגלל החיבה למראה האפור. זה גם פחות פרקטי ומאוד מתלכלך ולא מתאים לכל אחד. לרוב מי שאוהב מראה נקי ולבן ייבחר בגרניט פורצלן".

 

בטון מלוטש: "מי שמעוניין במראה קצת שונה, ורוצה לשלוט ברמת הגימור יכול ללטש את הבטון ולהביא אותו לרמת גימור ייחודית יותר, החל ממאט ועד לרמת גימור מבריקה במיוחד", אומרת ארונוב.

 

כמה זה עולה? 

"טווח המחירים בשוק גדול ונע בין 800-400 שקל למ"ר", אומרת ארונוב. "המחיר כולל חומר ועבודה, ומשתנה בהתאם לסוג החומר ורמת הגימור. ההמלצה

שלי היא לרצף בריצוף בטון רק אצל חברה שמתמחה בכך ולא להסתפק בבחירה של קבלן שיפוצים. ישנה חשיבות גדולה ליישום החומר כדי למנוע בעיות איטום

וסדקים בהמשך. צריך לקחת בחשבון שמאוד קשה לפרק ריצוף כזה ולכן לא כדאי להקל ראש בעניין".

 

מחפשים קבלני שיפוצים מומלצים? לרשימה המלאה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים
ריצוף דמוי בטון
צילום: אלעד גונן, באדיבות עדי ארונוב אדריכלות ועיצוב פנים
מומלצים