שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  גם לי מגיע להיות משכיל
  לראשונה בישראל מושקת באופן רשמי מכללת be, אשר מעניקה לבעלי לקויות למידה מורכבות ואספרגר לימודי תואר ראשון

  הזכות להשכלה גבוהה היא זכות בסיסית לכל אדם. אלא שבמציאות, המסגרות האקדמיות הקונבנציונאליות לא מתאימות עצמן לכל סוגי האוכלוסייה. היום, לראשונה בישראל, מושקת באופן רשמי מכללת be, אשר מעניקה לבעלי לקויות למידה מורכבות ואספרגר לימודי תואר ראשון. 

   

  כתבות נוספות בערוץ הלימודים

   

  שיתופם בקהילה ובשוק העבודה הוא קריטי לעתידם וליכולת ההתפתחות שלהם,ועבורם מדובר בהזדמנות יקרת ערך. בזכות מאמצים רבים מצד בית אקשטיין, המעניק שירותי חינוך, דיור ותעסוקה לאנשים עם מוגבלויות,הם יוכלו להחזיק בעוד כמספר שנים בתעודת תואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה המוכר על ידי המל"ג. 

   

   

  צילום: עידו ארז

  צילום: עידו ארז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  סטודנטים במחזור הראשון של המכללה יחלו את תכנית הלימודים הייעודית ביום רביעי בשבוע הבא, כאשר בשלב הראשון יוצעו לסטודנטים מסלולי לימוד של האוניברסיטה הפתוחה לתואר ראשון בכלכלה ומדעי המחשב, חינוך ופסיכולוגיה וכן פסיכולוגיה ותקשורת. בעתיד ייפתחו מסלולים נוספים. מסלולי הלימוד המוצעים נבחרו בקפידה לאחר בחינת מידת הרלוונטיות של המקצועות הנלמדים לבוגרים ואפשרות שילובם בתעסוקה במקצועות אלה בשוק החופשי. הלימודים יארכו כ-4 שנים, במסגרת למידה רציפה של שנים-עשר סמסטרים ויתקיימו בקמפוס בית אקשטיין בגבעתיים.

   

  בית אקשטיין ()
  בית אקשטיין

   

  אחת הסטודנטיות שתיכנס למחזור הראשון היא יעל, בת 20, שסובלת מהפרעות קשב וריכוז, ולאורך כל חייה נתקלה מקשיים רבים בלימודים, שהקשו עליה גם מבחינה חברתית. בזמן שחבריה לכיתה היו מקבלים ציונים גבוהים היא נכשלה שוב ושוב. יעל נשלחה על בסיס קבוע למנהלת וספגה נזיפות קשות והתייחסות לא הולמת מצד המורים שהעצימו את החוויה הקשה וגרמו לה להיעדר פעמים רבות מביה"ס. בכיתה ו' אובחנה כסובלת מהפרעות קשב וריכוז אך מערכת החינוך לא תמכה בה כמתבקש. בכיתה י' בית הספר הודיע לה שהיא צריכה לעזוב או להישאר כיתה. היא נשלחה לפנימייה אך גם שם נתקלה בקשיים רבים עד שבסופו של דבר נשרה מהלימודים לחלוטין.

   

    (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

   

  לאחר התערבות מועצת יישובה יעל נשלחה ללמוד במסגרת לימודים המתאימה לצרכיה וקיבלה לראשונה תמיכה, עזרה ובעיקר הרבה אמונה ביכולתה. יעל התגייסה לצבא ושירתה כמאבחנת מדעי ההתנהגות ונאלצה להשתחרר כשנה וחצי בגלל תסמונות התעלפויות ממנה החלה לסבול. בשבוע הבא היא תתחיל פרק חדש ומרגש בחייה במכללת be, בה תלמד לתואר ראשון בפסיכולוגיה, והיא שואפת ללמוד גם לתואר שני ולעסוק במקצוע. לדבריה, "הלימודים הם לדעת שאני יכולה ומסוגלת להגשים את החלומות שהצבתי לעצמי. זהו ניצחון אישי וגאווה גדולה עבורי".

   

  שבוע הלימודים בנוי משילוב של שעות קורסים אקדמאים מטעם האוניברסיטה הפתוחה בהתאם לשעות המוגדרות על ידי האוניברסיטה, כאשר בכל כיתה 25 סטודנטים. בנוסף יתקיימו שעות תרגול ותגבור של מתרגל מוסמך מטעם המכללה שיעבוד עם הסטודנטים על תהליך העיבוד של החומד הנלמד, למידת מיומנויות ואסטרטגיות למידה, הכנת מטלות והכנה לבחינות. הסטודנטים גם ישתתפו בסדנאות הכנה לעולם התעסוקה ויתחילו בתהליך התנסות והשמה למשרות מתאימות בשוק העבודה. מתרגלי המכללה יעבירו גם סדנאות הנוגעות להיבטים חברתיים ורגשיים ועבודה על מיומנויות חברתיות, הוראה למידה בקבוצה ועוד, היבט שיעזור להם בעתיד להשתלב גם מבחינה חברתית.

   

  לדברי דקלה ויצמן-מן, מנהלת מכללת be מקבוצת בית אקשטיין,"פתיחת המכללה הינה בשורה של ממש עבור אוכלוסייה שעד כה נמנעה ממנה האפשרות להגיע לתואר ראשון אקדמי ממוסד אוניברסיטאי מוערך. כיום לא קיימת בארץ מסגרת ליווי ותמיכה מלאה שנותנת מענה לבוגרים עם לקויות למידה מורכבות ועם אוטיזם בתפקוד גבוה במהלך התואר כולו. המכללה מהווה חלק ממהלך להשתלבותם במעגל החיים כאזרחים לכל דבר ובניית קריירה תעסוקתית בשוק החופשי. לימודי התואר יאפשרו לעלות את שיעור בוגרי תואר ראשון, בקרב בוגרים עם לקויות למידה, ומתן הזדמנות שווה לתעסוקה משמעותית בשוק העבודה. זהו שלב משמעותי הנוגע בשיפור איכות חיי הבוגרים על רצף החיים".

   

  פרופ' חיים סעדון, דיקן הלימודים האקדמיים באוניברסיטה הפתוחה מוסיף כי "האוניברסיטה הפתוחה אינה מציבה תנאי קבלה לנרשמים ולכל אחד ואחת ניתנת הזדמנות להתנסות בלימודים אקדמיים עם גמישות מרבית בארגון הלימודים ובהתאמה לצרכיהם".תהליך הרישום והקבלה ללימודים יתבססו על ראיון אישי ומכינה בת חודש, ללא צורך בעמידה בתנאי סף מתוך אמונה במתן הזדמנות שווה לכל. לפני תחילת הלימודים תתקיים מכינה בת ארבעה שבועות במטרה לאפשר לסטודנטים נחיתה רכה, להתנסות במטלות אקדמיות ולהקנות את הכלים הדרושים להמשך הלימודים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים