שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  4 דקות, 800 מטרים, נרצח ו-11 פצועים. חזרה למסלול הטרור בטיילת ביפו
  18:22: המחבל בשאר מסאלחה מתחיל לדקור עוברים ושבים לא רחוק מכיכר השעון ביפו. מאותו רגע הוא פותח בבריחה צפונה, שבמסגרתה הוא רוצח ודוקר 12 עוברי אורח. ההתקפה הרצחנית נגמרה כשחוסל על ידי שוטרים מול מסעדת מאנטה ריי. הפיגוע ביפו - שלב אחרי שלב

   

  שחזור: הטיילת שהפכה לזירה מדממת    (צילום: ליאור פז)

  שחזור: הטיילת שהפכה לזירה מדממת    (צילום: ליאור פז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  מסע טרור בן ארבע דקות בטיילת ביפו: מחבל אחד חמוש בסכין פתח אתמול בערב (ג') במסע דקירות על פני כ-800 מטר, שבסופו נרצח תייר אמריקני בן 28, טיילור אלן פורס, ונפצעו עוד 11 בני אדם, אחד מהם עדיין במצב קשה. לאורך כל הדרך ניסו אזרחים לעצור אותו, חלקם באמצעות מוט ברזל או גיטרה, עד שלבסוף שוטר ירה בו מטרים ספורים מחוץ למסעדה הומת אדם.

   

  האירוע החל בסביבות 18:22: בשאר מסאלחה (22), שוהה בלתי חוקי מקלקיליה, התנפל על זוג תיירים בטיילת ביפו, לא רחוק מכיכר השעון, והחל לדקור אותם. יוסף חן, עובר שאורח שראה את האירוע מהמכונית שלו, ניסה לעצור אותו והיכה אותו במוט ברזל. 

   

  דקות אחרי הפיגוע הוא סיפר: "המחבל, צעיר עם קפוצ'ון, בא מכיוון הנמל וברחבה של הטיילת קפץ על זוג תיירים. האישה קיבלה כמה דקירות, ניסתה לברוח לצד השני ונפלה. הוא המשיך לדקור את הגבר, שנפל על הרצפה. לאחר מכן הוא המשיך לדקור בחור צעיר ברגל. הייתי באוטו שלי. רצתי אליו, לקחתי את המוט ברזל ונתתי לו בגב. הוא ניסה לדקור אותי וברח".

   

  מסאלחה המשיך בריצה לכיוון הטיילת כשבדרך הוא דוקר עוברים ושבים, בהם גם שני ערבים ישראלים. בשלב מסוים הוא עבר ליד ישי מונטגמרי, תושב תל אביב בן 26 שישב על ספסל בטיילת וניגן בגיטרה. מונטגומרי התעשת מהר והיכה בראשו של מסאלחה עם הגיטרה. "ראיתי שאנשים רצים לכיוון המים. אנשים צרחו, לא הבנתי בדיוק מה הולך. מהר מאוד ראיתי מחבל שיוצא מתוך הקהל הזה עם סכין. הוא רץ לכיווני עם סכין והתחיל לטפס על הספסל, ניסה לדקור אותי. אני זזתי, מעדתי, ובאיזשהו שלב התעשתתי. אחרי שהוא פספס פעמיים עם הסכין, תפסתי את הגיטרה והכנסתי לו אותה לתוך הראש - בום! בכל הכוח".

   

  פינוי פצועי הפיגוע (צילום: AP) (צילום: AP)
  פינוי פצועי הפיגוע (צילום: AP)
   

  המחבל בשאר מסאלחה על רקע מקום הפיגוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  המחבל בשאר מסאלחה על רקע מקום הפיגוע(צילום: AFP)

   

   (צילום: google maps) (צילום: google maps)
  (צילום: google maps)

   

  המרדף אחרי המחבל בטיילת ביפו

  המרדף אחרי המחבל בטיילת ביפו

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  ישי מונטגומרי והגיטרה שבאמצעותה הכה במחבל (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
  ישי מונטגומרי והגיטרה שבאמצעותה הכה במחבל(צילום: נועם (דבול) דביר)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  גופת המחבל. המרדף תם (צילום: נועם דביר) (צילום: נועם דביר)
  גופת המחבל. המרדף תם(צילום: נועם דביר)

   

  המחבל המשיך בריצה צפונה על הטיילת. שוטרים ממרחב ירקון שהוזעקו לזירת האירוע רצו בעקבות ההמולה על הטיילת, והתקרבו למחבל. בשלב הזה התחיל מרדף על הטיילת, ברחוב נחום גולדמן. מסאלחה רץ בין המכוניות, וחלק מיושביהן צילמו אותו. כשהגיע לרחבת הדשא מול מסעדת "מאנטה ריי", שמלאה בשעה הזאת, השיגו אותו שוטרים וירו בו.

   

  מסאלחה דקר לאורך נתיב הריצה שלו 12 בני אדם. מותו של אחד מהם נקבע זמן קצר לאחר מכן בבית החולים וולפסון. אשתו נפצעה באורח בינוני והיא מאושפזת באיכילוב. באותו בית חולים מאושפזת באורח בינוני גם תיירת אחרת בחודש השישי להריונה. תייר מרוסיה מאושפז במצב קשה בבית החולים שיבא ואשתו במצב בינוני באיכילוב.

   

  יוחמרו עונשי מליני שב"חים

  בדיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בכירי מערכת הביטחון הוחלט בהמשך לדיונים שהתקיימו לאחרונה להתחיל מיידית בסגירת פרצות בגדר בעוטף ירושלים ובניית גדר באזור תרקומיא. עוד הוחלט לקדם חקיקת בזק להענשת מסיעי ומליני שוהים בלתי חוקיים, לסגור ערוצי תקשורת שעוסקים בהסתה ולשלוח היתרי עבודה ומסר בהיקפים גדולים יותר. זאת בנוסף לפעולות המתבצעות באופן קבוע כמו כתרים וסגרים על כפרים שמהם יצאו מחבלים.

   

   

   

  ממחלקת המדינה האמריקנית נמסר בהודעה רשמית הלילה כי "ארה"ב מגנה בחריפות את הפיגועים השערורייתיים ביפו, פתח תקווה וירושלים, שבצער רב גם גבו את חייו של אזרח אמריקני, טיילור אלן פורס, והשאירו רבים אחרים פצועים במצב קשה".

   

  עוד נמסר: "אנחנו שולחים תנחומים מעומק לבנו למשפחה ולחבריו של טיילור ושל כל אלו שנפגעו בתקיפות חסרות ההיגיון הללו, ומאחלים לכולם החלמה מהירה. כפי שאמרנו פעמים רבות בעבר, אין שום הצדקה למעשי טרור. אנחנו ממשיכים לעודד את הצדדים לנקוט צעדים מתקנים כדי להפחית את המתיחות ולהשיב את השקט".

   

  המשטרה הודיעה כי לנוכח אירועי היום היא תתגבר את כוחותיה ברחבי הארץ והיא מבקשת מהציבור להמשיך ולגלות ערנות, לדווח מיד על אירועים חריגים ולהמשיך בשגרת החיים. עוד מציינת המשטרה שחלק מהמחבלים שביצעו את הפיגועים היום הם שוהים בלתי חוקיים. "המשטרה שמרכזת מאמץ נרחב מול שב"חים בשבועות האחרונים קוראת לכל הציבור להקפיד על החוק ולא לאפשר לאף אדם שאינו נושא אישור רשמי לשהות בישראל שלא כחוק. במשטרה מבהירים כי יחמירו מאוד עם מעסיקים, מלינים ומסיעים של שב"חים".

  כוחות צה"ל הלילה בכפר שממנו יצא המחבל    (צילום: דובר צה"ל)

  כוחות צה"ל הלילה בכפר שממנו יצא המחבל    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כוחות משטרה במקום הפיגוע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  כוחות משטרה במקום הפיגוע(צילום: EPA)

  המשטרה מגבירה נוכחות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  המשטרה מגבירה נוכחות(צילום: EPA)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  במשטרה אומרים כי לא היו התרעות קונקרטיות לגבי הפיגועים היום, אך הוסיפו כי "לא מן הנמנע כי ביקורו של סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן היווה טריגר כללי לאירועים ספציפיים אלו, והמשטרה תתייחס לכך בהיערכות האופרטיבית שלה, מעבר לאבטחת הביקור עצמו".

   

  מפקד המחוז ניצב צ'יקו אדרי הגיע לזירה ואמר כי מעתה תגביר המשטרה את סיוריה באזור תל אביב. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שהגיע למקום אמר: "מדובר בגל של שלושה פיגועים שלא קשורים זה לזה. כולם הסתיימו. המטרה שלנו להחזיר את כל הזירות לשגרה כמה שיותר מהר. אנחנו הולכים להבין אם יש משהו חדש שצריך לקחת בחשבון. אנחנו הולכים להערכת מצב ונעדכן את הציבור".

   

  לזירת האירוע הגיע ראש העיר רון חולדאי, שאמר: "מחבל, שוהה בלתי חוקי, הגיע ליפו, ומהאזור הצפוני בטיילת פרץ בריצה ודקר בלי הבחנה כל מי שנקרה בדרכו. שוטר זיהה אותו וירה בו. האוכלוסייה ביפו מגנה את האירוע הזה. אני ממליץ לכולנו להמשיך את חיינו". על אירועי חג פורים המתקרב הוסיף חולדאי: "אם יהיה שינוי - נודיע. אני מעריך שיתקיים כרגיל".

   

  הפיגוע ביפו היה השלישי תוך שעה וחצי: פלסטיני ירה לעבר שוטרים ליד שער הפרחים בירושלים ופצע אחד מהם קשה ואחר בינוני. הוא נורה למוות בתום מרדף. זמן קצר לפני כן דקר עבד אל-רחמן רדאד (17), תושב הכפר זאוויה שבצפון הגדה, גבר יהודי בן 40 בחנות ברחוב הברון הירש בפתח תקווה. הדקור נאבק במחבל, השתלט על הסכין ודקר אותו למוות.

   

  ממד"א נמסר כי במהלך ששת החודשיים האחרונים, שהחלו ברצח של אלכסנדר לבלוביץ' בפיגוע האבנים בערב ראש השנה, עומד מספר הנפגעים על 372, בהם 34 הרוגים. 36 בני אדם נפצעו באורח קשה, שמונה באורח בינוני עד קשה, 53 בינוני, 13 קל עד בינוני ו-228 פצועים באורח קל.

   

  חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ב-93 אירועים של יידוי אבנים, 99 פיגועי דקירה, 24 פיגועי דריסה ו-17 פיגועי ירי.


  פורסם לראשונה 09/03/2016 00:13

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים