שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו התנשא על אובמה שהשיב לו: "אני הנשיא ויודע מה אני אומר"
  העיתונאי ג'פרי גולדברג ישב לראיון מקיף עם הנשיא האמריקני שסיפר לו על פגישה שהתקיימה עם ראש הממשלה ב-2011. נתניהו הרצה ואובמה הרגיש שהוא מדבר עליו בטון מתנשא. אז אובמה עצר אותו ואמר לו: "ביבי, אני אפרו-אמריקני שנבחר לנשיאות. אתה לא חושב שאני יודע על מה אני מדבר?"

   

  נתניהו ואובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  נתניהו ואובמה(צילום: AFP)

  עוד דוגמה ליחסים המעורערים בין וושינגטון לירושלים: בראיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג במגזין אטלנטיק סיפר נשיא ארה"ב ברק אובמה על פגישה טעונה ב-2011 בינו לראש הממשלה בנימין נתניהו. בראיון שפורסם היום (ה') מספר אובמה כיצד הרגיש שנתניהו נותן לו הרצאה על הסכנות שעמן ישראל מתמודדת ואף הייתה לו תחושה שהוא מזלזל בו ומדבר בטון מתנשא.

   

  בשלב מסוים לאובמה נמאס. גולדברג מספר כי לאחר זמן מה נשיא ארה"ב קטע את נתניהו ואמר לו: "ביבי, אתה צריך להבין משהו. אני אפרו-אמריקני ובן לאם חד הורית, אני גר בבית הלבן והצלחתי להיבחר לנשיאות. אתה לא חושב שאני יודע על מה אני מדבר, אבל אני כן יודע".

   

  גולדברג כותב בין השאר על האכזבה של הנשיא האמריקני ממנהיגים במזרח התיכון הן על רקע האביב הערבי והן על רקע המו"מ הישראלי-פלסטיני, ומציין שביניהם - נתניהו היה בקטגוריה משלו. לטענת גולדברג, אובמה סבר שנתניהו יכול היה להביא ליישום פתרון שתי המדינות, שיבסס מדינה דמוקרטית עם רוב יהודי, אבל היה מפוחד ומשותק פוליטית מכדי לעשות את זה.

   

  גולדברג מציין שבינואר האחרון הזכיר לאובמה ראיון שערך עמו ב-2012, ובו הבטיח שלא יאפשר לאיראן להגיע לנשק גרעיני. "אני נשיא ארה"ב, אני לא מבלף", אמר לו אז. גולברג הזכיר לו את זה בראיון הפעם ואובמה אמר לו: "הייתי תוקף שם אם הייתי חושב שהם יפרצו לגרעין. עכשיו הוויכוח הזה לא ניתן לפתרון. זה הוויכוח שהיה לי עם נתניהו". 

   

  היחסים בין נתניהו לאובמה ידעו בעיקר מורדות לאורך שתי הכהונות של הנשיא האמריקני בבית הלבן. החיכוך הפומבי האחרון הגיע בדצמבר, בעקבות דיווח של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" שלפיו הבית הלבן הורה לרגל אחר נתניהו. הדיווח התבסס על ראיונות שנערכו עם יותר מ-20 פקידי ממשל שונים בעבר ובהווה בסוכנויות המודיעין האמריקניות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים