שתף קטע נבחר

מאות שקלים בשנה על כרטיס האשראי הדומם שלכם

הצרכן הישראלי מחזיק בממוצע בין 2 ל-3 כרטיסי אשראי בכיס, אך ברוב המקרים הוא אינו עושה שימוש בכולם. מספר הכרטיסים הדוממים הללו ששוכבים לנו בארנק מגיע ל-1.8 מיליון. כמה כסף הם מניבים לבנקים וחברות האשראי ובאיזה חברה מספר כרטיסי האשראי הלא פעילים הוא הגבוה ביותר? בדיקת ynet

האם אתם משתמשים בכל כרטיסי האשראי שברשותכם? ל-90% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל יש כרטיס אשראי, כאשר הלקוח הישראלי מחזיק בממוצע יותר מ-2 כרטיסים.

 

  • 9.5 מיליון כרטיסי אשראי גיהצו 260 מיליארד שקל

 

מהדו"חות הכספיים של חברות האשראי שפורסמו בחודש הקודם, עולה כי מספר כרטיסי הפלסטיק גדל בשנת 2015 בכ-700 אלף והסתכם בכמעט 9.5 מיליון כרטיסים ואולם בדיקת ynet מעלה כי מתוכם 1.81 מיליון כרטיסים מוגדרים כלא פעילים – כאלו שלא בוצעה בהם כל פעולה ב-3 החודשים האחרונים.

 

שיעור הכרטיסים הלא פעילים נע סביב 20%, כלומר 1 מכל 5 כרטיסי אשראי מוגדר כלא פעיל, שיעור דומה לנתונים בסוף שנת 2014.

 

בישראכרט, חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, מספר הכרטיסים עמד, נכון לתחילת שנת 2016, על 4 מיליון מתוכם 910 אלף כרטיסים לא פעילים. באמריקן אקספרס, שהיא חברה-אחות של ישראכרט ונמצאת בבעלות הקבוצה (הנשלטת בידי בנק הפועלים), עמד מספר הכרטיסים על 653 אלף מתוכם 183 אלף כרטיסים לא פעילים.

 

בחברת כרטיסי האשראי כאל (הנמצאת בשליטת דיסקונט) מספר הכרטיסים שמחזיקים לקוחות החברה הסתכם ב- 2.33 מיליון, מתוכם 467 אלף כרטיסים לא פעילים. ובלאומי קארד (שבשליטת לאומי) מספר הכרטיסים של החברה, נכון לסוף 2015 עמד על 2.48 מיליון מתוכם 440 אלף כרטיסים לא פעילים.

 

שיעור הכרטיסים הלא פעילים הגבוה ביותר נמצא בחברת אמריקן אקספרס - 28% מכלל הכרטיסים שמחזיקים לקוחות החברה, מוגדרים כלא פעילים.

 

מ-13 שקל ועד מאות שקלים בחודש

הגידול במספר הכרטיסים הללו נובע בין הייתר מהשיווק האגרסיבי של שלל מועדוני הלקוחות של הרשתות והחברות השונות, המציעים כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים. אך לתופעה הזו יש גם מחיר.

 
כרטיסי אשראי נתוני 2015 (במיליוני שקלים)

כרטיסי אשראי נתוני 2015 (במיליוני שקלים)
  הכנסות רווח נקי עמלות ממחזיקי הכרטיסים ריבית ממוצעת על האשראי מספר כרטיסים
ישראכרט* 1,930 277 597 7.7% 4.65
לאומי קארד 1,050 180 505 6.8% 2.48
כאל 1,240 149 509 11% 2.33

* כולל אמריקן אקספרס

 

האם אתם מודעים לתשלום החודשי של דמי הכרטיס? מקור עיקרי להכנסות חברות האשראי הוא מה שמכונה "עמלות מנפיק" – כספים שמקורם בין הייתר מהנפקת כרטיסי אשראי ודמי הכרטיס החודשיים הנגבים מהלקוחות. סך הכנסות חברות כרטיסי האשראי מתחום זה הגיע בשנת 2015 ליותר מ-800 מיליון שקל.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בכמה כסף מדובר? דמי הכרטיס נעים מ-13 שקל בחודש בכרטיסים הרגילים ועד כ-60 שקל בחודש בכרטיסי היוקרה. בכרטיסי ה"טופ פרמיום" כגון WORLD ELITE של ישראכרט, WORLD SIGNIA של לאומי קארד ו IFINITI של כאל, אותם מחזיקים מספר מצומצם של לקוחות - המחיר אף עשוי להגיע גם לכמה מאות שקלים בחודש.

 

אמנם לא כל הלקוחות משלמים את דמי הכרטיס המלאים. בחלק מהכרטיסים ניתן פטור מדמי כרטיס בשנה הראשונה. בחלק מהמקרים ניתנת הנחה בדמי הכרטיס בהתאם להיקף השימוש בו ברכישה החודשית, כמו כן ישנם מועדונים וארגונים המנפיקים כרטיסי אשראי בשיתוף חברות האשראי ומעניקים לחבריהם פטור מתשלום. אך גם אם ניקח בחשבון את כל אלו, עדיין מאות אלפי כרטיסים דוממים, שלגביהם ההנחה אינה תקפה, מניבים לחברות האשראי ולבנקים עשרות מיליוני שקלים - רק על עצם החזקתם.

 

נציין, כי בעקבות כתבה בעניין שפרסמנו כבר לפני כשנה, הוגשה לכנסת הצעת חוק בנושא. על פי הצעת החוק שהגישה בחודש יולי האחרון ח"כ קסניה סבטלובה, יו"ר השדולה לצרכנות ולסחר הוגנים בכנסת, במצב בו כרטיס אשראי הוגדר "לא פעיל" יחויב מנפיק הכרטיס (בנק או חברת כרטיסי האשראי) ליידע את בעל הכרטיס במסרון ולפרט את גובה דמי הכרטיס שהוא משלם או לחלופין את מועד פקיעת הפטור מדמי כרטיס אם יש כזה. בנוסף החברה תצטרך לפרט הדרכים לביטול הכרטיס.

 

עד שזה יקרה, אם בכלל, כדאי שתשימו לב כמה אתם משלמים על כרטיס הפלסטיק, במיוחד אם אתם לא משתמשים בו.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים