שתף קטע נבחר

נכנס לספר השיאים של גינס: ישראלי בן 112

ישראל קרישטל איבד את שני ילדיו במחלה ואת אשתו בשואה. הוא עלה לארץ, התחתן והקים מפעל לממתקים, המומחיות שעזרה לו לשרוד את גטו לודז'. אחרי שהוכיח כי נולד ב-1903, הוכרז כאיש הזקן בעולם. ומה הסוד שלו?

 

קרישטל. תמיד שומר על אופטימיות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קרישטל. תמיד שומר על אופטימיות(צילום: EPA)

ספר השיאים של גינס הכריז על ישראל קרישטל מחיפה, כגבר הזקן ביותר על פני כדור הארץ - בן 112.5. לפני כשנתיים, הוכרז קרישטל כניצול השואה המבוגר ביותר שעדיין חי.

 

קרישטל נולד בכפר קטן בפולין, שבוע לפני ראש השנה, בספטמבר 1903. הוא התייתם משני הוריו עד שהיה בן 16, ואז עבר ללודז'. הוא למד מדודו לייצר ממתקים ופתח עסק משלו. בעת שפרצה מלחמת העולם השנייה היה נשוי ואב לשני ילדים, שנספו בשואה.

 

בתו, שולה קופרשטוך, סיפרה בעבר בראיון ל-ynet על התקופה הקשה שעבר: "במהלך השנים בהן חיו בגטו לודז' נפטרו שני בניו ממחלות כשהיו בני 8 ו-10. מה שהגן במעט על ישראל ואשתו רוב התקופה, היה הכישרון להכנת הממתקים. הגרמנים חגגו ימי הולדת ונישואים ואבי היה זה שהכין להם את כל דברי המתיקה", סיפרה שולה. "זה היה הקרש להצלת חיים, כי בזכות הממתקים היה אבי חיוני בגטו ולכן לא נשלח למחנות - אלא רק לקראת הסוף. אצל הגרמנים ימי הולדת הם אירוע, לכן הממתקים והשוקולדים היו הכרחיים בחגיגותיהם. ייצור הממתקים של אבי סיפק את צורכיהם ולכן בהתחלה שמרו עליו ואף השיגו לו את חומרי הגלם".

  


קרשיטל. בן 113 בספטמבר הקרוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קרשיטל. בן 113 בספטמבר הקרוב(צילום: EPA)

קרישטל ואשתו נותרו בגטו ובמאי 1944 נשלחו לאושוויץ בטרנספר שהיה בין האחרונים. באושוויץ שהו השניים עשרה חודשים, נשלחו למחנות עבודה וצעדו בצעדת המוות. ישראל שקל אז 37 קילוגרם בלבד. רעייתו, פייגה, לא שרדה ונספתה.

 

לאחר המלחמה חזר קרישטל ללודז' והקים בה מחדש מפעל ממתקים. הוא הכיר בעיר את בת שבע, שאף היא איבדה את משפחתה בשואה, והשניים נישאו ועלו ארצה ב-1950. לשניים נולדו שלושה ילדים אך אחד מהם נפטר בינקותו. כיום הוא אב לשניים, וסב לנכדים ונינים רבים.

עם עלייתו ארצה התיישב קרישטל בחיפה, שם הקים

מפעל לממתקים – בעיקר סוכריות שוקולד – והפעיל אותו קרוב ל-20 שנה.

 

למרות האסונות הקשים שעבר בחייו, קרישטל הוא אדם מאמין וזה לדבריו סוד אריכות הימים שלו. כששואלים אותו על כך הוא מצביע לשמיים. "אבי אדם דתי, שומר מצוות ומתפלל כל בוקר. הוא גם אומר על הסוד לאריכות חייו: 'אם היה סוד כזה, הרי שסוד אסור לגלות, אז איך אתם מצפים שאגלה לכם את הסוד?'", סיפרה הבת. "מה שמחזיק אותו שנים רבות לדעתי, זו האופטימיות. הראייה שלו היא כזו שגם במצב קשה - יש יותר קשה, וכשהמצב טוב - אין גבול לטוב. כשקורה משהו רע, הוא תמיד אומר 'יכול להיות יותר גרוע, אז בואו נודה על מה שיש'".

 

ספר השיאים של גינס הוציא השבוע את ההכרזה על קרישטל כאדם המבוגר ביותר בעולם, לאחר שהוא הצליח בעזרת מסמכים להוכיח את שנת לידתו. בחודש ספטמבר הקרוב, הוא אמור לציין את יום הולדתו ה-113.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
ישראל קרישטל
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים