שתף קטע נבחר

אנחנו ואתם: פעמון בתוך רימון

למי אכפת איך נראה עיצובו של המעיל שלבש הכהן הגדול? ובכן, אם תרצו – פה בדיוק טמון הפער הבין-דורי. אומר הרמב"ן שצריך לשים את הפעמונים בתוך הרימונים, כך שהדור הצעיר ישאב מעברו ומתרבותו של הדור המבוגר

 

 

פרשת "פקודי" מסכמת את כל מלאכת המשכן וכליו, בגדי הכהנים, ויש בה פירוט של שמונת הבגדים של הכהן הגדול. שימו לב לדבר מאוד מעניין, עם לקח אקטואלי עכשווי ביותר: אחד הבגדים שהיה לכהן הגדול היה המעיל. מעיל האפוד, מעשה אורג, כלי תכלת.

 

לזמני הדלקת נרות ויציאת השבת - היכנסו לכאן

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

בשוליו היו פעמוני זהב ורימוני תכלת להידור: פעמון ורימון, פעמון ורימון. נחלקו שניים מגדולי המפרשים, רש"י ורמב"ן. אמר רש"י: על יד כל פעמון היה תלוי רימון תכלת, כך שבין כל שני רימונים, היה פעמון. טען כנגדו הרמב"ן: בתוך כל רימון היה תלוי פעמון זהב, וכנראה שהרמב"ן צודק לפי סגנון הפסוק. שימו לב: פעמון ורימון פעמון ורימון על שולי המעיל סביב, ויעש פעמוני זהב טהור ויטו את הפעמונים בתוך הרימונים. עוד פעם: ב"תוך הרימונים".

 

הנתק הבין-דורי

תשאלו: מה ההבדל? מה זה משנה? למי אכפת מה הפעמון ומה הרימון ואיך היה עיצובו של המעיל? ובכן, אם תרצו – פה בדיוק טמון הפער בין דורות. מדברים הרבה על נתק בין-דורי, על היעדר שפה משותפת בין אבות ובנים, ובין דור העבר לדור העתיד.

 

עוד על פרשת השבוע  פקודי:

 • אותן אנסו לשתוק/ פרופ' רוחמה וייס

   

  הרימון שונה מאוד מן הפעמון: הרימון מלא וגדוש, שקט ומסיבי. הוא מייצג את הדור הזקן, המלא בידע ובניסיון חיים. בלי רעש – אבל עם הרבה משקל.

   

  הפעמון מייצג את ההפך הגמור: מאוד קולני, רגיש, סנסיטיבי - אבל חלול מבפנים. מזכיר את הדור הצעיר - הרועש, המפגין, הקולני. מאוד רגיש, אבל יש לו מה ללמוד.

   

  אומר הרמב"ן שצריך לשים את הפעמונים בתוך הרימונים. לשלב את הדור הצעיר בתוך הדור המקשיש, כדי לומר לו "שאל אביך ויגדך, זקניך ויאמרו לך". במעילו ייצג הכהן הגדול - המייצג את כל חלקי העם - ייצג את רעיון שילוב הדורות. שלא יהיה נתק, שתיהיה שפה משותפת.

   

  כשיושבים בשולחן השבת - אבא, אמא, הילדים ולפעמים גם הנכדים - נוצר קשר. הפעמונים נמצאים בתוך הרימונים. הדור הצעיר יונק מעברו ומתרבותו של הדור המבוגר.

 • פורסם לראשונה 11/03/2016 12:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: קובי הר צבי
  הרב ישראל מאיר לאו
  צילום: קובי הר צבי
  מומלצים