שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הכלבים שמריחים את ציידי הפילים

  יחידת כלבים שפועלת בקניה מצליחה לעשות את הלא יאמן - לאתר ציידי פילים כדי להעניש אותם על ההרג שביצעו וגם למנוע את הפשע הבא

  השנהב, החומר שממנו עשויים חטי הפילים, הוא מצרך בעל ערך מסחרי רב ששוויו בשוק השחור  נאמד בכ-2,100 דולר לקילוגרם, ולכן הוא אחת הסיבות העיקריות לציד בלתי חוקי של פילים.

   

  הדרישה למסחר בשנהב גדלה בכל העולם ובמיוחד בשוקי המזרח הרחוק, ולפי הארגון לשימור חיי הבר והטבע היא גובה את חייו של פיל אחד בכל 15 דקות בממוצע. פארק אמבוסלי בקניה, שממנו נשקפים נופיו המרהיבים של הר הקילימנג'רו המפורסם, ידוע באוכלוסיות הפילים העתיקות שלו שנחקרות במסגרת מעקב מיוחד כבר 40 שנים.

   

   (צילום: WCS) (צילום: WCS)
  (צילום: WCS)
   

   

  בזכות השמירה והפיקוח שמאפשרים את המחקרים, אוכלוסיית הפילים בפארק היא בין היציבות בעולם. היא מתקיימת כמעט ללא הפרעות והפארק הוא אתר תיירותי פופולרי. בין טנזניה לקניה משתרעת מערכת אקולוגית נרחבת שהפארק הוא חלק ממנה, אך הוא מיוחד גם בשל היותו אחד ממוקדי הפעילות המבצעית של יחידת הכלבים הגששים שהוקמה על ידי קרן "חיים גדולים" (Big Life Foundation)

   

  גם יום אחרי שהפשע התבצע, הכלבים מובילים אל הציידים הבלתי חוקיים (צילום: Big Life Foundation) (צילום: Big Life Foundation)
  גם יום אחרי שהפשע התבצע, הכלבים מובילים אל הציידים הבלתי חוקיים (צילום: Big Life Foundation)

   

  הקרן פועלת באפריקה לשמירת טבע והגנה אקטיבית על חיות בר מפני ציידים לא חוקיים, והיא עושה זאת באמצעות שילוב הכלבים מזהים את הריח של הציידים גם הקהילה המקומית בעשייה.

   

   (צילום: Big Life Foundation) (צילום: Big Life Foundation)
  (צילום: Big Life Foundation)
   

   (צילום: Big Life Foundation) (צילום: Big Life Foundation)
  (צילום: Big Life Foundation)
  היחידה הוקמה באוקטובר 2011 עם שני כלבים וארבעה אנשי צוות והיא נותנת מענה לפניות של תושבי האזור והמשטרה המקומית. עם הזמן הפכה לכלי אפקטיבי להרחקת ציידים מאזורים המיועדים לשימור ופארקים לאומיים.

   

   (צילום: Big Life Foundation) (צילום: Big Life Foundation)
  (צילום: Big Life Foundation)

   (צילום: Big Life Foundation) (צילום: Big Life Foundation)
  (צילום: Big Life Foundation)

  כשמתקבל דיווח על ציד בלתי חוקי, הכלבים נקראים לנקודת ההריגה ומתחילים במשימת הרחרוח – ראשית עליהם להבחין בריחות האנושיים של הציידים מבין שלל הממצאים בזירת הפשע. לאחר מכן, הכלבים מאתרים את עקבות הציידים ומובילים את הצוותים בעקבות שביל הריח.

   

   

  חוש הריח המפותח שלהם מאפשר להם לזהות שבילי עקבות חשודים גם אם הפשע התרחש יום לפני תחילת המבצע, ולהוביל את הצוותים דרך צמחייה סבוכה ואף כבישים ראשיים. עבור הכלבים, שעולמם הוא עולם של ריחות, איתור הציידים הוא משחק גששות. כשהם לא בשטח במהלך פעילות מבצעית הם מתגוררים במגורים נוחים ומאובטחים, מסורקים על בסיס יומי ועושים אמבטיה פעם בשבוע.

   

  יחידת הכלבים אינה מסוגלת למנוע את הפשע, אך היא גורם הרתעה משמעותי. (צילום: Big Life Foundation) (צילום: Big Life Foundation)
  יחידת הכלבים אינה מסוגלת למנוע את הפשע, אך היא גורם הרתעה משמעותי.(צילום: Big Life Foundation)

   

  יחידת הכלבים אמנם אינה מסוגלת למנוע את הפשע בזמן אמת, אך היא גורם הרתעה משמעותי המונע מהציידים מלהתקרב לאזור מלכתחילה. הציידים יודעים שאין דבר שהם יכולים לעשות על מנת לשנות את גורלם, ושפשוט מסוכן להם מדי להרוג את הפילים מפני שהכלבים יכולים לאתר אותם גם ממרחקים.

   

  בחמש השנים שחלפו מאז החלה יחידת הכלבים את מסעה, הכלבים צברו מוניטין מכובד כיחידה המבצעית המוצלחת ביותר במלחמה בתופעת הציד הבלתי חוקי. אנשי הקרן טוענים שמאז שנת 2013 לא נהרג באמבוסלי אפילו פיל אחד על ידי ציידים בלתי חוקיים.

   

  כיום, היחידה כוללת כלב אחד מיומן בקניה שאליו יתלוו בקרוב שני כלבים נוספים שנמצאים כעת בתהליך האימונים, ועוד שלושה כלבים פעילים בטנזניה. במהלך שנת 2015 סייעו הכלבים במעצרם של ארבעה ציידי פילים לא מורשים, ונראה שהצילו את חייהם של לא מעט בעלי חיים.

   

   

  הכתבה התפרסמה ב-"זווית" - סוכנות ידיעות למדע וסביבה

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים