שתף קטע נבחר

4 חודשי בריחה הסתיימו בגלל מגשי פיצה: כך נתפס המחבל מפריז

לכידתו של סלאח עבד א-סלאם עשויה להוביל להשגת מידע על זרועות דאעש באירופה, אך סימני השאלה רבים: כיצד גנב שלא הצליח להחזיק עבודה הפך לאחד ממוחות המתקפה. כעת מתברר: הזמנה גדולה של פיצה לדירה הובילה את הכוחות אליו

 

ארבעה חודשים חלפו מאז מתקפת הטרור הרצחנית בפריז, שגבתה את חייהם של 130 בני אדם. אתמול (ו') תם המצוד אחר אחד ממתכנני המתקפה, סלאח עבד א-סלאם, שהצליח לחמוק מידי הכוחות הצרפתיים והבלגיים.

 

בבלגיה וגם בצרפת, שרוצה כעת בהסגרתו של עבד א-סלאם, יקוו להשיג מידע מהמחבל על אחיזתו של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) שעמד מאחורי מתקפת הטרור ברחבי אירופה. למרות ההישג בתפיסתו של עבד א-סלאם, עולות שאלות רבות כיצד אותו צעיר בלגי בן 26 הצליח פעם אחר פעם להתל בהם.

 

חמק במשך ארבעה חודשים. סלאח עבד א-סלאם ()
חמק במשך ארבעה חודשים. סלאח עבד א-סלאם

עד יום שלישי האחרון, עבד א-סלאם הצליח לטשטש את עקבותיו היטב ואף נטען כי הצליח לחמוק לסוריה ולחבור לחבריו בדאעש. אך הטעות הראשונה והקריטית עלתה לצעיר הבלגי ביוקר כשטביעות אצבע שלו זוהו בדירת מסתור בפרבר בבריסל. הטעות הזו הובילה את הכוחות המיוחדים לדירה במולנבק. במהלך המעקב עלו הכוחות על הזמנה גדולה של מגשי פיצות שביצעה אישה. הכוחות פשטו על הדירה ומצאו בה את עבד א-סלאם.

 

לעבד א-סלאם הייתה היסטוריה של הסתבכות עם החוק. הוא הורשע בעבר בביצוע שוד מזוין ואפילו לא הצליח להחזיק עבודה קבועה, כשהאחרונה הייתה בחברת התחבורה של הבירה הבלגית, בריסל. בעבר כבר דווח על עסק הסמים שהוא ואחיו איברהים הקימו וניהלו מתוך המסעדה שפתחו בפרבר הידוע לשמצה, מולנבק.

 

בשבועות לפני הטבח בפריז ביום שישי, 13 בנובמבר 2015, עבר הצעיר הבלגי ברחבי אירופה כדי להכין את המתקפה. עבד אל-חמיד עבאוד היה האיש שכונה "המוח" מאחורי מתקפת הטרור בפריז, אך לעבד א-סלאם היה תפקיד מרכזי.

מסעדת האחים המחבלי במולנבק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסעדת האחים המחבלי במולנבק(צילום: רויטרס)

רשת BBC תיארה כיצד הבלגי הגיע עם מעבורת מאיטליה ליוון באוגוסט 2015, שלושה חודשים לפני המתקפה, יחד עם אדם נוסף שנעצר בטורקיה עוד לפני הטבח. חודש חלף ונטען כי הוא הגיע פעמיים לבודפשט, בירת הונגריה, ונעצר בגבול עם אוסטריה יחד עם שניים נוספים, מוחמד בלקייד וכיאל סופיאון.

 

בחודש אוקטובר הגיע עבד א-סלאם לאוּלם שבגרמניה עם אדם שנשא דרכון סורי מזויף תחת השם מוניר אחמד אלאג'.

 

בכל המקרים שוחרר עבד א-סלאם ממעצר יחד עם כל האנשים שהיו עמו. בלקייד חוסל בפשיטה במולנבק מוקדם יותר השבוע, אך המחבל הבלגי ואדם נוסף, הצליחו לברוח. אלאג' נעצר עם עבד א-סלאם אתמול בקרב היריות. עם זאת, חלק משותפיו עדיין חופשים, למשל אותו כיאל סופיאן שהדירה שבה נתפס לבסוף המחבל הייתה מושכרת תחת שמו.

רגע תפיסתו של המחבל (צילום: BFM) (צילום: BFM)
רגע תפיסתו של המחבל(צילום: BFM)

כוחות משטרה במולנבק (צילום: MCT) (צילום: MCT)
כוחות משטרה במולנבק(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

המטרה הבאה. מוחמד אבריני ()
המטרה הבאה. מוחמד אבריני

משטרת בלגיה עדיין מנסה להבין מה בדיוק היה תפקידו של עבד א-סלאם במתקפת הטרור? האם הוא הסיע את המחבלים לאצטדיון סטאד דה-פראנס ואם כן, מדוע הוא לא פוצץ את עצמו כמו שאחיו איברהים שהיה אחד מחברי החולייה?

 

עבד א-סלאם שוחרר הבוקר מבית החולים בבריסל וחקירתו תהפוך מעתה לאינטנסיבית כדי לנסות לדלות ממנו כמה שיותר מידע. הבלגים יהיהו הראשונים שיחקרו אותו, ייתכן שבנוכחות חוקרים מצרפת. צרפת עשויה עוד היום להגיש בקשת הסגרה כדי שעבד א-סלאם יעמוד למשפט שם. התביעה בבלגיה מסרה כי היום תתקיים שיחת ועידה לגבי אפשרות ההסגרה.

 

הרשויות באירופה יודעות, ובעיקר חוששות, שלא כל האחראים למתקפת הטרור נתפסו. החשוד הנוסף שנמצא כעת על הכוונת הוא מוחמד אבריני, שהיה יחד עם "המוח" עבאוד וטביעות אצבע שלו נמצאו ברכב רנו קליאו, ששימש את אחת מהחוליות במתקפת הטרור.

 

התביעה בצרפת טענה כי אבריני בן ה-24 נצפה גם עם עבד א-סלאם לפני מתקפת הטרור. בתמונות ממצלמות אבטחה נראה אבריני עם המחבל הבלגי בתחנת דלק בצפון צרפת יומיים לפני הטבח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימסור מידע? סלאח עבד א-סלאם
מומלצים