שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, EPA

פעילה של ארדואן צייצה "הלוואי שהישראלים ימותו" - ותודח

אירם אטקאש, האחראית על תקשורת דיגיטלית במפלגת הצדק והפיתוח של הנשיא הטורקי צייצה: "הלוואי שכל הפצועים הישראלים בפיגוע ימותו". הציוץ נמחק, המפלגה פתחה בחקירה ותדיח אותה מתפקידה. נתניהו דורש גינוי רשמי מטורקיה. משרד החוץ: "אמירה מכוערת ומזעזעת. מצפים להתנצלות"

 

הציוץ המקומם שנמחק ()
הציוץ המקומם שנמחק

 

פרצופה של טורקיה: זמן קצר לאחר הפיגוע הקשה שהיכה הבוקר (שבת) ברחובות איסטנבול, שבו גם נפגעו תיירים ישראלים, פרסמה פעילה במפלגתו של נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ציוץ מקומם ובו ייחלה למותם של הפצועים הישראלים בפיגוע. "הלוואי שכל הפצועים הישראלים בפיגוע ימותו", כתבה בטוויטר אירם אקטאש, האחראית של תחום התקשורת הדיגיטלית ב"מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP). כלי תקשורת בטורקיה דיווחו כי המפלגה פתחה בחקירה רשמית ותדיח אותה מתפקידה.

 

הציוץ גרר גל של תגובות חריפות ברשת והוסר לאחר זמן קצר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ לפנות למשרד החוץ הטורקי ולדרוש גינוי לציוץ הזה. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר: "אנחנו בודקים את הנושא מול משרד החוץ הטורקי. אם זה נכון, הרי שמדובר באמירה מכוערת ומזעזעת ואנו מצפים להתנצלות והתנערות מהדברים".

ישראל דורשת גינוי. חברת מפלגת AKP אירם אקטאש ()
ישראל דורשת גינוי. חברת מפלגת AKP אירם אקטאש

 

כמה שעות לאחר הסערה שעוררה הפעילה ברשת, צייצה האטיצה יוצל, יו"ר זרוע הנשים של המפלגה, כי הארגון החל לנקוט צעדים להדחתה מתפקיד של הפעילה, וכי דעותיה ברשתות החברתיות אינן משקפות את דעותיה של המפלגה. היא גם הביעה תנחומים לנפגעי הפיגוע ובני משפחותיהם.

 

גולשים רבים זעמו על הציוץ הפוגעני: רבים שאלו אם אנטישמיות היא האסטרטגיה החדשה של ארדואן נגד הטרור, אחרים בכלל האשימו את נציגת המפלגה בתמיכה בארגוני טרור כורדיים. הציוץ הוסר לאחר זמן קצר בעקבות התגובות הקשות וחשבון הטוויטר הפך לפרטי כך שאי אפשר למצוא אותו ברשת החברתית.

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)
 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

מוקדם יותר הערב אישרו במשרד החוץ שקיים חשש לחיי שלושה ישראלים ששהו באזור פיגוע ההתאבדות הבוקר במרכז איסטנבול. תשעה או עשרה ישראלים נפצעו ופונו לארבעה בתי חולים בעיר. עם 12 ישראלים עדיין לא נוצר קשר והם מוגדרים "מנותקי קשר". מטוס של מד"א ימריא לאיסטנבול במטרה לסייע בטיפול ולהטיס את הפצועים לארץ. במשרד החוץ מתקיימת היערכות חירום בחדר המצב בירושלים.

 

הפיגוע אירע מעט אחרי השעה 11:00 בבוקר ברחוב איסטיקלאל המרכזי, הנחשב לאחד ממוקדי התיירות העיקריים באיסנטבול. בסך הכול דווח על ארבעה בני אדם שנרצחו ו-36 שנפצעו, הרוב תיירים מישראל, אירלנד, גרמניה, איסלנד, איראן ואיחוד האמירויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ייחלה למות הישראלים. אירם אקטאש
מומלצים