שתף קטע נבחר

עולי תימן הביאו ספר תורה עתיק לפגישה עם נתניהו

שעות ספורות לאחר שקבוצה של 17 יהודים תימנים עלתה לישראל, פגשו כמה מהם את ראש הממשלה בנימין נתניהו. הם הביאו לפגישה ספר תורה בן כ-800 שנה

 

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (יום ב') עם עולי תימן שהגיעו אמש במבצע חשאי לישראל יחד עם ספר תורה בן כ-800 שנה. "ברוך בואכם לירושלים, לארץ ישראל", אמר להם נתניהו. "אני מאוד נרגש לראות אתכם כאן. מרגש שאתם יודעים לקרוא בתורה. זה הבסיס. הרבה שנים חיכינו להביא אתכם ובעזרת ה' זה הסתייע". 

 

קבוצה של 17 יהודים עלו במבצע חשאי שאורגן על ידי הסוכנות היהודית. הם עזבו את בתיהם בשבוע שעבר ומאז עשו את דרכם לארץ דרך שתי מדינות. הם מצטרפים לעוד זוג יהודים מתימן שעלה כמה ימים קודם לכן. אלו הם אחרוני היהודים בתימן שרצו לצאת מהמדינה שנמצאת במלחמה עקובה מדם. 12 מהיהודים הם מהעיר ריידה וחמישה מהעיר צנעא. בראש הקבוצה שהגיעה מריידה עומד רב הקהילה.

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)

 (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
(צילום: חיים צח / לע"מ)

 בתימן נותרו עוד 50-40 יהודים שחיים כבודדים ומסרבים לצאת ממנה. רובם חיים בצנעא ועוד קומץ בריידה. בשנים האחרונות סבלה הקהילה מהתנכלויות מצד מוסלמים קיצונים. אריאל די פורטו, מנהלת תחום עליית מצוקה במחלקה לעלייה ותפקידים מיוחדים בסוכנות היהודית, שניצחה על מבצע העלאתם של היהודים מתימן, אמרה: "חלקם עברו בתקופה האחרונה הפצצות של הסעודים ולמרות זאת בחרו להישאר. אנחנו יודעים שגם אנשי חסידות סאטמר השפיעו עליהם לא לצאת לישראל, אבל אפילו הם עכשיו מבינים שזה פיקוח נפש וצריך לצאת משם.

 

"אנחנו עובדים על המבצע הזה כבר שנה שלמה. מאז שמשה נהרי נרצח ב-2008 הבאנו לישראל 200 יהודים מתימן. בארבעת החודשים האחרונים הגיעו 30 יהודים ועכשיו ה-19 הללו. היו כמה רגעים שחששנו שהמבצע ישתבש כי היו כמה תקלות. היהודים סבלו מהתנכלויות של החות'ים. הרב דהרי למשל סיפר שלא הצליח למכור את הרכוש שלו כי המקומיים אמרו לו 'אתם ממילא תיכף עוזבים וניקח את הרכוש שלכם בחינם'. הם סגרו לו את השביל שמוביל לבית כדי שלא יוכל לצאת. בחודשים האחרונים, בגלל פיקוח נפש, עזרנו למשפחה יהודית מתימן לצאת למרות שהיעד שלה היה ארה"ב. אנחנו צריכים לסייע לכל יהודי בסכנה. הסיוע האמריקאי למבצע היה מאוד חשוב".

 

היא הוסיפה שבבגדד נותרו שישה יהודים שלא רוצים לבוא לישראל, גם בלבנון נותרו בודדים ובסוריה 18 יהודים שאף אחד מהם לא רוצה לצאת.

 

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר מוקדם יותר: "זהו רגע משמעותי ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העלייה ארצה. מאז מבצע 'מרבד הקסמים' ועד היום סייעה הסוכנות היהודית להבאת יהדות תימן הביתה לישראל. השבוע הבאנו משימה זאת לסיומה. פרק זה בהיסטוריה של אחת הקהילות העתיקות בעם היהודי בא אל סיומו, אך תרומתה הייחודית של יהדות תימן בת 2000 שנה תמשיך כאן במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח / לע"מ
ראש הממשלה פגש את העולים מתימן
צילום: חיים צח / לע"מ
מומלצים