שתף קטע נבחר

מתקפת טרור בבריסל: לפחות 26 נרצחו בנמל התעופה ובמטרו

שני פיצוצים החרידו את נמל התעופה הבינלאומי של בירת בלגיה: בפיגוע ההתאבדות שם נרצחו 11 בני אדם ועוד 35 נפצעו - בהם ישראלי שנפצע קל. לפני הפיצוצים: "ירי וצעקות בערבית". שעה וחצי אחר כך: 15 הרוגים בפיצוץ בתחנת הרכבת התחתית ליד מטה האיחוד האירופי בבריסל. בלגיה העלתה את רמת הכוננות לדרגה הגבוהה ביותר, תושבים מסתגרים בבתים

 

 

הטרור היכה בלב לבה של בירת האיחוד האירופי: העיר בריסל, בירת בלגיה ומשכנם של מטות האיחוד האירופי ונאט"ו, התעוררה היום (ג') לבוקר של דם ובהלה. לפחות 11 בני אדם נרצחו ועוד 35 נפצעו בשני פיצוצים שאירעו בסביבות השעה 09:00 שעון ישראל בנמל התעופה הבינלאומי בבריסל, שם פוצץ את עצמו לפחות מחבל מתאבד אחד. שעה וחצי אחר כך נרצחו 15 בני אדם ועוד 55 נפצעו, 10 מהם באורח קשה, בפיצוץ נוסף - הפעם בתחנת הרכבת התחתית הסמוכה למטה האיחוד האירופי.

 

בעקבות הפיצוצים העלתה בלגיה את רמת הכוננות שלה לדרגה הגבוהה ביותר. נמל התעופה נסגר ואנשים פונו ממנו, כל הטיסות בוטלו, והציבור התבקש שלא להגיע לאזור. פעילות התחבורה הציבורית כולה - כולל אוטובוסים - הופסקה. אזורים בבירה שבדרך כלל הם הומי אדם פונו מאנשים מחשש לפיגועים נוספים. גם האיחוד האירופי הנחה את עובדיו להישאר בבתים, והרשות הבלגית לניהול אירועי אסון פרסמה הודעה חד משמעית לתושבי בריסל: "הישארו במקום שבו אתם נמצאים כרגע".

 

סוכנות הידיעות הבלגית "בלגה" דיווחה כי לפני הפיצוצים בנמל התעופה נשמע ירי ונשמעו צעקות בערבית. לפי חלק מהדיווחים, עמדת צ'ק-אין של חברת התעופה "אמריקן איירליינס" הייתה היעד לפיצוצים - אך אין לכך אישור רשמי. כלי התקשורת בבלגיה מדווחים שהפיצוצים אירעו באולם הטיסות היוצאות. ישראלי תושב ירושלים נפצע קל מרסיס בפיצוץ. בצרפת, בבריטניה ובגרמניה הועלתה הכוננות בנמלי תעופה, והולנד הגבירה את הכוננות בגבולותיה. ראש ממשלת בריטניה מכנס ישיבת חירום של הקבינט וכך גם ראש ממשלת צרפת.
 
רשת "סקיי ניוז" ציטטה את הכתב שלה אלכס רוסי, שהיה בנמל התעופה בעת הפיצוצים: "הייתי בדיוטי פרי ושמעתי שני פיצוצים חזקים מאוד מאוד. הרגשתי את הבניין רועד. היו אבק ועשן. הלכתי לכיוון המקום שבו אירעו הפיצוצים ואנשים חלפו על פניי ונראו המומים. המחשבה פה היא שמדובר פה בסוג כלשהו של מתקפת טרור – אבל זה לא אושר עדיין על ידי הרשויות בנמל התעופה". ישראלי שנמצא בנמל התעופה סיפר: "פינו את כולם לאזור מבודד. הפיצוצים אירעו באזור של אנשים שכבר עברו ביקורת דרכונים".
מזוודות, הרס, דם. זירת הפיצוץ בנמל התעופה ()
מזוודות, הרס, דם. זירת הפיצוץ בנמל התעופה

הרס בנמל התעופה אחרי הפיצוצים ()
הרס בנמל התעופה אחרי הפיצוצים

פצועות בנמל התעופה ()
פצועות בנמל התעופה

עשן מיתמר מנמל התעופה אחרי הפיצוצים ()
עשן מיתמר מנמל התעופה אחרי הפיצוצים

מטפלים בפצוע אחרי הפיצוץ בתחנת הרכבת התחתית ()
מטפלים בפצוע אחרי הפיצוץ בתחנת הרכבת התחתית


מתפנים במנהרות הרכבת התחתית בבריסל, אחרי הפיצוץ במטרו ()
מתפנים במנהרות הרכבת התחתית בבריסל, אחרי הפיצוץ במטרו

אזרח ישראלי אחר - יעקב ישראלי - שהוא מתנדב של איחוד הצלה והיה בנמל התעופה בבריסל, סיפר: "היינו באמצע תפילת שחרית, נחתנו בטיסה מניו יורק. פתאום היה פיצוץ שהרעיד את כל הבניין ואז היה עוד פיצוץ. הריצו אותנו בכל נמל התעופה, אמרו שיש בלגן. בתור ישראלי אני מתנדב באיחוד הצלה מספיק שנים, והבנתי שמדובר בפיצוץ. ראיתי שכל מי שאיתי בסדר והבנתי שזה מקום שבו לא אוכל לתת סיוע כי אי אפשר להגיע לשם. עכשיו אנחנו עולים על אוטובוס, אני לא יודע לאן לוקחים אותנו. אנחנו רואים כוחות ביטחון וחיילים רצים". בתמונות ששודרו בכלי התקשורת בבלגיה נראו חלונות שבורים והרס.

ההרס בעקבות הפיצוצים בטרמינל ()
ההרס בעקבות הפיצוצים בטרמינל

זירת הפיצוץ במטרו, ליד מטה האיחוד האירופי ()
זירת הפיצוץ במטרו, ליד מטה האיחוד האירופי

באי נמל התעופה נמלטים מהמקום ()
באי נמל התעופה נמלטים מהמקום


 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הפיצוצים באו בימים שבהם בלגיה הייתה בכוננות גבוהה גם כך מחשש לפיגועים - דרגת הכוננות בבלגיה עד הפיצוצים הבוקר הייתה השנייה הכי גבוהה. לאחר הפיצוצים, כאמור, היא הועלתה לדרגה החמורה ביותר.

 

ביום שישי האחרון עצרו כוחות הביטחון של בלגיה, אחרי ארבעה חודשים של מצוד, את סאלח עבד א-סלאם, המחבל היחידי שנמלט

בחיים ממתקפת הטרור בפריז. הוא אותר ב"פרבר הטרור" של בריסל מולנבק, שם הסתתר בסיוע חברים. הוא עצמו העיד בחקירה כי תכנן לבצע פיגועים נוספים בבלגיה עצמה.

 

בלגיה ידועה כאחד המוקדים הבוערים ביותר של תומכי הג'יהאד העולמי באירופה. היא המדינה האירופית שממנה יצאו הכי הרבה

טרוריסטים למלחמות בסוריה ובעיראק ביחס לגודל אוכלוסייתה.


פורסם לראשונה 22/03/2016 09:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרס בנמל התעופה אחרי הפיצוצים
מומלצים