שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרידה מאהרן מגד: "חי לעומקה את ההוויה הישראלית"

  חבריו ועמיתיו לעט של הסופר ואיש הרוח אהרן מגד כואבים את מותו בגיל 95. "היה חלק מההיסטוריה שלנו", אמרה הסופרת נורית גרץ. חיים גורי: "התקיים בו שילוב נפלא של רצינות תהומית והומור". גם נשיא המדינה ספד לחתן פרס ישראל לספרות: "ליווה והנציח בכתיבתו דור שלם"

  עולם התרבות הישראלי נפרד היום מאחד מגדולי כותביו - אהרן מגד, שהלך לעולמו לפנות בוקר (ד') בגיל 95. עבודתו של מגד נטועה בתולדות המילה הכתובה בישראל והשפיעה על סופרים רבים, בני דורו ואחרים. "הוא היה בכיר סופרי ישראל, גידל את כל הגדולים", ספד לו היום בנו, הסופר איל מגד. "דורות קראו אותו והעריצו אותו וככה הוא ייזכר בתולדות התרבות הישראלית".

   

  אהרן מגד."גידל את כל הגדולים" (צילום: גלעד קוולרציק) (צילום: גלעד קוולרציק)
  אהרן מגד."גידל את כל הגדולים"(צילום: גלעד קוולרציק)

  "צר לי עליו. הוא אחד מהאחרונים", נפרד גם הסופר חיים גורי מבן דורו, "באהרן התקיים שילוב נפלא של רצינות תהומית ומצד שני היה הומוריסט נפלא. הוא תרם בכל כך הרבה שטחים וחי לעומקה את ההוויה התרבותית הישראלית. היתה לו עברית נהדרת ובקיאות רבה בתרבות הישראלית והעולמית ובהיסטוריה מימי התנ"ך ועד ימינו. אומרים דור לדור יביע אומר אך לכל אחד מגיעה שעתו לחלוף".

   

  "שנינו שייכים למה שנקרא 'דור 48'' או 'דור הפלמ"ח'. על אף שלא היה איש פלמ"ח", הוסיף, "הוא היה אחד הסופרים המזוהים עם התקופה. הוא חי בתל אביב ואני בירושלים, אבל שמרנו על חברות קרובה, כולנו. כעת נותרנו ארבעה - נתן שחם בבית אלפא, טוביה ריבנר במרחביה, חנוך ברטוב בתל אביב ואני".

   

  "נפטר איש רב זכויות וסופר בולט בדורו ובכלל", אמרה היום גם יהודית קציר, "הוא היה כותב ייחודי ואדם מיוחד. כמובן קראתי חלק מספריו, ביניהם 'החי על המת' ונוספים".

   

  גם הסופרת נורית גרץ חלקה היום מילות פרידה ממגד, ושירטטה קווים לדמותו של הסופר ואיש הרוח, שפרסם למעלה מ-40 ספרים ועשרות מאמרים פובליציסטים: "מגד הוא חלק מההיסטוריה שלנו, של מה שרצתה ומה שהיתה. הוא היה אחד הסופרים של הדור שידע איך לחיות גם בתוך הציונות וגם בתוך העולם האוניברסלי, בתוך החברה הסוציאליסטית השוויונית של הקיבוץ וגם בתוך הלאומיות. הוא היה למעשה הדובר של השילוב הזה, אבל גם מי שביטא את הידיעה הברורה שזה לא יכול להתגשם".

   

  עם היוודע דבר לכתו של מגד ספד לו גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין:"אהרן מגד היה סופר, מסאי ומחזאי שזכה בפרס ישראל על מפעל ספרותי עמוק ויוצא דופן. השנים הרבות והארוכות היטיבו עם יצירתו.

   

  "גיבוריו השונים הם תמיד אנושיים, תמיד פגיעים, דומים כל כך לנו עצמנו, מבטאים את התהפוכות שעבר ועובר העם היהודי מ׳יד ושם׳ ועד ׳הגדת העצמאות׳ תוך שהוא צועד במסע מרתק על ׳גמל מעופף ודבשת זהב׳. אהרן מגד ליווה והנציח בכתיבתו דור שלם, דור שהעניק לעם היהודי את מתנת הקוממיות והעצמאות. יהי זכרו ברוך".

   

  הלוויתו של אהרן מגד תיערך מחר (ה') בקיבוץ קבוצת כנרת בשעה 16:00. 

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים