שתף קטע נבחר

דובר צה"ל: "החייל היורה נעצר, הרמטכ"ל רואה את האירוע בחומרה"

דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז אמר כי צה"ל חוקר את אירוע הירי במחבל לאחר שנוטרל בתל רומידה בחברון. הוא ציין כי כל המעורבים באירוע ייחקרו: "זו לא תרבות צה"ל". יעלון: "חובה להישאר בני אדם". עורך דינו של החייל: "המחבל זז ולבש מעיל שעלול היה להסתיר חגורת נפץ"

  

 

דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז הודיע אחר הצהריים (יום ה') כי החייל שירה במחבל שנוטרל קודם לכן בתל רומידה בחברון נעצר ונחקר: "החייל עצור ונחקר כדי להבין מה קרה שם". הוא ציין כי כל המעורבים באירוע ייחקרו וכי מדובר ב"אירוע חמור מאוד. זו לא תרבות צה"ל ותרבות העם היהודי ולא קשור למסגרת הצבאית".

 

תא"ל אלמוז הוסיף: "זה אירוע שמתוחקר בצה"ל במלוא הרצינות. צריך להפריד בין החלק הראשון שלו, סיכול פיגוע, לבין החלק השני. בחלק הראשון מדובר בהתנהגות מבצעית ראויה. צריך לשבח את החיילים על כך שהם פעלו למניעת פיגוע ביישוב היהודי בחברון. החלק השני הוא אירוע חמור וחריג מאוד ואנחנו מתחקרים אותו עכשיו. כל המעורבים באירוע, כולל החיילים שהיו שם וכל מי שמעורב, כולם יתוחקרו. הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט שוחח עם אלוף פיקוד מרכז. שניהם רואים את האירוע הזה בחומרה. הרמטכ"ל הנחה את גופי החקירה למצות עד תום את החקירה, להבין בדיוק מה קרה שם, לא להשאיר שום פרט עמום כדי להבין איך קרה שחייל מחליט לפתוח באש על מחבל כשהוא שוכב על הארץ".

 

דובר צה"ל הוסיף: "מבחינת הפקודות שניתנות לחיילים, ברגע שהמחבלים מנוטרלים, החיילים מיד אמורים לתת טיפול רפואי לפצועים, גם למחבלים. זה צה"ל, אלה ערכי צה"ל והדבר הזה לא נתון לשום פירוש. אנחנו חד משמעיים בעניין הזה. נצטרך לבדוק מדוע כמה דקות אחר כך, אחרי שהאירוע נגמר מבצעית טוב, הייתה שליטה ולא היה סיכון לחיילים - החייל מחליט לפתוח באש. כולנו ראינו את התמונות, אנחנו נעדכן ברגע שהחקירה תתקדם, החייל עצור ועד שנבין מה היה שם הוא חף מפשע, הגם שהאירוע חמור. נצטרך לקחת עוד כמה ימים ולהבין מה היה שם, הוא מתוחקר עכשיו בצה"ל במלוא חומרתו. אם צריך למצות את הדין עם אחרים, נמצה את הדין גם עם אחרים". גורם צבאי אמר כי החייל שירה במחבל שייך לגדוד שנמצא כבר יותר מחודש בגזרה.

 

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "האירוע שבו מתועד חייל צה"ל מגיע לשטח הפיגוע בחברון, יורה במחבל דקות לאחר שכבר נוטרל ושוכב על הקרקע, הוא חמור ביותר ומנוגד באופן מוחלט לערכי צה"ל ולמוסר הלחימה שלו. אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אבדן עשתונות שכזה ואבדן שליטה שכזה. האירוע הזה יטופל במלוא החומרה. המאבק שלנו נגד הטרור הפלסטיני, ונגד הטרור בכלל, הוא נחוש ונחרץ. אין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחונם של אזרחינו וחיילינו, ואנו נוקטים ביד ברזל כלפי המחבלים ושולחיהם, כפי שפעלו היום החיילים שהיו בשטח בזמן אמת וניטרלו את המחבלים בחברון. אך גם אז, אבוי לנו אם נפעל בניגוד לערכי המוסר והמצפון שלנו".

 

יעלון ציין כי "גם כאשר אנו נדרשים להכות באויבינו ולנצח אותם במלחמה או בכל קרב עימם, חובתנו המוסרית היא להקפיד קלה כחמורה. לשמור על צלם אנוש. לזכור את מגבלות הכוח גם אחרי שהאויב הוכה, ולמנוע מעצמנו התנהגות שאינה מוסרית. לזכור כי כוחנו אינו נובע רק מיכולתנו הצבאית, אלא קודם כל, מעוצמתנו המוסרית. זו חובתנו, לנצח ולהישאר בני אדם".

 

עו"ד בנימין מלכא המייצג את החייל מחברון שירה במחבל ששכב על הקרקע, אמר כי "מדובר בהליך שנמצא בראשיתו. טרם נבדקו הדברים לעומקם וצר לי שנעשה משפט ציבורי טרם ניתנה לחשוד זכות להגן על חפותו. בסרטון ניתן לראות בבירור כי המחבל זז וכי המחבל לבוש במעיל שיכול להסתיר תחתיו חגורת נפץ ואמצעי חבלה. אנו למדים את התיק ונעניק למרשנו ייצוג הולם".

עו"ד בנימין מלכא המייצג את החייל החשוד ()
עו"ד בנימין מלכא המייצג את החייל החשוד
 

צה"ל הודיע קודם לכן כי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) תפתח בחקירה בעקבות הירי בפלסטיני שביצע את הפיגוע היום בתל רומידה בחברון. בסרטון נראה לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששוכב על הקרקע. החייל תועד דורך את נשקו ויורה במחבל שניות לאחר מכן. בעקבות זאת ניגר דם מראשו של המחבל, מה שלא נראה לפני כן.

 

מתחקיר ראשוני שנערך בחטיבת יהודה החולשת על הגזרה עולה כי מסיבה שטרם הובהרה, ואף שחלפו יותר משלוש דקות מהרגע שבו המחבלים נוטרלו וקצינים סגרו את הזירה, החליט החייל לירות לכיוון המחבל. באוגדת איו"ש יבדקו מדוע הושאר המחבל הפצוע מספר דקות על הקרקע מבלי שנבדק וטופל, מאחר שפקודות צה"ל מכתיבות להעניק טיפול רפואי גם למפגע.

 

התקרית בתל רומידה (צילום: עימאד אבו שמסייה) (צילום: עימאד אבו שמסייה)
התקרית בתל רומידה(צילום: עימאד אבו שמסייה)
 

הפיגוע התרחש הבוקר ליד העמדה הצבאית חסם גילבר ליד תל רומידה שבחברון. שריף וחברו ראמי קסראווי, בני 21, הגיעו למקום חמושים בסכינים ודקרו את אחד החיילים. לוחמים מחטיבת כפיר ירו בהם ונטרלו אותם, לפני האירועים שתועדו בסרטון לעיל. החייל הפצוע, כבן 20, פונה במצב בינוני ולאחר בדיקה בבית החולים מצבו הוגדר קל.

 

ח"כ אחמד טיבי, השוהה ברומניה ונפגש שם עם סטודנטים ופעילי ציבור מקומיים, אמר להם: "חיילי צה"ל ושוטרים יורים ומוציאים להורג פלסטינים פצועים בדם קר כתוצאה מהתלהמות שרים ופוליטיקאים ישראלים. על הפוליטיקאים יש אחריות לא פחות מהחייל היורה. המקרה בחברון תועד אבל יש מקרים רבים שלא תועדו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אחראי אישית לרצח הזה".

 

דובר צה"ל מסר: "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח. החייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה".

 

בצה"ל הוסיפו כי התקרית הבוקר בחברון לא מאפיינת את דפוסי הפעולה של הכוחות במאות אירועים דומים בחצי השנה האחרונה באיו"ש, וכי ייתכן שיינקטו צעדים גם נגד מפקדיו של החייל היורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עימאד אבו שמסייה
הירי בפלסטיני, היום
צילום: עימאד אבו שמסייה
מומלצים