שתף קטע נבחר

בלון מחאה נגד גוגל: "לא יכול להיות שבעל מכולת קטנה ישלם מסים וגוגל לא"

צפלין ענק שהועלה הבוקר מול משרדי גוגל בת"א קרא לשר האוצר משה כחלון לחייב חברות בינלאומיות כגוגל ופייסבוק לשלם מסים בישראל. ח"כ יואב קיש מהליכוד, שיוזם חקיקה בנושא, מעריך: "מדובר בעשרות עד מאות מיליונים". שותפו למאבק עו"ד גיא אופיר: "בכסף הזה אפשר להעלות שכר למורים, להקים בי"ח בפריפריה ועוד"

מחאה מקורית בדרישה לחייב חברות בינלאומיות לשלם מסים בישראל : בלון צפלין ענק הועלה הבוקר מול משרדי גוגל בתל אביב, ועליו הכתובת "גוגל חייבת לשלם מסים". מאחורי המהלך עומדים ח"כ יואב קיש מהליכוד, שיוזם הצעת חוק המבקשת להטיל על חברות כמו גוגל, יוטיוב, אמזון ועוד מסים ישראליים, וכן עו"ד גיא אופיר שמנהל בשלוש השנים האחרונות מאבק בנושא זה.

 

 

"פרצה שמאפשרת לחמוק מתשלום מסים"

החוק נועד להתמודד עם המציאות בעידן האינטרנט שבה חברות שאין להן נוכחות פיזית קבועה בארץ מרוויחות ממכירת שירותים ללקוחות בישראל מבלי לשלם מס חברות ומע"מ. עו"ד אופיר טוען כי במצב הנוכחי גוגל מנהלת תחרות בלתי הוגנת מול חברות מקומיות אחרות.

 

מעבר לכך, טוען אופיר, "הברוטו והנטו שלהם הוא אותו דבר, שלא כמו במשכורת של כל אחד מאיתנו - וזה אבסורד שלא יכול להיות. אם הבעיה הזאת לא תיפתר, הגופים האלו ימשיכו לצבור כוח יותר ויותר וישתלטו על השוק. כבר היום גוגל ופייסבוק מהוות מעל ל-50% מנתח השוק".

צפלין מול משרדי גוגל בישראל, הבוקר בת"א (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
צפלין מול משרדי גוגל בישראל, הבוקר בת"א(צילום: עידו ארז)

 (צילום: סקופר בע"מ) (צילום: סקופר בע
(צילום: סקופר בע"מ)
 

ח"כ קיש אומר כי "לא מדובר בחברות מסוגה של אינטל, שבאה לפה ומקבלת עידוד השקעות. אלא בחברות שבאות לשוק הישראלי, מרוויחות את לחמן בשוק הישראלי אבל לא משלמות מסים. יש פה פרצה שמאפשרת לחמוק מתשלום מסים. קשה להעריך את הסכומים, אבל מדובר בעשרות עד מאות מיליונים, שאפשר לקחת אותם ולהניב בשורה בתחומי הבריאות, הרווחה והחינוך. לא יכול להיות שבעל מכולת קטן ישלם מסים מלאים, ולעומתו אותם ענקים חומקים מתשלום מיליונים רבים".

 

על איזה סוג של מסים אנחנו מדברים?

ח"כ קיש אומר כי לעת עתה הצעת החוק מתמקדת בדרישה לחייב את החברות לשלם מע"מ בלבד. לאחר מכן, הוא מתכוון להרחיב את המאבק למס הכנסה. קיש מסביר כי "בגלל שהחברות הן רב לאומיות, בכל הקשור למיסוי הבינלאומי, ישראל כפופה לאמנות בינלאומיות - דבר שנמצא בשיא סדר עדיפות של ה-OECD. אבל מע"מ אפשר לגבות, כי הוא מקומי - וזו הדרך להתחיל".

משמאל: ח"כ קיש ועו"ד אופיר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
משמאל: ח"כ קיש ועו"ד אופיר(צילום: עידו ארז)

 (צילום: סקופר בע"מ) (צילום: סקופר בע
(צילום: סקופר בע"מ)
 

שר האוצר כחלון. דרישה שימסה חברות זרות (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
שר האוצר כחלון. דרישה שימסה חברות זרות(צילום: אמיל סלמן)

 

האם במקרה בו תחויב גוגל בתשלום מע"מ היא לא תעביר את המעמסה ללקוח?

ח"כ קיש: "תראה, אפשר להגיד: אז בוא נבטל את המסים לכולם. ברגע שמישהו מתחמק מתשלום מס - הנטל על האחרים גדל. לכן אני אומר בוא נתחיל לגבות מע"מ, ובמקרה ונגלה שיש יותר מסים - נוריד את המע"מ.

 

"לא יכול להיות שחברה אחת ישראלית תשלם, ואחרת תחמוק. הכוונה שלנו שהצרכן לא ישלם, אלא שגוגל יפרישו את המע"מ. אם אנחנו נגבה את המסים כמו שצריך מהחברות, אני מקווה שנוכל להקטין את המסים לכולם בעתיד".

 

עו"ד אופיר מוסיף כי "אנשים חייבים להבין את המספרים - רק מגוגל לבד יש אובדן של מיליארד שקל בשנה לקופת המדינה. בעזרת הכסף הזה אפשר להעלות את משכורות המורים ב-20%, להקים בית חולים חדש בפריפריה ועוד ועוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
בלון הצפלין בשמי תל אביב
צילום: עידו ארז
מומלצים