שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "חרם על ישראל הוא בושה וחרפה"

  השחקן האמריקני לייב שרייבר הוא יהודי חם וידיד אמת של מדינת ישראל, בה הוא מבקר לעתים קרובות. בראיון לקראת סרטו החדש "הגל החמישי", הוא טוען כי "לא נתקלתי באף אחד שהפעיל עליי לחץ לא לבקר בארץ". לקראת פסח, הוא וחבריו הצעירים מתלבטים: איזו מכה מההגדה הכי מפחידה

  "הגל הראשון השאיר אחריו רק חושך. אחרי הגל השני, רק בני המזל ניצלו. אחרי הגל השלישי רק האומללים נשארו בחיים. אחרי הגל הרביעי רק כלל אחד תקף: אל תסמכו על אף אחד. עכשיו מתחיל הגל החמישי" - הציטוט הנ"ל אמנם משרטט את העולם של ספרי "הגל החמישי", אך יכול באותה מידה לתאר את תחושותיו של צופה שכבר סיים את מבחני הבגרות נוכח צונאמי סרטי ה"דיסטופיה למתבגרים" שמציף את בתי הקולנוע בשנים האחרונות.

   

  הטריילר של "הגל החמישי"

  הטריילר של "הגל החמישי"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מאז נפתחו "משחקי הרעב" בהצלחה גדולה הם הובילו לניסיונות דומים כמו סדרות "הרץ במבוך" ו"מפוצלים", ולעוד סרטים שקיוו שהסיכויים יהיו לטובתם בהם "גוף מארח" ו"המעניק". הפעם זו סדרת הספרים של ריק יאנסי שזוכה לעיבוד קולנועי, אשר יעלה מחר על המסכים בישראל - ובן מתקפת חייזרים משמידה את רוב אוכלוסיית כדור הארץ.

   

  כוכבת הסרט "הגל החמישי" היא קלואי גרייס מורץ בת ה-19, שכבר הספיקה לככב, בין היתר, ב"הוגו" של מרטין סקורסזה ולגנוב את ההצגה כהיט גירל בסרטי "קיק אס". בראיון לקראת יציאת הסרט בישראל היא מנסה להתנער מההשוואה: "מה שמבדיל בין הסרט הזה לבין מה שראינו בסרטים אחרים למתבגרים (young-adults) הוא שהסיפור לא מתמקד ברומנטיקה, והמאבק של הגיבורה לא קשור לאהבתו של גבר כזה או אחר. היא פועלת כדי למצוא את אחיה הקטן שאבד ולהציל את חייהם. כל האלמנטים של המדע בדיוני והחייזרים הם מה שמחזיק את הכול יחד, אבל הם לא הכוח המניע".

   

  קלואי גרייס מורץ ב"הגל החמישי" ()
  קלואי גרייס מורץ ב"הגל החמישי"

  גם הדמות שהיא משחקת, קאסי סאליבן בת ה-16, שמסתובבת עם דובי מפרווה ביד אחת ורובה סער ביד השנייה, אינה, לטענתה, "הגיבורה הטיפוסית" של הספרים ההם. "קאסי היא הנערה הממוצעת", היא מסבירה, "אף אחד לא מסובב אחריה את הראש כשהיא מסתובבת בבית הספר. היא לא מאוד מוצלחת בשיעורי ספורט, לא יוצאת עם החתיך של השכבה. אף אחד לא מסתכל עליה ואומר 'הבחורה הזו היא חיה רעה, היא הולכת להיות זו שתציל את העולם'".

   

  ההשתלטות של החייזרים על כדור הארץ באה בשלבים. תחילה הם משביתים את החשמל ומותירים את העולם באפילה. אחר כך גלי הים מכסים את היבשה ומטביעים את כל מה שעומד בדרכו. בעקבות זאת פורצת מגיפה קטלנית שמתפשטת במהירות. אך כשכל זה לא עוזר להיפטר מבני האדם, החייזרים נאלצים לרדת ארצה בעצמם, כשהם עוטים גוף אנושי. מעט הניצולים האומללים מגלים שאף אחד אינו כפי שהוא נראה.

   

  הצבא, בפיקודו של הקולנול ווש (לייב שרייבר), מכריז על תוכניות שנויה במחלוקת להתמודדות עם האויב. קאסי מופרדת מאחיה הקטן, מוצאת עצמה לבד בעיר הנטושה ויוצאת לאתר אותו. היא מסתייעת באוון ווקר (אלכס רואו), צעיר מתבודד שאוסף אותה לביתו לאחר שהיא נקלעת למצוקה, וגם בבן פריש, חבר מהכיתה המקבילה שהייתה דלוקה עליו. את בן מגלם ניק רובינסון בן ה-21, שפרץ בשובר הקופות "עולם היורה". רק לפני כמה חודשים הוא נחלץ בקושי ממלתעותיהם של דינוזאורים פרה-היסטוריים, ועכשיו הוא נמלט מפני חוצנים עם טכנולוגיה עתידנית.

   

  "כן, לא היה לי רגע לנוח השנה", הוא צוחק, "אבל הסרט הזה שונה מ'עולם היורה', שם הדגש הוא על הדינוזאורים. כאן פחות מתמקדים במפלצות ויותר באנשים ובאנושיות. זה מה שמשך אותי בסרט מלכתחילה". שרייבר תורם גם הוא לחידוד המסר: "בראש ובראשונה זה סרט הומני. בעיניי זה בכלל לא סרט למתבגרים. זה סיפור על איך אנחנו מתמודדים עם מצוקה, שמציג את מה שייחודי בבני האדם. האמת היא שאני חושב עליו כעל סרט למבוגרים. אופס, רגע, זו לא ההגדרה הנכונה להשתמש בה...".

   

  אלכס רואו, קלואי גרייס מורץ, לייב שרייבר וניק רובינסון ()
  אלכס רואו, קלואי גרייס מורץ, לייב שרייבר וניק רובינסון
   

  שרייבר היהודי, שביקר בעבר בישראל ואפילו השתתף בנטיעות של קק"ל יחד עם אשתו השחקנית נעמי ווטס וילדיהם, מגלם כאמור מפקד קשוח שמנצל את חוסר הביטחון של העם כדי ללבות את הפילוג ולהגשים את תוכניותיו. קולונל ווש אינו בוחל בהסתה וחרמות אך במציאות, הוא טוען, תרחישים כאלו רחוקים ממנו. הוא מעיד שאינו חושש להזדהות עם ישראל גם בתקופה שבה תנועת ה-BDS וקולגות התומכים בחרם תוקפים את מי שעושה כך.

   

  "לא נתקלתי באף אחד שהפעיל עליי לחץ לא לבקר בישראל", מעיד שרייבר, "למעשה, אני בדיוק מתכנן את הטיול הבא שלי אצלכם. אני מתגעגע אליה ורוצה לחזור במהירות האפשרית". עם זאת הוא מדגיש את הסתייגותו מקמפיין החרם נגד המדינה, אליו לא היה מודע: "אם זה אכן קורה, אני חושב שזו בושה וחרפה. אני מאוד מקווה שלא מדובר בתופעה".

   

  לייב שרייבר וניק רובינסון ב"הגל החמישי" ()
  לייב שרייבר וניק רובינסון ב"הגל החמישי"

  אחד הכוכבים ההוליוודים שלא מהססים להתייצב לצד ישראל בכל הזדמנות הוא ג'ון וויט, שמככב לצד שרייבר בסדרה "ריי דונובן". השניים מהווים צמד מוצלח יחד על מסך הטלוויזיה, אבל ספק האם אפילו הדונובונים יוכלו לסדר גם את הבעיות במזרח התיכון. "אני חושש שזו סוגיה מעט יותר מסובכת ממשהו שאפשר לפתור באמצעות אלות בייסבול", הוא אומר.

   

  עבורנו הישראלים, הקונספט של ישות עליונה שמנחיתה על הארץ סדרת צרות, כל אחת יותר נוראה מהקודמת,

  תוך שימוש באיתני הטבע, לא יכול שלא להזכיר את עשר המכות שנחתו על מצרים. והעיתוי ליציאת הסרט נראה מסונכרן היטב עם חג הפסח הבא עלינו לטובה. ואכן, גם הכוכבים מוצאים את ההקשר התנ"כי, ומזכירים את המכות המפחידות ביותר בעיניהם. 

   

  מורץ נזכרת במכת ערוב ואומרת ש"חיות הטרף מפחידות אותי", אך רובינסון, רואו ושרייבר פותחים בוויכוח משלהם: "אם יתחילו ליפול צפרדעים מהשמיים זה יבאס לגמרי". "למרות שבמגיפות שפוגעת בחיות כבר התנסינו, כמו 'הפרה המשוגעת'. בעצם המכות התנ"כיות כבר די כאן, לא? ואנחנו מסתדרים לא רע". "אז כנראה שהמכות מהסרט יותר גרועות". "ויותר קטלניות". "אלא אם מביאים בחשבון את מכת בכורות". "אה, כן, זה די גובר על הכול" - הם מסכמים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים