שתף קטע נבחר

דגן לפני מותו: "ביבי המנהל הגרוע ביותר שאני מכיר"

הוא כבר תקף בחריפות את ראש הממשלה, אבל ככה עוד לא שמעתם את מאיר דגן: סדרת שיחות שניהל ראש המוסד לשעבר לפני מותו חושפות את עומק הקרע עם נתניהו. הראיון המלא ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"

מאיר דגן ז"ל (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
מאיר דגן ז"ל(צילום: שאול גולן)

"החלטתי עם עצמי שצריך לגמור, רוצה לעשות דברים אחרים. וגם, האמת היא שנשבר לי ממנו (מנתניהו – ר"ב). הכרתי הרבה ראשי ממשלות. אף אחד מהם לא היה טהור וקדוש. גם אריק (שרון), אני מכיר אותו היטב, הוא לא היה טיפוס קדוש. אבל הייתה להם תכונה אחת משותפת: כשהם הגיעו לנקודה שבה האינטרס האישי נגע באינטרס הלאומי – האינטרס הלאומי תמיד גבר. רק על שניים אני לא יכול להגיד את זה: ביבי וברק". כך, בשיחה אישית, תיאר מאיר דגן באוזניי את הסיבה להתפטרותו מתפקידו כראש המוסד.

 

אחרי השתלת הכבד שעבר דגן התחלנו להיפגש לשיחות ארוכות. רציתי לקבל מדגן את גרסתו לאירועים ביטחוניים ולתהליכי קבלת ההחלטות בצמתים המרכזיים והסודיים שבהם עמד. דגן דיבר איתי בפתיחות ובחריפות ולא חסך גם ביקורת נוקבת. תוכן השיחות הללו מעולם לא פורסם – עד השבוע. הראיון הגנוז עם מאיר דגן, שנפטר בחודש שעבר אחרי מאבק ממושך בסרטן, יופיע ביום שישי בגיליון הכפול והחגיגי של "7 ימים".

 

ראש המוסד לשעבר עסק רבות בשיחותינו במחלוקת שלו עם ראש הממשלה נתניהו. הוא סיפר, למשל, כי היו מבצעים של המוסד שנתניהו נתן להם אור ירוק, אבל דגן ידע כי עוד מעט הוא יתחרט או, בלשונו של דגן, "שהביצים ייפלו לו".

 

מה היית עושה אז?

 

"אני אוהב פלאפל, מאוד. בגלל שידעתי שהוא תכף יקרא לי בחזרה, הייתי נוסע לשוק מחנה יהודה (כמה דקות ממשרד ראש הממשלה – ר"ב), לקנות לי פלאפל, ומחכה לטלפון, ולא מתחיל בנסיעה חזרה לתל-אביב. כשהייתי פחות בטוח, הייתי מגיע עד המסעדה של הכורדים במבשרת ציון או החומוס באבו גוש (15-10 דקות מהמשרד – ר"ב) ומחכה שם. העיקר שלא אהיה רחוק מירושלים. תאמין לי, אני אומר לך בדיעבד, לא טעיתי אף פעם. הוא תמיד קרא לי בחזרה.

 

"ביבי המנהל הגרוע ביותר שאני מכיר. הדבר הכי גרוע, יש בו תכונה מסוימת שדומה לאהוד ברק – שניהם נדמה להם שהם הכי גאונים בעולם ושלא מזהים את מה שהם רוצים באמת. הוא ראש הממשלה היחידי, תחשוב על זה, שהגיע למצב שהוויכוח היה לא-פרסונלי, אלא מהותי, שכל מערכת הביטחון בעצם לא קיבלה את עמדתו".

נתניהו ודגן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ודגן(צילום: רויטרס)
 

 

 

דגן מתכוון להתנגשות החריפה ביותר בינו לבין נתניהו על רקע התוכניות לתקיפה ישראלית של פרויקט הגרעין האיראני. דגן התנגד למהלך הזה נחרצות. "הנחת העבודה כי ניתן לעצור באופן מלא את פרויקט הגרעין האיראני באמצעות תקיפה צבאית איננה נכונה", הוא פסק. "יכולת צבאית כזו לא קיימת. ניתן רק לבצע השעיה – וגם זה לפרק זמן מוגדר.

 

"אם ישראל תתקוף, חמינאי (המנהיג הרוחני העליון של איראן – ר"ב) יודה לאלוהים: זה יאחד את העם האיראני מאחורי הפרויקט ויאפשר לחמינאי לומר כי עד עכשיו היה פרויקט של שלום, אבל בגלל שמדינת טרור תקפה אותנו, חייבים להפוך את הפרויקט לצבאי כדי להתגונן".

 

מודיעינית, הוסיף דגן, הוא סבר שהאיראנים רחוקים מפצצה יותר משמקובל להניח, אפילו בתוך קהילת המודיעין.

 

האם אמרת את הדברים האלה לנתניהו ולברק?

 

"אמרתי את דעתי שם באותה נחרצות כפי שאני אומר אותה עכשיו. לפעמים הרמתי את הקול, כי אני מתרגז בקלות ומדבר בפאתוס. אני חושב שישראל צריכה לפתח יכולת לתקוף באיראן. חשוב שתהיה לנו אופציה – אבל לא כדי להשתמש בה. המחירים גדולים מהרווחים".

 

מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה: "אמירותיו של מאיר דגן במהלך המאבק נגד תוכנית הגרעין האיראנית פגעו פגיעה קשה במאבק זה".

 

ממשרדו של אהוד ברק נמסר בתגובה: "הערכתי ואהבתי את מאיר, אך כמו כולנו היו למאיר גם שגיאות, לעתים גם בשיפוט של אנשים ולעתים של מצבים".

 

הראיון המלא ביום שישי ב"ידיעות אחרונות"


פורסם לראשונה 04/04/2016 07:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
ראש המוסד מאיר דגן
צילום: שאול גולן
מומלצים