שתף קטע נבחר

כמה ישראלים יודעים מהו רמדאן?

סקר שערכו בקריה האקדמית אונו בנושא "הבורות כלפי האחר" מצא כי מחצית מהיהודים בישראל לא יודעים מהו צום הרמדאן או מהו עיד אל-פיטר. כ-45% לא חושבים שערביי ישראל צריכים להיות שווי זכויות ליהודים, וכ-60% לא מעוניינים שבמדינת ישראל יכהן שר ערבי

 

 

 

ממצאים מטרידים המוכיחים את בורותם של יהודים בישראל לגבי התרבות הערבית הועלו בסקר של הקריה האקדמית אונו בנוגע ל"בורות כלפי האחר". "התמונה שנחשפה בסקר צריכה להטריד את כל אזרחי המדינה", התריע יוזם הסקר, פרופ' יהודה בר שלום, ראש בית הספר לחינוך במוסד האקדמי. "בורות היא אחד האלמנטים המרכזיים שמייצרים שנאה", התריע.

 

50% מהמשיבים בסקר טעו בשאלה מהו צום הרמדאן ומדוע נחגג. 45% טעו לחשוב כי צום הרמדאן מצוין כאבל על מות הנביא מוחמד, ולא צום המצוין במטרה להפוך למוסלמים אדוקים יותר. 3% אף ציינו כי אינם יודעים כלל מהו צום הרמדאן ומדוע נחגג. גם בשאלה מהו עיד אל-פיטר, אחד משלושת החגים החשובים ביותר בדת המוסלמית, טעו כ-50% מהמשיבים. 17% ציינו כי אינם יודעים כלל מהו החג ומדוע נחגג. כ-40% מהמשיבים טעו בשאלה מיהו מחמוד עבאס, וכ-20% ציינו כי מדובר במנהיג הזרוע הצבאית של חמאס.

 

ומה לגבי הנכונות לקבלה ושילוב אמיתי של ערביי ישראל בחברה? 45% כלל לא חושבים שערביי ישראל צריכים להיות שווי זכויות ליהודים, ו-76% חושבים כי ערביי ישראל הם שאחראים למצבם החברתי והכלכלי. 61% מהמשיבים ציינו כי אינם מסכימים שבישראל ראוי שיכהן שר ערבי.

 

הסקר נערך בעקבות פתיחת התוכנית הרב-תרבותית בראשות פרופ' טובה הרטמן, הכוללת סטודנטים ערבים ממזרח ירושלים, חרדים, יוצאי אתיופיה, מתנחלים ועוד. ערך אותו מכון הסקרים SAPIO, במסגרת פאנל אינטרנטי בקרב 500 איש בני 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית. הסקר כלל שאלות ידע כללי על התרבות הערבית, וכן שאלות העוסקות בשילובם של ערביי ישראל בחברה הישראלית.

 

פרופ' בר שלום, שיזם את הסקר, הסביר כי הוא "חושף ממצאים עגומים על יחסי יהודים-ערבים בישראל 2016. לא רק שהבורות שהופגנה בידע על התרבות הערבית היא גדולה, נראה כי גם אין נכונות לקבל ולשלב את האוכלוסייה הערבית באופן מלא". לדבריו, "משרד החינוך צריך לתת את הדעת על ממצאי הסקר, שכן החינוך לסובלנות ולהכרת האחר מתחילה בגיל צעיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר אלערב
יום האדמה בסכנין
צילום: אתר אלערב
מומלצים