שתף קטע נבחר

ברני סנדרס: "ישראל הרגה 10,000 פלסטינים חפים מפשע בעזה"

בראיון שהעניק ל"ניו יורק דיילי ניוז" הפגין המועמד היהודי לראשות המפלגה הדמוקרטית חוסר ידע בנושאים רבים, וניפח משמעותית את מספר ההרוגים במבצע "צוק איתן". "ההתקפות על עזה היו חסרות הבחנה", טען. הליגה למניעת השמצה: "אפילו המספר הגבוה ביותר שהפיץ חמאס לא מגיע לנתון כזה"

יאבד את הקול היהודי? לברני סנדרס היו שעות ספורות בלבד להתמוגג מניצחונו על הילרי קלינטון במדינת ויסקונסין, עד שפורסם תמלול של ראיון שהעניק לעיתון "ניו יורק דיילי ניוז", שבו העניק תשובות שהעמידו בספק גדול את מוכנותו ויכולתו לשמש נשיא ארצות הברית. בראיון התייחס המועמד היהודי לראשות המפלגה הדמוקרטית בהרחבה למדיניותה של ישראל, ושגה עובדתית כשטען כי הרגה יותר מ-10,000 פלסטינים חפים מפשע בעזה במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014.

 

כשנשאל אם הוא תומך בניסיון של ההנהגה הפלסטינית להשתמש בבית הדין הבינלאומי כדי לקבוע שישראל ביצעה פשעי מלחמה, השיב סנדרס בשלילה. כשנתבקש לנמק את תשובתו, אמר סנדרס: "למה אני לא תומך במיליון דברים בעולם? אני פשוט אומר את מה שאני מאמין בו. שמישהו יעזור לי פה כי אני לא זוכר את המספרים, אבל אני זוכר שיותר מ-10,000 בני אדם חפים מפשע נהרגו בעזה. האם זה נשמע נכון?"

 

כשהמראיין אמר לסנטור מוורמונט כי לטעמו נקב במספר גבוה מדי, סנדרס השיב: "אין לי את המספר המדויק, אבל אני חושב שזה יותר מ-10,000. לפי הבנתי, הרבה בתי מגורים שוטחו. בתי חולים, אני חושב, שהופצצו. אז כן, אני מאמין שישראל השתמשה בכוח ללא הבחנה".

 

עזה לאחר "צוק איתן". סנדרס: "בתי מגורים שוטחו, בתי חולים הופצצו" (צילום: AP) (צילום: AP)
עזה לאחר "צוק איתן". סנדרס: "בתי מגורים שוטחו, בתי חולים הופצצו"(צילום: AP)

 

לשאלה מה ישראל הייתה צריכה לעשות אחרת במהלך מבצע "צוק איתן", ענה סנדרס למראיין: "אתה מבקש ממני עכשיו לקבל החלטות לא רק עבור ממשלת ישראל, אלא גם עבור הצבא הישראלי - ואני לא ממש חושב שאני מוסמך לקבל החלטות, אבל אני חושב שזה הוגן לומר שרמת ההתקפות על אזורים אזרחיים... ואני יודע שהפלסטינים, חלקם, משתמשים באזורים אזרחיים כדי לשגר טילים, עושה את זה מאוד קשה, אבל אני חושב שרוב המשקיפים הבינלאומיים יאמרו כי ההתקפות נגד עזה היו חסרות הבחנה ושנהרגו הרבה אנשים שלא צריכים היו להיהרג. לישראל יש טכנולוגיה ואני חושב שיש אמונה כללית שהיא יכלה להיות יותר מדויקת כדי לנטרל נשקים שאיימו עליה".

 

"אני רוצה להבהיר נקודה", המשיך סנדרס. "גרתי בישראל, יש לי משפחה שם, ואני מאמין ב-100 אחוז לא רק בזכות הקיום של ישראל, אלא גם בזכותה לחיות בשלום וביטחון מבלי להתמודד עם מתקפות טרור. עם זאת, מנקודת מבטה של ארצות הברית, לדעתי, בטווח הרחוק, אנחנו לא יכולים להתעלם מהמציאות שיש מספר גדול של פלסטינים שסובלים עכשיו משיעורי עוני ואבטלה מהגבוהים ביותר, ומכך שעזה נותרה הרוסה, ואני חושב שבשביל שלום לטווח ארוך, ואלוהים יודע שאף אחד לא הצליח לגרום לזה לקרות במשך 60 שנה, ישראל לא יכולה להתרחב מתי שהיא רוצה עם התנחלויות חדשות".

 

נצלב בתקשורת האמריקנית בעקבות הראיון. סנדרס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נצלב בתקשורת האמריקנית בעקבות הראיון. סנדרס(צילום: AFP)

 

דבריו של סנדרס גררו גינוי חריף מצד הליגה למניעת השמצה בארצות הברית, שדרשה מסנדרס לחזור בו מדבריו. ג'ונתן גרינבלד, יו"ר הארגון היהודי, אמר הלילה כי "אפילו המספר הגבוה ביותר שהפיץ חמאס אחרי המלחמה לא מגיע לנתון כזה".

 

הראיון נערך ב-1 באפריל, ולסנדרס היו שעות ספורות בלבד להתמוגג מניצחונו על הילרי קלינטון במדינת ויסקונסין, עד שפרסום התמלול חשף אותו כמי שלא רק אינו בקי בנושאי חוץ, אלא גם בנושאי פנים ובעיקר בנושא שהוא עמוד התווך של הקמפיין שלו: הרפורמה בוול סטריט ובבנקים. התשובות שנתן לשאלות ספציפיות היו מביכות. "אני לא יודע", ענה כשנשאל איך תיפרד הכלכלה האמריקנית מהבנקים הגדולים, ועל שאלות אחרות הקשורת לנושאים שעליהם הוא נלחם מדי יום בקמפיין שלו הוא השיב באופן תמוה: "אם היו לי ניירות לפניי, אולי הייתי נותן תשובות טובות יותר". מבחינתו של סנדרס חשיפת הראיון הייתה בבחינת אסון: הוא הצטייר בדיוק כפי שמתנגדיו מנסים להציג אותו: סנטור סוציאליסט שאיננו מוכן לתפקיד הרם של נשיא ארצות הברית, שהוא מתמודד למשרה שגדולה עליו בכמה מספרים, ושאין לו ידע, ניסיון וכלים כפי שיש לזו שמולה הוא מתמודד: הילרי קלינטון.

 

אז אמנם סנדרס ניצח בוויסקונסין, אבל לאחר חשיפת הראיון עמו החגיגה האמיתית הייתה במטה קלינטון. לאורך כל הקמפיין טענה המתמודדת כי רק היא בעלת הניסיון כדי להתחיל לתפקד בחדר הסגלגל מהיום הראשון. "הוא לא עשה שיעורי בית", הגיבה קלינטון לחשיפת הראיון. "הוא כבר יותר משנה מדבר על מהפכת הבנקים, איך הוא לא יודע להשיב? זה שהוא לא מבין זה דבר שצריך לעורר הרבה שאלות אצל הבוחרים", הוסיפה. גם התקשורת האמריקנית עשתה מטעמים מהראיון המביך מבחינתו של סנדרס, והחלה לשאול שאלות לגבי התאמתו לתפקיד. ממטה סנדרס סירבו להתייחס לנושא.

 

"סנדרס לא עשה שיעורי בית". קלינטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"סנדרס לא עשה שיעורי בית". קלינטון(צילום: AFP)

לילה לפני כן הוא חגג את ניצחונו בוויסקונסין והכריז כי "המומנטום לצדנו ואנחנו ננצח". סנדרס עדיין נמצא בפיגור משמעותי אחרי קלינטון מבחינת מספר הצירים שאסף, אולם במפלגה הדמוקרטית כבר מתחילים לשאול שאלות לגבי קלינטון, שהרי לפי כל החישובים היא הייתה אמורה כבר

מזמן להבטיח לעצמה את המינוי ולהתחיל בקרב האמיתי: מלחמה מול הרפובליקנים.

 

במטה קלינטון שורר זעם רב על סנדרס על כך שהוא מתעקש להמשיך לרוץ, אף שהמספרים משחקים לרעתו והוא לא יכול להדביק את הפער מולה. "הוא מתמודד במפלגה הדמוקרטית", אמרה אתמול קלינטון, "אבל אני לא יודעת אם הוא באמת דמוקרט". בשיחות סגורות אמרה קלינטון כי "היא עייפה ונמאס לה מההתעקשות שלו להמשיך לרוץ. הוא רק פוגע בסיכויי המפלגה הדמוקרטית לנצח".

 

אולם לסנדרס אין כל תוכניות לפרוש לפי שעה. אנשי המטה שלו כבר עסוקים בהכנת עצרות עם המוניות בהשתתפותו בניו יורק, לקראת ההצבעה שתהיה שם ב-19 באפריל: "קלינטון אמנם הייתה סנטורית מטעם מדינת ניו יורק", אמרו אתמול במטה סנדרס, "אבל ברני הוא הניו יורקי האמיתי. הוא נולד בברוקלין וגדל בעיר. זה המגרש שלו יותר מאשר שלה ואנחנו ננצח שם".

 

גם אם סנדרס ינצח בניו יורק, דבר שכרגע נראה בלתי אפשרי לפי הסקרים, יהיה זה בגדר מהלומה בעיקר פסיכולוגית למטה קלינטון, ואז כמו אצל הרפובליקנים יעבור הקרב הגדול לכיוון מערב: לפריימריז בקליפורניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מסתבך. ברני סנדרס
צילום: AFP
מומלצים