שתף קטע נבחר

למען טימי: כלב שנדרס בבית ג'אלה מטופל בישראל

הכלב טימי נדרס ע"י רכב בעיירה הפלסטינית בית ג'אלה ליד בית לחם. צעירים השליכו אותו לפח אשפה ובזכות תושייה של פעילה מקומית למען בעלי חיים, נוצר קשר עם ארגון "פטרואה" בישראל ויורם ארז, יו"ר הארגון, הגיע לאסוף את טימי לטיפול בישראל. הכלב סובל משברים בגופו ובחוליות השידרה זקוק לניתוח יקר ובארגון יצאו בקמפיין לגיוס הכסף להצלתו. "הכלב הוא סמל לשיתוף פעולה בינינו", הוא אומר

העיניים והלסת של טימי הכלב הם האיברים היחידים כרגע שהוא מסוגל להזיז בכוחות עצמו בתא האישפוז בבית החולים הווטרינרי בבית דגן. לטימי הכלב אין יכולת לזוז עקב השבר ברגליו ופגיעה בשתי חוליות עמוד השידרה שגרמו לו לשיתוק זמני.  גם כשכוש בזנב כרגע לא אפשרי מבחינתו, אבל הוא נותר בחיים לאחר שחולץ במבצע משותף ראשון בין ארגון "פטרואה" הישראלי לארגון פלסטיני למען בעלי חיים בבית לחם.

 

הפגיעה הקשה בטימי אירעה בשבוע שעבר בעיירה הפלסטינית בית ג'אלה, סמוך לבית לחם. תושבת המקום הבחינה ברכב שפגע בכלב והוא הצליח לגרור עצמו בכוחות אחרונים אל שול הכביש. שני צעירים שעברו במקום והבחינו בכלב מוטל ללא יכולת לזוז, השליכו אותו לפח אשפה.

 

 
 
"היא הצליחה בדרך לא דרך ליצור קשר עם פעילה למען בעלי חיים בבית ג'אלה שדיווחה לנו על מצבו הקשה של טימי", מספר ל-ynet יורם ארז, יו"ר ארגון "פטרואה" בישראל, שמסייע בשמירה על זכויות בעלי חיים באמצעות איסוף מודיעין ומעקב בשטח אחרי גורמים החשודים בהתעללות בבעלי חיים.
 
 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)
 

שיתוף פעולה בין ארגונים להצלת בעלי חיים בגדה

בחודשים האחרונים החלו בארגון לפעול גם בתחומי הרשות הפלסטינית. "ברור לנו שאין שם חוק צער בעלי חיים ומודעות למצבם של החיות. מבחינתנו, כלב הוא כלב בכל מקום ולכן יצרנו קשר עם ארגון למען בעלי חיים בבית לחם שמסייע לנו להבין את היקף התופעה באזור הגדה", הוא מסביר. "לארגון שם אין את האמצעים לסייע לכלבים במצוקה ולכן אנחנו מנסים לעזור באמצעות שיתוף פעולה ראשון בין ארגון פלסטיני לישראלי למען בעלי חיים".

 

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)
 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)
 
לדברי יורם, העדה לתאונה הצליחה ליצור קשר עם אחת הפעילות של הארגון בבית ג'אלה שהגיעה למחרת ומצאה את טימי הכלב, שגילו מוערך כבן שנה, עדיין חי ונושם בפח האשפה. "הוא נידון למוות ללא עזרה מיידית. מאחר ובעיירה אין מרפאה וטרינרית לכלבים, טימי נלקח על ידה למרפאה וטרינרית בסוסים, שם הצליחו לייצב את מצבו", מגלה יורם. "אחרי תיאום בינינו, החלטנו לחלץ אותו משם במהירות. לא מדובר בהרפתקה, אלא בסיכון מחושב לאחר בדיקת השטח".
 

 

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)

 

מבית ג'אלה לבית חולים וטרינרי בבית דגן

"השתדלתי להסתיר כל פרט שיזהה אותי כישראלי. בשלב כלשהו מצאתי את עצמי תקוע בכביש צר ללא מעבר ,ובלי שאני מצליח למצוא את נקודת המפגש. רק לאחר מספר שיחות ודקות של חרדה, הפעילה הכווינה אותי למקום המפגש, שם אספתי את הכלב מתא המטען של רכבה", הוא מוסיף. יורם לקח את טימי והניח אותו במושב האחורי של רכבו. "אפילו ליילל הוא לא הצליח מרוב שהיה חלש, מיובש ופצוע",

 

לדבריו, הפעילה בעלת אישורי כניסה לישראל, הצטרפה אליו לנסיעה והם מיהרו להגיע אל בית החולים הווטרינרי מיסודה של האוניברסיטה העברית בבית דגן.

 

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)

 

בבית החולים נערכו לטימי בדיקות מקיפות, בהן התגלה כי הוא סובל מפציעות קשות ומסכנות חיים. "מעבר למספר שברים בגופו, הבעיה העיקרית היא שבר בשתי חוליות בעמוד השידרה שגורם לו לשיתוק זמני. הוא לא יכול להזיז רגליים ואפילו זנב", מספר יורם. "מסתבר שגם היו לו שברים ישנים בני שבוע כתוצאה מתאונה נוספת שלא התאחו". 


 (צילום: פטרואה ישראל) (צילום: פטרואה ישראל)
(צילום: פטרואה ישראל)

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)

 

מגייסים כסף עבור הטיפול הווטרינרי של טימי

ד"ר אמיר שטיינמן, מנהל בית החולים הווטרינרי ציין כי "בהדמיית סי.טי נראה שבר של חולייה בצוואר, שבר ברגל ושברי אגן. בינתיים צווארו ורגלו של טימי קובעו בצורה חיצונית, כהכנה לקראת הניתוח אותו הוא עומד לעבור ויתבצע ייצוב וקיבוע פנימי של השברים בניתוח". היום (ראשון) אמור טימי לעבור ניתוח מורכב בגב בבית החולים.


 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)

 

הטיפול הוטרינרי, הניתוח והשיקום הארוך שצפוי לטימי מגיע לעלות של יותר מ-20 אלף שקלים ולכן יצאו בארגון פטרואה בקמפיין לגיוס תרומה דחופה באמצעות אתר הארגון וקמפיין ציבורי שנפתח במיוחד למטרת הצלתו של הכלב שאיחד בין הישראלים לפלסטינים.

 

 (צילום: פטרואה) (צילום: פטרואה)
(צילום: פטרואה)
 

 

"הכלב הוא סמל לשיתוף פעולה בינינו" 

על אף שבארגון "פטרואה" לא נוהגים בשגרה לטפל בבעלי החיים כדוגמת עמותות וארגונים למען בעלי חיים נטושים, הפעם מדובר במקרה חריג ומיוחד במינו. "הארגון שלנו לא מציל בעלי חיים, אלא עוסק בעיקר בחשיפת תופעות של התעללות בבעלי חיים ואנחנו מתמקדים באיסוף מודיעין ובניית תיקים בנושא, כך שלרוב אנחנו לא באים במגע עם הגורמים שאנחנו פועלים לגביהם וגם לא מול בעלי החיים עצמם. לפעמים מגיע מקרה שכזה, של כלב שנמצא באזור הדמדומים ולכן החלטנו לפנות לציבור במטרה לגייס כסף לטיפול בטימי", מציין יורם. "הכלב הוא סמל לשיתוף פעולה בינינו ומאפשר לנו להתעלות על כל המגבלות שיש בשותפות הזו, בין הארגון הישראלי לפלסטיני".

 

לקמפיין התמיכה בטיפול בטימי הכלב

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פטרואה
צילום: פטרואה
צילום: פטרואה
צילום: פטרואה
מומלצים