שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן, בראל אפרים

אחרי צוק איתן: נתניהו איים על חמאס "לא מציע לכם לנסות אותנו"

האם ישראל תגיב בעקבות גילוי פיר המנהרה שחצתה מרצועת עזה למועצת אשכול? בכמה התבטאויות בחודשים האחרונים הבטיח ראש הממשלה: "אם ינסו אותנו - נפעל בעוצמה רבה"

 

 

ממשלת ישראל עדיין לא הגיבה בשטח לחשיפת המנהרה ההתקפית של חמאס בתוך שטח ישראל. אבל לאורך התקופה האחרונה התבטא ראש הממשלה בנימין נתניהו בתקיפות ובנחישות בהתייחס לאפשרות שמנהרה חוצת גדר תיחשף בעוטף עזה. כך למשל בשבוע שעבר בוועידת הנגב בירוחם, אמר נתניהו: "בעוד כמה חודשים מציינים שנתיים למבצע צוק איתן. מי שתקף אותנו מרצועת עזה חטף מכה חסרת תקדים. לא נהסס לנהוג בתקיפות מול כי מי שיבקש לסכן את תושבי ישראל".

 

עוד על חשיפת המנהרה:

הותר לפרסום: מנהרה התקפית של חמאס נחשפה בשטח ישראל

חורף קטלני ליחידת החופרים של חמאס

פרשנות: פריצת דרך מתחת לאדמה

 

בביקור באוגדת עזה באוקטובר שעבר אמר נתניהו: "אני חושב שהובהר לחמאס שאנחנו רואים בו אחראי למה שקורה ברצועה ושלא נאפשר פריצה של גבולותינו או התקפה על שטחנו ואנשינו. אני מתרשם שהמסר הזה נקלט היטב".

 

בסוף ינואר האחרון, בכנס שגרירי ישראל שנערך במשרד החוץ, אמר ראש הממשלה: "אם נותקף ממנהרות ברצועת עזה - נפעל בעוצמה רבה מאוד נגד חמאס, בעוצמה גדולה בהרבה מזו שהופעלה במבצע 'צוק איתן'". הוא הדגיש שהוא סבור שהמסר הזה מובן באזור וגם בעולם. "אני מקווה שלא נידרש לזה, אבל היכולות שלנו - הן ההגנתיות והן ההתקפיות - מתפתחות במהירות ולא הייתי מציע למישהו לנסות אותן".

 

 

מוקדם יותר הותר לפרסום שאותרה מנהרה התקפית של חמאס שחצתה את הגדר. פיר המנהרה נמצא בסיוע אמצעים טכנולוגיים כמה עשרות מטרים מזרחית לגבול, מול מרכז הרצועה, בשטח השייך למועצה האזורית אשכול, אך לא בקרבת יישוב.

 

תושבי האזור עודכנו על אודות הגילוי אך הובהר להם כי הנושא נמצא תחת שליטה של צה"ל ושאין סכנה ממשית, לכן החיים נמשכים כסדרם. גם החקלאים באזור עודכנו כי אין הנחיות מיוחדות. בימים הקרובים ייפגשו נציגי צה"ל עם התושבים ויעדכנו אותם בפרטים המלאים.

 

בצה"ל הביעו סיפוק רב מהאמצעים הטכנולוגים שסייעו לאיתור המנהרה, ומעריכים כי הם יסייעו גם בעתיד לאיתור מנהרות אחרות, אם כאלה קיימות. לפיקוד דרום ולאוגדת עזה ברור מעל כל ספק שחמאס "לא אמר את המילה האחרונה", ושייתכן שמדובר ברשת מנהרות, ולכן הקידוחים יימשכו לפי תוכניות עבודה ובהתאם למידע המודיעיני.

פורסם לראשונה 18/04/2016 10:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
בנימין נתניהו
צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות
מומלצים