שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מגעים להעברת הפקולטה לחקלאות מרחובות

  במסגרת דיון סוער על הכוונה להעביר את מכון וולקני מאזור המרכז לגליל, הודיע שר החקלאות: "גם הפקולטה לחקלאות לא תישאר ברחובות". המתנגדים: "ניתוק המכון הוא פירוק משולש הברזל המדעי שכולל את מכון וולקני, הפקולטה לחקלאות ומכון ויצמן. מדובר במשחק באש"

  שר החקלאות אורי אריאל הפתיע היום (ג') בהודעה בכנסת שגם הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית תעבור ממשכנה הנוכחי ברחובות - ולא רק מכון וולקני, שהוא לב המחקר החקלאי של ישראל, שהכוונה להעבירו לגליל כבר מחוללת סערה ציבורית.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  השר אמר זאת בוועדת המדע והטכנולוגיה בדיון פגרה מיוחד על העברת המכון שנערך לבקשת הח"כים חיים ילין (יש עתיד) ויואל חסון (המחנ"צ). בסיכום קראה הוועדה לממשלה שלא לקבל החלטה מחייבת לפני בדיקה רב צדדית של תוצאות המעבר. הפקולטה לחקלאות נכנסה לעין הסערה בעקבות הערת מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל הח"כ לשעבר אבשלום וילן. "ניתוק המכון מרחובות הוא פירוק משולש הברזל המדעי שכולל את מכון וולקני, הפקולטה לחקלאות ומכון ויצמן. מדובר במשחק באש", אמר וילן.

   

  שר החקלאות אריאל פרץ לדבריו באומרו, " לא כל המידע עומד בפניכם. צלע אחת מהמשולש כבר זזה. גם הפקולטה לחקלאות לא תישאר ברחובות, וזה לא נועד לצורך נדל"ני, נקודה". הנוכחים הגיבו בגיחוכים כאילו שמעו הערה לא רצינית.

   

  אבל היועץ הכלכלי החדש של ראש הממשלה, הפרופ' אבי שמחון, רמז ש"היו על כך דיונים בירושלים", במועצה הלאומית לכלכלה בראשותו שלדבריו התבקשה לבחון את השלכות המעבר. "אני מנסה להעריך עד כמה המחקר החקלאי ייפגע. "אין לי ספק שייפגע אם יעקרו את וולקני מסביבה שנמצאים בה מכון ויצמן והפקולטה לחקלאות שעוזרת לשני הצדדים. המעבר לא יעשה טוב למחקר, לפחות לתקופה קצרה. צריך לבחון כמה זמן יעבור עד שהוא יחזור לרמה הקודמת".

   

  שר החקלאות דחה את הטענות שהממשלה רוצה לייבש את המכון. "התחייבנו בפניהם שלא נייבש בתקנים ובבינוי אחרי שסיכמנו להשקיע 30 מיליון שקל במרכז מבקרים. את המכון צריך לפתח אבל אנחנו רוצים גם לפתח את הצפון במטרה לחזק אותו. "הצעת הממשלה אומרת שתוקם ועדת מנכ"לים לבחון את העתקת מכון וולקני. אנחנו רוצים להביא ועדה שתכין משהו יותר מוכן. סיכמנו עם העובדים שהדברים ייעשו בתיאום אתם. העובדים זה החוקרים. הם ליבת העניין. זה לא יחליש את המכון אלא יחזק אותו", אמר. "אנחנו גם לא יודעים איפה נמקם את המקום. נכון לרגע זה ההצעה לא תעלה להצבעה בממשלה ביום ראשון. אוצר איננו כאן אבל יודע על כך". יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "אנשי האוצר אמרו לנו שאין שום השלכה כלכלית ולא תכנונית על הנושא ולכן הם לא מגיעים לוועדה".

   

  פרופ' יורם קפולניק ראש המכון אמר, "מכון וולקני כבר מדמם בעקבות ההכרזה על העברתו לצפון! חוקרים כבר מתחילים לחפש מקומות עבודה וחוקרים אחרים שואלים את עצמם אם בכלל כדאי להתחיל לעבוד במכון וולקני".

   

  בדיון נשמעה קשת של דעות ורעיונות. ח"כ יעל כהן פארן (המחנ"צ): "יש כאן קשר פוליטי שצריך לבדוק בין תנועת רגבים עמותת לב בגליל וחברי תקומה השר אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ מייסד העמותה המסתורית והיחידה ששלחה נייר עמדה התומך בהעברת המכון".

   

  היו"ר מקלב סיכם, "מהדיון עולה שההצעה להעתיק את המכון לגליל אינה סדורה ולא נעשתה חשיבה או עבודת מטה מאחוריה. אם הכוונה להקים צוות מנכ"לים לבחינת ההצעה, הוועדה ממליצה לדחות את ההצבעה בממשלה עד שתתברר מטרת הקמתו.

   

  מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה לדבריו של שר החקלאות: "הפקולטה לחקלאות נותרת במקומה הטבעי בעיר רחובות, ולאוניברסיטה אין תכניות לשנות את מיקומה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים