שתף קטע נבחר

דאעש מתחזק בגולן, ארה"ב מטילה "פצצות סייבר"

קרבות עזים מתנהלים בשבועות האחרונים בשטח סוריה, לא הרחק מהגבול עם ישראל. ללחימה נכנסה גם תנועת "אל-מות'נא", שהודיעה כי היא נאמנה מעתה לארגון הג'יהאדיסטי. ארה"ב פתחה במתקפת סייבר נגד דאעש

בשבועות האחרונים מתנהלים בדרום רמת הגולן, קרוב לגבול עם ישראל, קרבות שליטה עזים בין נאמני ה"מדינה האיסלאמית" (דאעש) לבין ארגון "ג'בהת א-נוסרה" ששייך לאל-קאעידה והתארגנויות של מורדים מהזרם המוגדר "מתון" (אנשי "צבא סוריה החופשית"). באזור נרשמות אבידות גדולות לכל הצדדים. במקביל, צבא ארצות הברית החל במתקפת סייבר נגד דאעש. מהצבא האמריקני נמסר כי הוא מטיל על הארגון הג'יהאדיסטי "פצצות סייבר".

 

בלחימה בגולן הסורי תחילה נראה שידו של דאעש על העליונה - הוא פתח במתקפה באזור משולש הגבולות באגן אל-ירמוכ על מספר כפרים. נראה כי מינוי אבו עבדאללה אל-מדני הסעודי למנהיג החטיבה של דאעש באזור נתן רוח גבית לאנשי הארגון שם והם יצאו להשתלט על עוד שטחים כדי לבסס את אחיזתם. אלא שאחרי שכבשו שורה של כפרים חשובים כמו עדוואן, סחם אל-ג'ולאן ותסיל, הצליחו אנשי "ג'בהת א-נוסרה" וארגוני המורדים האחרים לסלק אותו משם.

 

אל הקלחת הזו הצטרפה בחודשים האחרונים תנועת "אל-מות'נא" האיסלאמיסטית באזור דרעא שבדרום סוריה. התנועה הזו נמצאת על הכוונת של המורדים אחרי שהואשמה בקשר לדאעש בעקבות חיסולים וחטיפות של גורמים יריבים. ביממה האחרונה היא אכן נשבעה למנהיג חטיבת דאעש באזור והודיעה למעשה על התמזגות איתה.

לחימה עזה בגולן הסורי ()
לחימה עזה בגולן הסורי

בתוך כך, בימים האחרונים הפיצה חטיבת דאעש באזור (חטיבת חללי אל-ירמוכ) הודעה שבה הזהירה את ה"מוסלמים" בכמה כפרים במרחב שבו מתנהלת הלחימה העזה כי היא מתכוונת להשתמש בכל אמצעי הלחימה שיש ברשותה וכי לא תוכל להבדיל בין אותם "מוסלמים", קרי תושבים שהם חפים מכל אשמה מבחינת דאעש, לבין הפלגים שנגדה היא נלחמת. חטיבת דאעש קראה לתושבים בכפרים המדוברים לפנות את בתיהם בהקדם כדי שלא יסכנו את עצמם.

 

בימים האחרונים מתנהלים קרבות קשים בין ארגון ה"מדינה האיסלאמית" לבין "ג'בהת א-נוסרה" גם באזור מחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ בדרום דמשק. לאחר התבוסות של דאעש באזור חומס ובייחוד המפלה בתדמור, נראה שהארגון מנסה להשיג אחיזה ליד הבירה דמשק גם במזרח וגם בדרום. אתמול דיווחה סוכנות הידיעות "אל-אעמאק" המזוהה עם הארגון כי אנשיו השתלטו על רוב מחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ, שעלה לכותרות לא אחת במהלך המשבר בסוריה. נראה שכרגע ידו של דאעש על העליונה במרחב הזה.

 

לפני כשנה השתלטו אנשי דאעש יחד עם "ג'בהת א-נוסרה" על רוב שטח המחנה, שנותרו בו על פי ההערכות אלפים בודדים של תושבים

אחרי שרבבות נמלטו בגלל המצב הקשה בו. בחודשים האחרונים נראה היה שהארגון יתפנה מאזור דרום דמשק ומהמחנה בעקבות הסכם שהושג עם המשטר הסורי בחסות האו"ם, אך ההסכם לא יצא לפועל. ההתפתחיות האחרונות בהחלט לא מעודדות עבור מי שנותר שם.

 

בינתיים, בכירים בפנטגון אמרו הערב כי ארה"ב מטילה "פצצות סייבר" על דאעש ופוגעת בו קשות. סגן שר ההגנה האמריקני אנתוני בלינקן אמר בשימוע בסנאט כי מספר הלוחמים של דאעש בסוריה ובעיראק כעת הוא הנמוך ביותר שהיה לארגון בשנתיים האחרונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים