שתף קטע נבחר

במערכת הביטחון מזהירים: מוחמד דף עושה מה שהוא רוצה

עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, טוען שההרתעה מול חמאס עוצמתית, אבל ראש הזרוע הצבאית בעזה עלול לפעול על דעת עצמו. "ידם על התחתונה, אבל זה לא ימנע מהם להמשיך ולנסות, הם לא ירפו עד שיצליחו"

האלוף במיל' עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, הביע היום (ד') שביעות רצון ממצב ההרתעה של ישראל מול חמאס ברצועת עזה, אבל גם הזהיר מסיכונים: "לדרג המדיני (בעזה) יש בכורה ועדיפות על דרג הטרור, אבל למוחמד דף לא אכפת מהמדיניות המדינית, עושה מה שהוא רוצה". דף, ראש הזרוע הצבאית, ניצל כמה פעמים מניסיונות חיסול של ישראל, לאחרונה במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014.

 

שרד מספר ניסיונות חיסול. מוחמד דף (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שרד מספר ניסיונות חיסול. מוחמד דף(צילום: EPA)

גלעד, שדיבר בכנס באוניברסיטה העברית, הבהיר: "החדשות הטובות מבחינה ביטחונית: עובדת הרתעה רבת עוצמה מול החמאס על זרועו הצבאית והמדינית. לדרג המדיני יש בכורה ועדיפות על דרג הטרור, אבל למוחמד דף לא אכפת מהמדיניות המדינית".

 

"קיץ חם" במובן של מלחמה צפויה, גלעד לא צופה. "יהיה קיץ חם רק כי יהיו טמפרטורות גבוהות. ההרתעה שלנו עדיין אפקטיבית מאוד וחמאס לא יתקוף אותנו מחשש לעצמו. לגבי הטרור, הם לא מצליחים. ידם על התחתונה במלחמה החשאית הזו בגלל שירותי הביטחון שלנו, אבל זה לא יפריע להם להמשיך ולנסות והם לא ירפו עד שיצלחו. האידיאולוגיה של חמאס לא משתנה".

 

"חמאס לא מוכן לאמץ אף עיקרון שמכיר בדו קיום אמיתי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"חמאס לא מוכן לאמץ אף עיקרון שמכיר בדו קיום אמיתי"(צילום: AFP)

האלוף במיל' הסביר כי "הסכנה האמיתית של החמאס טמונה באידאולוגיה מרכזית שלהסכמים עם ישראל אין שום מקום בה. בניגוד לאשליות, הם לא משנים אף פעם את מדיניותם ונאמנים לדרכם ויש להם אורך רוח, הם מוכנים לחכות. חמאס לא מוכן לאמץ אף עיקרון שמכיר בדו קיום אמיתי והשקט נובע מעוצמתה של ישראל והרתעתה".

 

לדברי הבכיר הביטחוני, בעבר ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, "חמאס היא רשות עויינת, אבל בישראל המדיניות ברורה: עד שחמאס יסולק מעזה לא יהיה שגשוג. אנשי עזה מוכשרים, עזה יכולה הייתה להיות פנינה, אבל כל עוד שהם אויב זה המצב והוא יחמיר אם הם ייכנסו ליו"ש. מדיניות ישראל חדה וברורה לסייע לאוכלוסייה הפלסטינית ככל שניתן".

 

חורבות עזה. גלעד: "יכולה הייתה להיות פנינה" (צלום: AFP) (צלום: AFP)
חורבות עזה. גלעד: "יכולה הייתה להיות פנינה"(צלום: AFP)

החשמל שישראל מכניסה לרצועה, הוסיף, "משמש לבניית רקטות שמכוונות נגד ישראל. זה אבסורד. אף מדינה אחרת לא הייתה מסכימה לכך, אבל אנחנו כן. אנחנו לא ניתן לפלסטינים ליפול.

אני מקווה שיהיה פרויקט להתפלת מים. נכנסו יותר מ-3 מיליון אגרגטים לשיקום הבתים. המצב בעזה קשה, אבל ישראל תסייע בצעדים כלכליים שמכנה המשותף שלהם מעוגן במדיניות ברורה - לסייע ככל הניתן ולא לאפשר התמוטטות. אני מייחל שהחמאס לא יהיה שם כדי שלפלסטינים יהיה איזשהו עתיד. תחת חמאס זה לא יכול להיות".

 

לגבי הפרסומים על הסרת המצור כחלק מהסכם עם טורקיה אמר גלעד: "אין מצור, זה סגר ביטחוני. פתיחת נמל חופשי הוא סכנה ביטחונית כי אי אפשר להשתלט עליו באופן מלא. נמל יביא איומים שלא נראה כמותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ששון תירם
עמוס גלעד
צילום: ששון תירם
מומלצים