שתף קטע נבחר

סולחה: טראמפ נפגש עם המגישה שהעליב

נראה שדונלד טראמפ הפנים שאי-אפשר לריב עם כולם - אחרי חודשים שבהם תקף את מגישת פוקס ניוז הפופולרית מייגן קלי הוא נפגש איתה, ואולי יתארח בתוכניתה. גם משפחת טראמפ מצטרפת למסע יחסי הציבור, בראיון ל-CNN

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

משנה כיוון? דונלד טרמפ אמנם עדיין לא הציג חזות נשיאותית כפי שהבטיח אבל נראה כי הוא התחיל להיות מעט יותר מפוייס. הלילה (יום ה') הוא פגש בדירתו ב"טראמפ טאוור" בניו יורק את מגישת הטלויזיה מייגן קלי, שעימה הוא התנגח בחודשים האחרונים, עלב בה ואף קרא לה "בימבו" - כינוי לאישה יפה, קלת דעת וטיפשה. קלי היתה זו שיזמה את הפגישה, בתיווך נשיא רשת פוקס ניוז שבשלושת החודשים ניהל עם טרמפ משא ומתן כדי שיסכים להופיע בתוכניתה הפופולארית של קלי ברשת.

 

"נפגשתי עם דונלד טראמפ לבקשתי, והוא הסכים באדיבותו", סיפרה קלי. "שוחחנו במשך שעה בארבע עיניים וטיהרנו את האווירה. דנו באפשרות של ראיון ואני מקווה שיהיו לי חדשות בנושא זה בקרוב. וכן, השומר בבניין נראה די המום כשהוא ראה שאני נכנסת ל'טראמפ טאוור'".

 

בימים האחרונים אמרה קלי בראיונות איתה כי "טרמפ הוא אדם שמרתק לסקר" וציינה כי הוא "מחשמל את בסיס המצביעים הרפובליקנים". טרמפ מצידו כבר לא צייץ בגנותה בטוויטר כפי שנהג לעשות בחודשים האחרונים. עתה מניחים בתקשורת האמריקנית שב"פוקס ניוז" עמלים לקראת תכנית שבה תראיין המגישה הפופולארית את המועמד המוביל בשדה הרפובליקני, מה שצפוי להקפיץ את הרייטינג שלהם לשחקים.

קלי בעימות הרפובליקני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלי בעימות הרפובליקני(צילום: רויטרס)

טראמפ צייץ מחדש: צופי פוקס נותנים ציון נמוך למייגן קלי ה"בימבו" ()
טראמפ צייץ מחדש: צופי פוקס נותנים ציון נמוך למייגן קלי ה"בימבו"

 

הסכסוך בין השניים החל בעימות הטלויזיוני הראשון בין המתמודדים הרפובליקנים על המועמדות לנשיאות. קלי עימתה את המיליארדר עם העובדה שכינה נשים: "חזירה שמנה, מרושלת, חיית אדם". טרמפ חשב בתום השידור שהיא שאלה אותו שאלות קשות מדי והעיר: "היא נראתה כמי שהדם נוזל לה מהעיניים ואתם יודעים מאיפה עוד". בנוסף, הוא מיחזר ציוץ בו היא כונתה "בימבו" ואמר שאין לה כל ערך מקצועי "היא משקל נוצה".

 

האבא הטוב

כאשר רשת CNN אירחה את משפחת טראמפ למפגש משפחתי (כך היא עושה גם עם שאר המועמדים הרפובליקנים) האב דונלד ישב רוב הזמן בשקט והנהן בראשו בפרצוף מדושן עונג, כאשר ילדיו השמיעו מול פני האומה שיר הלל לאישיותו, מנהיגותו, יכולותיו ומחויבותו הרבה להחזיר את אמריקה להיות נהדרת מחדש, כי אחרי שהוא קיבל כל כך הרבה מארצו הוא רוצה להחזיר.

 

על איוונקה, בתו ושותפתו לעסקים, אמר טראמפ לא מכבר "תראו איזו גזרה יש לה. אם לא הייתי אבא שלה הייתי לוקח אותה לדייט". במשפחה הגיבו אז בשאט נפש לדברים, אולם אירוע זה לא הפריע לאיוונקה עצמה לספר עד כמה אביה נוהג בנשים בכבוד ואיך הוא שכר לחברה שלו מנהלות ועובדות בכירות ואיך נתן לכולן הזדמנות שווה. ליד איוונקה ישבה אחותה למחצה, טיפאני, הבת היחידה שנולדה לטראמפ מאשתו השנייה, השחקנית מרלה מייפלס. את מרלה הכיר טראמפ בעודו נשוי לאיוונה, אמם של שלושת ילדיו הבוגרים: דונלד ג'וניור, אריק ואיוונקה.

  

 

טראמפ עם אשתו השלישית, מלניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ עם אשתו השלישית, מלניה(צילום: AFP)

איוונקה, דונלד ג'וניור ואריק, שלושה מילדיו של טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איוונקה, דונלד ג'וניור ואריק, שלושה מילדיו של טראמפ(צילום: AFP)

"בקרוב אהיה 'יותר נשיאותי'"

איוונה, אשתו הראשונה הרימה יום אחד בטעות את הטלפון בדירתם ועלתה על שיחת אהבים בין בעלה לבין מייפלס. באותו יום היא העיפה אותו מהבית. כעבור שנה של גירושים מכוערים טראמפ כבר היה נשוי למייפלס ונולדה להם טיפאני, היום סטודנטית בפילדלפיה. לרגל הראיון היא הצטרפה אתמול למשפחה במופע הטלוויזיוני, אחרי שעד כה נמנעה מלהשתתף באירועי הקמפיין.

גם היא הריעה לאביה על יחסו המיוחד לנשים ועל דאגתו להן. היא אפילו ציינה כמה יפה הוא מתנהג לאשתו מלניה, וסיפרה כי תמיד כאשר התקשרה לאבא שלה הוא מצא זמן להקשיב לה ולהשיא עצות.

 

המופע הדביק הזה נועד להציג את טראמפ המשפחתי, הסבא הטוב והמפנק, ואפשר לו לומר על הבמה: "המשפחה זה הדבר החשוב ביותר בחיים. בלי המשפחה שלי לא הייתי מצליח להגיע לאן שהגעתי". הוא גם הבטיח שבקרוב מאוד הוא יהיה "יותר נשיאותי" כפי שמבקשות ממנו מלניה ואיוונקה. "תאמינו לי, אני יודע איך לעשות זאת. בקרב מול הילרי קלינטון אהיה פחות נשיאותי, אבל אחרי שאנצח אותה אהיה נשיאותי מאוד", אמר טראמפ שלשם שינוי לא נזף, לא קילל ולא רשם התפרצויות זעם אלא כשזה הגיע לנושא מפלגתו שלו.

 

קורבן של הרפובליקנים

לצד האירוע המשפחתי הטלוויזיוני, לפניו ואחריו החל טראמפ במלחמת עולם נגד המפלגה הרפובליקנית, שבשמה הוא מתמודד ועל הכרטיס שלה הוא רוצה לנצח בבחירות בנובמבר. עד כה הוא לא אמר זאת במילים מפורשות אבל אתמול הוא כיוון אל בין העיניים של המפלגה: הוא האשים את הקולגות שלו בזיוף, מרמה, ועוד יותר מכך, שהם התאגדו יחדיו לא רק כדי לחסום אותו, אלא כדי לגנוב ממנו את הניצחון. "הם לא רוצים אותי. הם משתמשים בטריקים מלוכלכים כדי לחסום אותי, ראשי המפלגה הרפובליקנית גונבים את הבחירות". האשמות מהסוג הזה לא השמיע טראמפ בעבר, אבל עתה הוא החליט לצאת לקרב המשמעותי ביותר של הפריימריז שלו: להוכיח שהמפלגה איחדה כוחות כדי לבלום אותו, דבר שבהחלט יבעיר עוד יותר את השטח ויגרום לתומכיו המסורים והנלהבים להתגייס באופן יותר מובהק ומעשי למענו.

 

טראמפ בניו יורק. הסקרים צופים לו ניצחון מוחץ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
טראמפ בניו יורק. הסקרים צופים לו ניצחון מוחץ(צילום: EPA)
 

 

מפגינים נגד טראמפ. "הוא תמיד יאשים מישהו אחר" (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים נגד טראמפ. "הוא תמיד יאשים מישהו אחר"(צילום: AP)

על פי תאוריית הקונספירציה שאותה מפזר טראמפ בשעות האחרונות, נציגי המפלגה במדינות בהן הוא הפסיד לטד קרוז בחרו את הצירים באופן כזה שהם לא יהיו מחויבים לטראמפ בוועידת המפלגה. הליך בחירת הצירים הוא אכן מיושן, אבל טראמפ לא בא בטענות כאשר הצירים נבחרו על ידי המפלגה במדינות בהן הוא ניצח, רק באלו שבהן ניצח טד קרוז, מאיווה ועד קולורדו. המהלך שעושה עתה טראמפ נועד בעצם מבחינתו לחשוף את הבלוף של הנהגת הרפובליקנים ולהציג אותו כמי שנפל קורבן לדרכי המרמה בהן משתמשת לדעתו המפלגה הרפובליקנית, כדי לחסום אותו ולגרום לו להגיע לוועידה בלי המספר הנדרש של הצירים, כלומר 1,237.

 

"אם טראמפ לא יכול לנצח במשהו, הוא תמיד יאשים מישהו אחר", אמר סטיוארט סטיבנס, אסטרטג פוליטי רפובליקני שהיה בעבר יועץ של מיט רומני בקמפיין שלו לנשיאות, בתגובה למתקפה החזיתית של טראמפ נגד הרפובליקנים. "הוא נוהג להפיץ האשמות כדי שמי שעומד מולו ירגיש חייב לו".

 

 

סוד גלוי הוא שהנהגת המפלגה הרפובליקנית משקיעה מאמצים כבירים וכסף בכמויות עצומות כדי לתחזק את הקמפיין "רק לא טראמפ". במסגרת מאמצים אלה היה מהלך מאחורי הקלעים להציג את יושב ראש בית הנבחרים, פול ראיין כמועמד חיצוני מוצנח בעת הוועידה, ולאחד סביב מועמדותו את המפלגה אם איש מבין המתמודדים לא יצליח לקבל 1,237 צירים. ראיין עצמו הכחיש אבל במקביל הפיץ סרטון וידאו שבו הוא נואם על ערכי המפלגה והחזון שלו לאמריקה, סרטון שנראה כמו קמפיין לנשיאות עם מוסיקה הולמת. אחרי שהסרטון פורסם והתרבו עוד יותר התרחישים לפיהם הוא יתמודד בוועידה, כינס ראיין את העיתונאים הפוליטיים והבהיר באופן חד משמעי שהוא לא רוצה, לא מעוניין ולא מתכוון. כך הוא אגב עשה גם כאשר ביקשו ממנו לקבל את תפקיד יושב ראש בית הנבחרים: הוא הכחיש שזה רצונו, ואחרי שעלו אליו לרגל הוא התרצה.

 

הפעם זה קצת שונה, כי השבוע הוא הפך את העניין לעקרוני. "רק מי שהתמודד בפריימריז יכול להיבחר בוועידה", אמר ראיין, ואם הוא מתכוון לכך זה אומר שגם אם איש מהמתמודדים לא יקבל את מספר הצירים הנדרש, 1,237, ויקיימו הצבעה שנייה או אפילו שלישית - רק שלושת המתמודדים יוכלו להעמיד עצמם לבחירה ולא מישהו אחר. כמובן שהחוקים הללו נתונים לפרשנות, ותלוי מהי מידת הכאוס שתהיה בוועידה ואיזה פתרונות מיידיים יצטרכו משפטני הרפובליקנים לתת כדי להרגיע את הרוחות. האם ראיין סגר את הדלת לאפשרות שיתמודד בוועידה? במידה מסוימת כן, אבל הוא לא ממש נעל אותה.

 

ביום שלישי בשבוע הבא יתקיימו הפריימריז בניו יורק ועל פי הסקרים טראמפ צפוי לנצח בפער עצום: חלק מהסקרים צופים שיקבל 54 אחוז, חלק חוזים אפילו 60 אחוז מהקולות. קרוז, על פי אותם סקרים, מגיע רק למקום השלישי וג'ון קייסיק למקום השני. ביום שלישי בלילה, כאשר ייוודעו התוצאות וטראמפ ייתן את נאום הניצחון הגדול שלו, הוא כבר לא יופיע מול המצלמות בדמות הסבא הטוב. הוא יחזור להיות האיש התוקף בבריונות את כל מי שמנסה לעמוד בדרכו.


פורסם לראשונה 13/04/2016 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים