שתף קטע נבחר

החייל שירה במחבל בחברון יואשם בהריגה

שלושה שבועות אחרי האירוע, הגישו בפרקליטות הצבאית הצהרת תובע בסעיף הריגה לקראת כתב אישום. סנגוריו ביקשו להחזיר לו את הנייד ולאפשר לו לפגוש את חברתו. מעצרו הוארך בחמישה ימים. אביו: רוצים אותו בבית

 

 

החייל בדיון, היום בבוקר בבית הדין (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
החייל בדיון, היום בבוקר בבית הדין(צילום: שאול גולן)

החייל שחיסל מחבל בחברון לפני שלושה שבועות (ה') יואשם בהריגה. כך הוחלט הבוקר (ה') בדיון שנערך בבית הדין הצבאי ביפו.  מחוץ לבית הדין הצבאי ביפו מתקיימת הפגנת תמיכה בחייל. כעשרה אנשים עם מערכת הגברה. צועקים סיסמאות וקוראים לשחרר אותו: "מי שהורג מחבלים הוא גיבור ישראל". בני משפחתו של החייל שהגיעו לדיון, חבקו אותו ממושכות לפני תחילת הדיון, שהתקיים בפני השופט סא"ל רונן שור. בצהריים החליט בין הדין להאריך את מעצרו בחמישה ימים.

 

סנגוריו של החייל ביקשו כי הוא ייצא לחופשה עד להגשת כתב האישום ביום שני. עוד ביקש להחזיר לו את הנייד שלו ושיאפשרו לחייל להיפגש עם חברה שלו, שאותה הוא מכיר מגיל 14 וחצי. השופט קבע כי "לא ניתן לאפשר לחשוד לצאת לחופשה. אין טלפון וההגנה תוכל להגיש בקשה לגבי מפגש עם החברה".

 

אביו של החייל מחברון אמר לאחר הארכת מעצרו: "אנחנו רוצים את הבן בבית כבר. המדינה אובססיבית אליו. הוא נשלח על ידי המדינה והיום המדינה נגדו ונגד כל חיילי צה"ל. איך אפשר להאשים אדם בהריגה של מחבל, מחבל שניסה לרצוח לפני זה חייל? שמישהו יתעורר כבר במדינה הזאת. אני מתמודד מול צהל ומשרד הביטחון. אני נכה משרד הביטחון שלא יודע כבר מה לעשות".

 

עו"ד אייל בסרגליק, שמייצג את החייל, אמר בדיון כי לא הייתה עילה להשאירו במעצר. "בית הדין בערר קבע חד משמעית שמחומר החקירה עולה דרך חקירה אחרת לבחון את מעשי המשיב וסרטון ההגנה מבטא את זה בשורה של עדויות רבות. בית הדין קובע לכל הפחות שמתקיימת טעות כנה לכאורה", אמר הפרקליט. ראיות התביעה קורסות אחת אחרי השנייה כמגדל קלפים ונסתרות בראיות תביעה אחרות בשעה שבשלב זה לאור חומרי החקירה. אפשר בשלב הזה לנהל את התיק כשהחייל אינו עצור".

החייל. פרקליטיו טוענים כי הוא אינו מסוכן עוד ()
החייל. פרקליטיו טוענים כי הוא אינו מסוכן עוד

סנגור נוסף של החייל, עו"ד אילן כץ, אמר כי קיבל את ההחלטה על ההצרה רק אתמול ולא ניתן היה להיערך כיאות כדי להגן על החייל. "אני שואל את עצמי אם כבר היום האם יש עילה להחזיק את החייל במעצר פתוח? ברגע שנשללה ממנו זכות להחזיק נשק והוא הודח מתפקיד לחימה, לאור הנסיבות לא נשקפת ממנו מסוכנות עתידית", אמר עו"ד כץ. "כשבוחנים את הראיות אני חושש שאם התביעה תתעקש להגיש כתב אישום בעבירה של הריגה כפי שנרשם בבקשה (סעיף ד') ואני אומר שכבר מעיון בדוח הפתולוגי שזכינו ראינו שהדוח קובע שהירי הקטלני זה הירי בראש ומצד שני מציין פגיעות חמורות בגופו של המחבל, למשל פגיעה בריאה שקרסה. אין התייחסות לזמן שחלף מהפגיעה בריאה ועד הירי במוחו של המחבל - זאת שאלה אקוטית לסיבת המוות. המחבל נורה גם במפשעה ואין התייחסות לאיבוד דם מכך ולמוות".

 

התובע סא"ל אדורם ריגלר, הפרקליט לענייני מבצעים, אמר כי יש להשאיר את החייל במעצר משום שראיות חדשות שהצטברו שוללות את טענות ההגנה ומחזקות את התביעה. "שני דברים שנוספו מאז הערעור בבית הדין לערעורים בקריה הן חוות הדעת הפתולוגית שקובעת באופן מפורש שפרט לפגיעה בראש של המחבל, אף פגיעה אחרת לא הייתה גורמת למותו של המחבל. האפשרות של מוות מדימום אחר בגופו נדחתה בדוח. כמו כן, יש דוח של מעבדה לזיהוי פלילי שטרם התקבלו ממנו כל הראיות ובהן סרטונים. סרט המרכזי שהוצג לבית הדין נקבע שהוא אותנטי ולא ערוך".

 

החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון עשה זאת שש דקות לאחר תום הפיגוע. לפי מקור בכיר בצה"ל, החייל היורה היה חלק מכוח נוסף שהגיע לאחר שהכוח הראשוני ניטרל את המחבל. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש. לאחר התחקיר, שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו.

 

בינתיים באוגדת איו"ש מנסים למנוע תקריות דומות, ניסיונות שהצליחו עד לתקרית שריפת הדגל אתמול, שהגיעה פעם נוספת מחיילי חטיבת כפיר.

 


פורסם לראשונה 14/04/2016 10:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
החייל היורה, הבוקר בבית הדין
צילום: שאול גולן
מומלצים