שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   הבנק הטעה את נוטלי המשכנתא וימחק כ-90% מהחוב
   מזרחי-טפחות הטעה זוג שנטל משכנתא בנוגע לכיסוי הביטוחי על ההלוואה ומתוך חוב של 3 מיליון שקל הכולל ריבית והצמדה, שנותר לאחר פטירת הבעל, תשלם האלמנה פחות מ-10%

   בית המשפט המחוזי בירושלים חייב את בנק מזרחי טפחות למחוק כ-90% מחובות משכנתא בסך 3 מיליון שקל שניטלו לפני כ-15 שנה, הואיל והבנק הטעה את הלווים בנוגע לכיסוי הביטוחי, במסגרת ביטוח המשכנתא.

    

    

   על פי כתב התביעה, בני זוג נטלו במהלך השנים 2005-2000 כמיליון שקל מהבנק במסגרת 4 הסכמי הלוואות משכנתא. על מנת להבטיח פירעון ההלוואות בני הזוג משכנו את זכויותיהם בביתם הפרטי לטובת הבנק.

    

   הבנק הציע לבני הזוג להצטרף לביטוח משכנתא קבוצתי, באמצעות סוכנות הביטוח שמפעיל הבנק. פקידי הבנק החתימו את בני הזוג על טפסי פוליסות הביטוח בד בבד עם יתר מסמכי המשכנתא בצורה חפוזה ביותר ולמעשה הפקידה סימנה לבני הזוג באצבע היכן עליהם לחתום והם ביצעו את הנחיותיה.

    (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
   (צילום: Gettyimages)
    

   בשנת 2006 הלך הבעל לעולמו לאחר מחלה קשה והאלמנה הייתה בטוחה כי כספי הביטוח יכסו את הסך שנותר מההלוואות (לאחר שאלה שולמו כסדרן משך כ- 10 שנים). אלא שאז נאמר לה בבנק כי פוליסות הביטוח עליהן חתמו הינן פוליסות ביטוח "מוגבלות" וכי כספי הביטוח מכסים בפועל רק כרבע מסך ההלוואות.

    

   מזרחי טפחות פתח כנגד האלמנה בהליכי הוצאה לפועל, במסגרתם הלך החוב ותפח לסכום של כ- 3 מליון שקל והחל בהליכי פינוי האלמנה מביתה.

    

   האלמנה פנתה לבית המשפט המחוזי בירושלים, באמצעות עורכי הדין ניר גשרי ונתן דרוקמן ממשרד עורכי דין אלון, ברנס גשרי ושות', בבקשה להצהיר כי מאחר שבעלה נפטר, המשכנתאות מבוטלות בהתאם לביטוחי החיים שעשתה עם בעלה המנוח.

    

   השופט משה ברעם קבע כי מכיוון שהבנק לא נתן לבני הזוג הסבר מפורט על תנאי פוליסת הביטוח ולא הבהיר לבני הזוג באופן מדויק ולפני חתימתם על הפוליסות, כי פוליסות הביטוח לא יכסו את סך ההלוואות המלא וכי מסכום ההגבלה יש אף לנכות את היתרה המשוערכת הכוללת של ההלוואות הקיימות (כך שלמעשה בפועל הוא מכסה רק 24.2% מההלוואה המקורית), הרי שהבנק הפר הן את חובות הנאמנות של בנק כלפי לקוחותיו והן את חובותיו כ"סוכן ביטוח".

    

   השופט הדגיש כי הבנק נחשב כסוכן ביטוח לכל דבר ועניין, וחלות עליו כל החובות החלות על סוכני ביטוח, ביניהן חובת הגילוי האקטיבי.

    

   בסופו של דיון בין המשפט קבע כי האלמנה פטורה מתשלום כלשהו בגין ההלוואה השניה, השלישית והרביעית, בעוד שבגין ההלוואה הראשונה עליה לשלם רק 20% מהסך שנותר לתשלום.

    

   בית המשפט גם חייב את בנק מזרחי טפחות לשאת בהוצאות משפט ובשכר טרחת עו"ד של האלמנה בסך 23,400 שקל.

    

   ת"א 57228-06-13

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים