שתף קטע נבחר

"הפתעה ועוצמה רבה". תוכנית צה"ל למלחמה הבאה בעזה

5,000 פעילי היחידה המיוחדת, צוללני קומנדו רבים וניסויים לפצמ"רי ענק ורקטות שינסו לעקוף את כיפת ברזל. צה"ל מזהה את התעצמות חמאס בעזה ומתכונן לתגובה: אש יעילה מהאוויר והכרעת הזרוע הצבאית - במקביל לפינוי יישובים. קצין בכיר: "נכריע בהתקפה ולא בהגנה, להחזיר אותם שנים אחורה"

ההתעצמות והקשיים של חמאס - שנה וחצי מאז מבצע צוק איתן - מול ההכנות של צה"ל למלחמה נוספת בדרום: ארגון הטרור השולט ברצועת עזה מפיק לקחים ומהר מהמלחמה בקיץ 2014 והגדיל את כמות לוחמי היחידה המיוחדת שלו (נוחבה). עם זאת הוא עדיין לא חזר לאיכות ולכמות הרקטות שהיו לו ערב המבצע, סובל מאי אספקת אמצעי לחימה וחומרי גלם ומוויכוחים מתגברים בין הזרוע הצבאית לזו המדינית. בסקירה שנתן הבוקר (יום ה') לכתבים קצין בכיר בצה"ל, הוא חשף חלק מהתוכניות לעימות הבא, וצייר תמונה שדומה בחלק ממאפינייה לתקופה שלפני יולי 2014: חמאס עזה דוחף להסלמה ולהוצאת פיגועים ביהודה ושומרון, אך לא מעוניין בעימות עם ישראל בשטח הרצועה ומקדיש את רוב זמנו ומשאביו לבניית כוחותיו וחיזוקם.

 

"חמאס חושד בנו ברמה גבוהה שניזום פעילות התקפית נגדו בהפתעה, לכן החשש ממיסקלקולציה קיים", אמר הגורם, "סף הרגישות אצלם להצהרות שלנו גבוה. חמאס זיהה את את הנעשה באיו"ש כהזדמנות אסטרטגית עבורו גם במחיר סיכון להידרדרות בעזה והוא מאוכזב מהירידה בפיגועים. מאז אוקטובר נהרגו 17 פלסטינים בהפגנות גדר מאש כוחותינו ונפצעו 800".

"חמאס חושד בנו ברמה גבוהה שניזום פעילות התקפית" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"חמאס חושד בנו ברמה גבוהה שניזום פעילות התקפית"(צילום: AFP)

 

לצד אלה, בצה"ל מסבירים כי חמאס מורתע מאוד מאז צוק איתן על רקע המצוקה הפנימית והחיצונית ברצועה והקשיים שלו למצוא שוב פטרון בדמות איראן, שדורשת שיצהיר כי הוא תומך בה בלחימה בסוריה ומקבל כתף

קרה ממצרים, שרואה בו בשר מבשרם של האחים המוסלמים. קהיר גם רואה בו ככזה שמסייע בכספים, באמצעי לחימה ובטיפול רפואי למאות פעילי דאעש בסיני, שהרגו אשתקד כ-380 אנשי כוחות ביטחון מצרים בסיני.

 

לדברי הגורם הבכיר בצבא, "חמאס הקים את כוח מגני הספר ששומר על אכיפת הפסקת האש ומונע פיגועים נגד ישראל. אנו לא חוששים מקו המוצבים שהקים מול הגבול עם ישראל ונדע לטפל בו בלוחות זמנים קצרים. במקומות שבהם כן בוצע ירי רקטי (מאז צוק איתן נורו 35 רקטות מהרצועה לישראל על ידי גורמים סוררים ורובם נפלו בשטחים פתוחים או יורטו. י"ז) חמאס ממהר לעצור את היורים. גם באירועי הפעלת מטעני החבלה, שהאחרון בהם (ביום שישי. י"ז) היה מטען ישן - היו אלה סוררים. חמאס דואג להעביר לנו מסרים שהוא פועל נגד פיגועים נגדנו, הוא מרוסן וזה לא באינטרס שלו לחמם הגזרה כי הוא עסוק בשיקומו ובשיקום הרצועה. זו הערכה משותפת לצה"ל ולגופי ביטחון נוספים אבל זה לא מבלבל אותנו".

פועלים תחת הנהגה צבאית דומיננטית (צילום: AP) (צילום: AP)
פועלים תחת הנהגה צבאית דומיננטית(צילום: AP)

 

מוחמד דף. הזרוע הצבאית פועלת בעצמאיות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוחמד דף. הזרוע הצבאית פועלת בעצמאיות(צילום: EPA)

חמאס אייש את כלל תפקידי המח"טים ו-25 המג"דים של הארגון. בעוד לפני צוק איתן כל מח"ט גזרתי החזיק גם בתיק אחריות על בניית מערך בארגון, השנה פוצלה הסמכות וכל מח"ט משמש רק בתפקיד זה לצד בעלי תיקים להתעצמות הארגון במערכים השונים. הם פועלים תחת הנהגה צבאית דומיננטית, חזקה ומשולשת, שהפכה את ההנהגה המדינית המקומית (דוגמת איסמעיל הנייה) לדרשני מסגדים בלבד ולא חוששת לקרוא תיגר על ההנהגה המדינית העיקרית בדמותו של חאלד משעל.

 

כך היה בשבועות האחרונים כאשר הזרוע הצבאית בפיקודם של הרמטכ"ל מוחמד דף, סגנו מרואן עיסא שאחראי על קו התפר עם ההנהגה המדינית ויחיא סונאר, ממשוחררי עסקת שליט שמוגדר כ"שר הביטחון" של חמאס,

הוציאה להורג את אחד המג"דים של הארגון מבלי לעדכן את הזרוע המדינית ועוררה בכך את זעמו של מנהיג חמאס משעל.

 

"הלקחים של הזרוע הצבאית מצוק איתן הם שלשיטתם הם היו ממושמעים מדי לדרג המדיני של הארגון, ובסוף הדרג המדיני שלהם לא הביא שום הישג מהמלחמה", הסביר הגורם הבכיר. "הם טוענים גם שהדרג המדיני של חמאס הגביל אותם בכל הקשור לפקודת פעולת ההפתעה נגד ישראל. אי אפשר להתעלם מעוצמת הזרוע הצבאית ברצועה שעושים פעולות שונות כמו תמיכה בדאעש בסיני ובשורת מינויים שלא על דעת הדרג המדיני".

 

השקעות במזל"טים ורחפנים 

מבחינת התעצמות הכוח של חמאס, בצה"ל זיהו שהארגון משקיע אימונים רבים בכוח הנוחבה שלו - היחידה המיוחדת שתישלח למשימות איכות דוגמת פיגועים אסטרטגיים. הנוחבה גדל מאז קיץ 2014 וכיום מונה 5,000 לוחמים מתוך 20 אלף חיילי חמאס. חמאס משקיע יותר אמצעים מתקדמים ותרגילים גם בכוח הקומנדו הימי, לקח לכישלון פעולת זיקים בצוק איתן וכיום כוח זה מונה מספר רב של צוללנים. זאת בנוסף להשקעות ולפיתוח במימון ובידע איראני של מזל"טים ורחפנים.

 

בנושא הרקטות, חמאס סובל ממחסור בחומרי גלם בעיקר בגלל סגירת מרבית מנהרות ההברחה מרפיח על ידי צבא מצרים ולכן מתקשה למלא את המלאים מאז צוק איתן. יחד עם זאת, השקעתו בתחום הרקטות מתחלקת לשניים: ניסוי פיתוח וירי תדירים לים של רקטות לטווח בינוני ורחוק - מתווה לניסיון לעקוף את יכולות כיפת ברזל.

מבחן מאתגר לסוללות כיפת ברזל (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
מבחן מאתגר לסוללות כיפת ברזל(צילום: הרצל יוסף)

בציר המקביל, חמאס מפתח פצצות מרגמה ורקטות קצרות טווח עם ראשי קרב גדולים מאוד שלא היו מוכרים עוד קודם ויכולים להגיע למשקל של 200-150 ק"ג חומר נפץ בראש קרב. זאת לאחר שמרבית ההרוגים הישראלים מירי תלול מסלול בצוק איתן נפגעו מהירי הקצר טווח לעוטף עזה, ומוגבל בהתרעה וביירוט מבחינת ישראל. "חמאס עדיין לא נכנס לייצור סדרתי של פצמ"רים אלה בגלל קשייו להשיג חומרי גלם", הבהיר הקצין הבכיר. בנוסף לכל אלה, מזהים בצבא המשך ניסיונות מצד חמאס להקים תאים שיתקפו את ישראל בזמן מלחמה מזירות אחרות, בהן לבנון וסיני בסיוע או על ידי פעילי דאעש בחצי האי.

 

בנוגע לפעילות דאעש בחצי האי, הקצין אישר כי מבחינת ישראל המטוס הרוסי שהופל לפני כחצי שנה לאחר שהמריא משארם א-שייח יורט על ידי פעילי דאעש. "יש לנו אינטרס שהצבא המצרי ינצח את דאעש ולא יאבד משילות בצפון סיני. הם פועלים כבר נגד ההברחות לרצועה עוד באזור התעלה. אישרנו להם את מרבית הבקשות שלהם להכניס כוחות אוויר ויבשה לסיני, באופן זמני, אך בקשות מסוימות דוגמת הכנסת כוחות ארטילריה, לא אישרנו".

 

הגורם זיהה שלושה גורמים שיכולים לחדש את הלחימה בדרום: חוסר הבנה של אחד הצדדים בגלל פעולה נקודתית או הצהרה מסוימת, דינמיקת הסלמה על רקע האירועים בגדה ותחושת המיאוס במצור על מנת לפרוץ אותו. מנגד, בצמרת צה"ל אישרו באחרונה תוכנית אופרטיבית ללחימה ברצועה שגובשה בפיקוד הדרום.

 

"יש לנו תוכנית להכריע את הזרוע הצבאית של חמאס לפי פרמטרים שונים שנקבעו", הסביר הקצין. "כל גדוד שלנו שיילחם, בדרכו אל היעד, יהרוג כמה שיותר פעילי חמאס ויפגע בכמה שיותר תשתיות של הארגון. הכוונה היא לסיים את המערכה הבאה במצב שבו חמאס חוזר שנים אחורה. התוכנית נשענת על הגנה חזקה על עוטף עזה באחריות אוגדת עזה תוך הרחקת שטחי הכינוס מאיום הפצמ"רים".

 

"המערכה באש מהאוויר תהיה משמעותית יותר" 

הקצין אמר עוד כי "הכרעה תושג בהתקפה ולא בהגנה, כדי שניזום ולא ניגרר, לא נלך אחר צעדי האויב. אנחנו צריכים להיות מפתיעים ובעוצמה רבה. בנוסף, המערכה באש מהאוויר תהיה משמעותית ואפקטיבית יותר. לא אש סתמית. התוכנית תאפשר אופציות שונות ממכה הרתעתית ועד כיבוש מלא של הרצועה. התוכנית יכולה להתפתח לכיוונים הקיצוניים ביותר ותדע לתת מכה חזקה מאוד על הזרוע הצבאית של הארגון". לצד אלה, יש להזכיר, לא מזהים כיום בצבא חלופה שלטונית לחמאס

ברצועה ברקע המשך התמיכה של הרחוב העזתי בו.

 

ההיערכות של פיקוד דרום כוללת סדרת השתלמויות שנערכו בצה"ל לאחרונה בנושאים שונים - בין היתר זומנו כל המג"דים בצה"ל ללמידה כיצד להכריע גדוד של חמאס. לדברי הקצין, "לכל מג"ד שלנו שיתמרן ברצועה הכנו ספר שלם על הגדוד שעמו יילחם, על כל פרטיו ומאפייניו".

 

מבחינת פינוי יישובים בחירום, התוכנית כוללת פינוי מעוטף עזה בתיאום עם המועצות האזוריות לפי תרגולות שכבר נעשו השנה, השארת עובדים חיוניים ביישובים והגנה על הבתים הריקים. ארבע מדרגות הפינוי: בגלל התרעה ממשית לפיגוע או תקיפה נגד יישוב, פינוי שלושת היישובים סמוכי הגדר (כרם שלום, נחל עוז ונתיב העשרה), פינוי יישובים שלגביהם יש סבירות שייפגעו ופינוי כלל 21 היישובים בטווח שבין 0 ל-4 קילומטרים מהגבול. התוכנית כוללת הצמדה של יישובים קולטים לכל יישוב מפונה. כחלק מההגנה על היישובים, בחודשים הקרובים, בהתאם לקבלת התקציב שהובטח מהממשלה, יעובה המכשול על פני הקרקע כדי לתת הגנה להפגנות ענק על הגדר שינסו לחדור לארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים