שתף קטע נבחר

החייל שירה במחבל מנוטרל הואשם בהריגה

בכתב האישום שהגישה הפרקליטות הצבאית נטען כי החייל ירה "כדור בודד מטווח קצר בניגוד להצדקה מבצעית ובניגוד להוראות הפתיחה באש". ההגנה ביקשה לשחרר את החייל לליל הסדר ולהתיר לפרסם את שמו. הסנגור: "נשלל מניע נקמני". השופט: "יש חולשות ובעיות בחומר הראיות"

 

הואשם בהריגה. החייל בדיון  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הואשם בהריגה. החייל בדיון (צילום: מוטי קמחי)

החייל שירה במחבל מנוטרל בחברון לפני פחות מחודש, הואשם היום (ב') בהריגה. בבית הדין הצבאי ביפו הגישה הפרקליטות הצבאית את כתב האישום נגד הסמל מחטיבת כפיר. באישום צויין: "החייל התקרב למחבל במספר צעדים, כיוון לראשו וירה כדור בודד מטווח קצר. זאת ביצע הנאשם בניגוד להצדקה מבצעית ובניגוד להוראות הפתיחה באש". הוא נאשם גם בסעיף התנהגות שאינה הולמת. השופט מתח ביקורת על ההגנה והן על התביעה והתריע מפני חולשת הראיות.

 

התקרית אירעה ב-24 במרס. לאחר שביצעו שני מחבלים פיגוע בתל רומיידה בחברון, אחד מהם חוסל ואילו השני נוטרל ונותר שרוע על הארץ. סרטון של "בצלם" תיעד את החייל, לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפיר, יורה בעבד אל-פתאח שריף (21) ששכב על הקרקע. הוא דרך את נשקו וירה במחבל. תחקיר ראשוני העלה כי הוא עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע, ולאחר שחיילים מיחידה אחרת כבר ניטרלו את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט לפתוח באש על דעת עצמו.

בכתב האישום צויין כי "המחבל נותר שכוב על הקרקע בעודו בחיים, מבלי שיצר סכנה מיידית ומוחשית לחיי האזרחים והחיילים שהיו סביבו". עוד צויין: "הוא דרך את נשקו כלפי מעלה, התקרב לעבר המחבל וירה כדור אחד מטווח קצר, תוך שכיוון לעבר ראשו ופגע בו. כל זאת ביצע בניגוד לנוהלי פתיחה באש וללא הצדקה מבצעית, שעה שהמחבל היה שכוב פצוע על הקרקע, לא ביצע עוד תקיפה ולא היווה סכנה מיידית ומוחשית לנאשם או לאזרחים ולחיילים שהיו במקום".

 

התובע בדיון, סא"ל אדורם ריגלר, אמר: "אחרי חקירה מעמיקה הבנו שלא ניתן לקבל את טענות ההגנה. המחבל שנורה על ידי החייל לא היווה סכנה כלפיו או כלפי מי שהיו סביבו. קיים בסיס ראייתי איתן להוכחת כתב האישום. נבקש את המשך מעצרו הפתוח של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים".

 

מנגד, בצוות ההגנה דורשים לשחרר את החייל ממעצר בבסיס: "אין חשש למסוכנות צבאית או להימלטות מאימת הדין. לשיטתנו, יש פגם מובנה בכתב האישום. יש עדויות וראיות שהחייל פעל כראוי. חלפו שניות מאז שהלוחם זיהה את האיום ועד שביצע ירי. לא דקות ארוכות כפי שנטען. זה לא תיק הריגה רגיל". עוד מסרו: "העדויות והראיות שללו מניע נקמני לביצוע הירי. הפתלוגית אמרה שלא ניתן לשלול תזוזות של הידיים מצד המחבל. לחייל לא היה הידע והניסיון שהיו למפקדיו בשטח - הוא לא ידע בניגוד אליהם מתי העדלאידע תתחיל שם באותו יום". עו"ד אילן כץ ביקש "שהחייל לפחות יהיה בבית בליל הסדר. אנו מבקשים גם להסיר את צו איסור הפרסום על זהותו".

 

עורך דינו אמר בתום הדיון: "היום הבאנו את הראיות מטעמנו לבית הדין ואנחנו מאמינים שכל עוד אין מסוכנות מצד החייל הוא ישוחרר לביתו. כתב האישום הוא רק תחילת הדרך ולהערכתנו בסוף הוא יזוכה. לראייה, מלכתחילה חשבו לסיים את העניין בנזיפה פיקודית באוגדה".

 

השופט, סא"ל רונן שור, תקף את ההגנה והתביעה באחת: "הההגנה מתעלמת מאמירות שנאמרו עד כה על ידי בית המשפט. הוא לא בכלא כעת בגלל החולשות והבעיות שיש בחומר הראיות".

 

תומכי החייל מפגינים מחוץ לבית הדין ביפו  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תומכי החייל מפגינים מחוץ לבית הדין ביפו (צילום: מוטי קמחי)
 

יעלון: אירוע חמור

הרמטכ"ל הגיב בחריפות לתקרית, וקבע כי בצה"ל יינתן גיבוי מוחלט למפקדים וחיילים על שגיאות, אך לא על התנהגות שאינה נורמטיבית ומנוגדת לערכיו: "לא נהסס למצות את הדין עם חיילים ומפקדים שיחרגו מאמות המידה המבצעיות והמוסריות שעל פיהן אנו פועלים". שר הביטחון התייחס אף הוא לאירוע, ובנאום במליאת הכנסת אמר: "מה אתם רוצים, צבא מתבהם שאיבד חוט שידרה מוסרי?".

 

על פי יעלון, מתחקיר האירוע עלה שמדובר בחייל שסרח ולא בגיבור. "זה אירוע חמור", הדגיש.

 

בתחילה נחשד החייל ברצח. בני משפחתו התייצבו לצדו ומתחו ביקורת על ראשי מערכת הביטחון כיוון שחשו שאינם מגבים אתם בנם. סנגוריו של החייל הסבירו כי חשש שיש עליו מטען חבלה וכי הוא עלול לפוצץ עצמו, ולכן ירה לעברו.

 

תומכים רבים יצאו להפגין למען החייל במהלך תקופת מעצרו בכל רחבי הארץ. הערב צפויה להתקיים עצרת נוספת למענו, ובה אמורם היו להופיע אייל גולן, דוד ד'אור, ישי  לפידות והראפר סאבלימינל. השניים הראשונים הודיעו על ביטול השתתפותם בעצרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
החייל בבית הדין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים