שתף קטע נבחר

בעקבות ההדרה הדתית: יושב ראש איגוד ההתעמלות תקף את ראש עיריית פ"ת

הסיבה? באחד המתנ"סים בעיר מונעים את כניסתם של אבות למופע הסיום של בנותיהן משום שחלקן דתיות. פז-פינס שלח מכתב חריף בנושא: "מדובר בתופעה מסוכנת לערכי הדמוקרטיה. לא אסכים שיקרו מקרים כאלו בספורט". עיריית פ"ת: "נלמד מהמקרה ונפיק לקחים"

לאחר שהתברר כי באחד המתנ"סים בפתח תקווה נאסר על אבות לצפות במופע הסיום של בנותיהן המתעמלות, משום שחלקן דתיות, שלח היום (ב') יו"ר איגוד ההתעמלות, אופיר פז-פינס, מכתב בנושא לראש עיריית פ"ת, עו"ד יצחק ברוורמן.

 

לפינס נודע לאחרונה על הסיפור הנוגע למתנ"ס "עולמות" בעיר. הסיבה היא, כאמור, כי חלק מהבנות דתיות "ואינן מורשות להופיע בפני גברים". מסיבה זו החליטו במתנ"ס כי כל האבות לא יוכלו לצפות במופע והכניסה תותר לנשים בלבד.

 

שלח מכתב תקיף לראש עיריית פ"ת. פינס (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
שלח מכתב תקיף לראש עיריית פ"ת. פינס(צילום: אורן אהרוני)

 

פינס תקף את המהלך וטען כי שיתוף הפעולה של המתנ"ס עם הכפייה הדתית חמור מאוד בעיניו, ובמקום לעקור את התופעה, נראה כי המתנ"ס נכנע לה ומגבה אותה: "היכן נשמע שאב יחכה לבתו מחוץ לאולם, כאשר כל השנה היא מחכה לרגע שהוא יוכל לראות אותה מופיעה?"

 

יו"ר האיגוד המשיך במתקפה: "תקן אותי אם אני טועה - מדובר בפתח תקווה שבמדינת ישראל ולא בטהרן שבאיראן. מדוע ילדה צעירה שרוצה שהוריה יראו אותה מופיעה צריכה להסתפק רק באמה, ומה ההסבר שהיא אמורה לקבל כשהיא תבקש לדעת מדוע אסור לאביה לבוא לראות את ההופעה?

 

אילוסטרציה (אוהד צויגינברג) (אוהד צויגינברג)
אילוסטרציה(אוהד צויגינברג)

 

"מדובר בתופעה מסוכנת לערכי הדמוקרטיה, לחופש, שמסתבר שהחלה בתחילת השנה כאשר כפו על כל הבנות להגיע בבגדים ארוכים במשך כל ימות השנה. זה החל בלבוש, המשיך בהדרת האבות מהופעת הסיום והיכן זה יימשך בשנה הבאה?. לא אסכים שיקרו מקרים כאלו בספורט בכלל ובענף ההתעמלות בפרט. זו תופעה חמורה. עו"ד ברוורמן, כראש העיר וכאיש שממונה על הפעילות בעירך, אבקשך לעצור את הדבר מיידית. הספורט מיועד לכולן, לכולם, ואינו מקום בו כפייה דתית תקבע מה מותר ומה אסור".

 

מעיריית פ"ת נמסר בתגובה: "חוג התעמלות קרקע במתנ"ס 'עולמות' מתקיים בקבוצות לימוד הטרוגניות ומשולבות מאוכלוסיית ילדות חילונית ודתית. שלוחת החוג נמצאת באזור בו המענה ברובו הגדול ניתן לתושבים שומרי מסורת ודתיים. ע"פ תוכנית עבודה שנתית של פעילות המתנ"ס, בסוף השנה מתקיימים מופעים בשילוב שיעורים פתוחים לפי קבוצות גיל. השנה הייתה חשיבה לקיים מופע אחד גדול בו תצגנה כל הבנות ביחד את הישגיהן במהלך השנה. רצון המתנ"ס לשתף ולהציג בפני הציבור במופע גדול את העשייה המוצלחת, ברור ואמיתי, אך יחד עם זאת, עובדה ברורה היא כי חלק גדול (כ-70%) מהבנות המתאמנות אינן מורשות להופיע בפני גברים (מטעמי דת). 

 

"נתון זה, והרצון שלא לפגוע ברגשות המתעמלות, הוביל את הנהלת המתנ"ס יחד עם מדריכת החוג לחשוב כי נכון יותר לענות לצרכי הקהילה כולה, והפתרון הטוב ביותר אשר נמצא לשתי האוכלוסיות: המתנ"ס יקיים מופעי סוף שנה במתכונת קבוצתית במסגרת שיעור פתוח בפני המשפחות, ושם תצגנה הבנות את אשר למדו והשיגו. הבנות הדתיות מכל שכבות הגיל יפעלו בשתי קבוצות גדולות אשר תופענה בפני נשים בלבד. אנו מודעים ומצרים על כך כי מספר הורים הביעו את חוסר שביעות הרצון מההחלטה, אך השיקול לתת את המענה הטוב ביותר לאוכלוסיות השונות ולכל לקוחות המתנ"ס, גבר על הצורך במופע גדול. החוגים ב'עולמו'ת פתוחים לדתיים וחילונים כאחד – מלכתחילה היתה כוונה לקיים מופעים קבוצתיים, ולא מופע אחד גדול. אנו נלמד מהמקרה, נפיק לקחים וניערך לקראת שנת הלימודים הבאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איגוד ההתעמלות
אופיר פז-פינס
צילום: איגוד ההתעמלות
מומלצים