שתף קטע נבחר

"אחראי למעשיו": הורשע רוצחו של מוחמד אבו חדיר

הפסיכיאטר המחוזי קבע כי יוסף חיים בן דוד אחראי למעשיו, אך פסיכיאטר אחר קבע כי רצח את מוחמד אבו חדיר מתוך התקף פסיכוטי. בית המשפט הרשיעו אותו היום ברצח

 

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (ג') את יוסף חיים בן דוד (30) ברצח הנער מוחמד אבו חדיר. בן דוד הורשע כי חטף ורצח את אבו חדיר, בן 16 משועפט, לפני כשנתיים. ההחלטה מגיעה שלושה חודשים לאחר שנמנע בית המשפט מלהכריע את דינו של בן דוד. חוות דעת פסיכיאטרית פרטית שקבעה כי הוא אינו אחראי למעשיו, אף שפסיכיאטר מחוזי קבע את ההיפך. 

  

חוסיין, אביו של מוחמד אבו חדיר, אמר לפני הכניסה לדיון: "אנחנו צריכים צדק מבית המשפט. צריך להרוס להם את הבית כמו שהורסים לערבים. אני מצפה שהוא יישאר בכלא לכל החיים ושלא ייתנו לו חנינה". חברי הכנסת אחמד טיבי ואוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) הגיעו לבית המשפט. 

יוסף חיים בן דוד. הורשע ברצח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יוסף חיים בן דוד. הורשע ברצח(צילום: גיל יוחנן)
 

מוחמד אבו חדיר. נחטף ונרצח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מוחמד אבו חדיר. נחטף ונרצח(צילום: רויטרס)
לפני כשלושה חודשים קבע בית המשפט כי בן דוד ושני נערים נוספים שנאשמו יחד איתו, ביצעו את החטיפה והרצח, אך נמנע מלהכריע בנוגע לאחריותו הפלילית של בן דוד. אף שבן דוד הודה במעשים ושחזר אותם בפני החוקרים, במהלך המשפט הוא שמר על זכות השתיקה.

 

התביעה הגישה כאמור חוות דעת של הפסיכיאטר המחוזי, שקבע כי בן דוד מתחזה והוא מבין את טיב מעשיו. אך סנגוריו, עו"ד אשר אוחיון וחן הולנדר מהסנגוריה הציבורית, הגישו בקשה לחוות דעת פסיכיאטרית נוספת. בחוות דעת פרטית שכתב ד"ר יונתן סירקין, נקבע כי הוא ביצע את החטיפה והרצח מתוך התקף פסיכוטי, ולכן לא אחראי למעשיו.

 

השופטים הכריעו כי בן דוד לא היה בהתקף פסיכוטי, וכי הוא אחראי למעשיו. הם קבעו כי ממצאיו ומסקנותיו של ד"ר סירקין אינם עומדים במבחן הביקורת, כיוון שבן דוד טופל על-ידי כמה רופאים ומטפלים מ-2010, ואין ברישומים ציון לפסיכוזה. "להיפך, צויין במפורש שאין סימנים מאניים או פסיכוטיים. בקיץ 2014, שבועות ספורים לפני ביצוע העבירות, אף צויין תפקוד טוב בעבודה ורצון לחיות. במשך שנים הכירו היטב את בעיותיו, אך פעם ועוד פעם לא מצאו סימנים פסיכוטיים הגורמים לאובדן שליטה". 

 

חוסיין אבו חדיר, אביו של מוחמד, אמר בתום הדיון: "ידענו מההתחלה שהוא לא משוגע אלא שקרן. זה כואב לנו מאוד. מאוד. המשפט ארך יותר מדי זמן, זו הישיבה ה-35. כל פעם שאנחנו רואים אותו הדם שלנו נשרף".

 

ח"כ אחמד טיבי אמר: "זה אחד הפשעים הנוראים ביותר, לשרוף בן אדם חי. ההחלטה היאבכיוון הנכון. עד היום טרוריסטים יהודים זוכים ליחס אחר".

 

התובע, עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים: "בית המשפט קיבל את עמדת התביעה וקבע שבן דוד ידע מה הוא עושה. מדובר במעשה של אדם שפל ואכזר שחוטף ושורף חיים ילד".

 

עו"ד הולנדר אמר כי לדעתו "לא נשלמה מלאכת ההגנה ובהמשך יעלו טענות להקלה בעונשו בשל מצבו הנפשי. נלמד את הכרעת הדין ונחליט אם לערער". 

סוהא אבו חדיר, אמו של מוחמד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סוהא אבו חדיר, אמו של מוחמד(צילום: AFP)

חוסיין אבו חדיר, אביו של מוחמד (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
חוסיין אבו חדיר, אביו של מוחמד(צילום: אלי מנדלבאום)
 

 

רצח מוחמד אבו חדיר אירע ביולי 2014, והצית את גל הטרור בירושלים. בן דוד ושני הנערים חטפו את הנער ורצחו אותו לאחר הלווייתם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו, נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל. יום לפני כן הם אף ניסו לחטוף את הילד מוסא זלום בן השבע, עת הלך יחד עם אמו ושני אחיו בבית חנינא. השלושה נסעו בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינה, עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף. אחד מהם אמר: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר". 

 

לפי כתב האישום, סמוך ל-3:45 הבחינו באבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו הנאשמים אותו והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בראשו של אחד הנאשמים, שבתגובה הטיח בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו". 

 

במהלך הנסיעה ליער ירושלים חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר, עד שהתעייף וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין. מעט לפני כניסתם ליער ירושלים, ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד את הכרטיס. 

 

לפי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח היכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלושת הנערים החטופים". לאחר מכן שרפו החשודים את הנער בעודו בחיים.

 

טיעונים לעונש יישמעו בבית המשפט במועד מאוחר יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות"
מוחמד אבו חדיר ויוסף חיים בן דוד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים