שתף קטע נבחר

אמא, אני רוצה להוריד שערות

בת 11 רואה את אחיותיה מסירות שיער ורוצה גם, בן 12 ביקש מאמו לסדר לו את הגבות ובן 14 הוריד שערות ברגליים כי התבייש ללכת עם מכנסיים קצרים. מתי הגיל שאפשר להתחיל להסיר שערות לילדים ומהי הדרך הכי טובה? הורים ומומחים משתפים

בתור אמא לבן, תמיד חששתי מהרגע הזה שיתחיל להופיע לו שיער פנים בגיל ההתבגרות. הייתי בטוחה שיש לי זמן בערך עד בר מצווה אבל השאלה עלתה אפילו לפני. בערך בגיל 12 איתי ניגש אלי מודאג וסיפר שגילה אצלו שערות בין הגבות. זה הפריע לו מאוד, למרות היותו בהיר עור והשערות הסוררות האלה היו כמעט בלתי נראות לעין בלתי מזוינת. ובכל זאת, מאחר וראיתי שהנושא מפריע לו, לקחתי פינצטה ועזרתי לו להיפטר מהן.

 

איתי עמד בפרוצדורה בגבורה והיה מרוצה מהתוצאה (אף על פי שבעיני כמעט ולא נראה שינוי). בהמשך חזרנו על הטיפול בפינצטה עוד פעמיים שלוש, כל כמה חודשים, כל פעם לפי בקשתו המפורשת. בשלב מסוים התייעצתי עם הקוסמטיקאית שלי והיא הציעה לבוא אליה לקליניקה, כי הרבה פחות כואב יהיה להסיר את מספר השיערות הזה במריחה בודדת של שעווה. הצעתי לאיתי אבל הוא לא הסכים ולכן במידת הצורך אנחנו נמשיך עם הפינצטה.

 

בת 11 רוצה להסיר שיער

מסבר שאיתי לא לבד. להרבה ילדים השיער מפריע בפנים ובגוף ולעיתים גם ההורים מעלים את הנושא. לסמדר כהן יש שלוש בנות (11, 14 ו-16) ששתיים מהן כבר מסירות שיער. "הקטנה גם רוצה, אבל אני עדיין לא מסכימה", אומרת כהן. "כשאני מסירה שיער לבנות הגדולות היא כל הזמן מבקשת ממני שאעשה לה גם. האמת, היא התחילה לבקש עוד בשנה שעברה, אבל לא התעקשה כי הבינה שזה באמת מוקדם. השנה, לקראת הקיץ, אם היא תתעקש, אני אתחיל להסיר שיער בשעווה גם לה".

 

 

סמדר כהן ובנותיה ( )
סמדר כהן ובנותיה

- למה לא הסכמת להסיר לה שערות עד עכשיו?

"בגדול אני מאד ליברלית בקטע הזה. אמא שלי תמיד אמרה לי שזה מוקדם. אני, אישית, התחלתי להסיר שיער רק בגיל 22, כשהלקוחות שלי (אני עוסקת בטיפולים קוסמטיים בעצמי) התחילו להעיר לי: 'סמדר, תראי את הידיים שלך'. אמא כל הזמן הייתה אומרת לי שאם אתחיל להסיר, זה יגדל יותר".

 

- מתי הבת הגדולה שלך ביקשה לראשונה להסיר את השיער?

"לדעתי היא הייתה בת 11-12. הסרתי לה שיער בשעווה. אגב, את השיער בבית השחי הן הסירו לבד עם סכין גילוח, בלי לשאול אותי. זה מה שגרם לי להבין שהנושא מפריע להן. באופן עקרוני, אני נגד השימוש בסכין גילוח. לפעמים בחורף, כשהיא מושכת זמן ולא בא לה להסיר והשיער אורך מדי ולא בא לה שיכאב בהסרה, אני מרשה לה לגלח ואז אחרי שבועיים עושה לה טיפול בשעווה. אגב, כל הבנות שלי גם מסירות שיער בידיים. אני סומכת על חוש האסתטיקה שלהן ואם משהו מפריע להן, אני מאמינה שצריך לטפל".

 

- מה היית ממליצה לאמהות אחרות?

"להקשיב לילד ולא להיות ניזונים מאמהות שלנו. היום יש כל כך הרבה דברים שיש להתמודד איתם, לבחור את המלחמות שלנו, שכל העניין של הסרת שיער הופך לשולי. אם משהו מפריע לילד, חייבים לעמוד לצדו".

 

האמהות יוזמות

שרון בירקמן, אמא לבת 10.5 מספרת שלבתה יש לה בכיתה בנות שכבר מסירות שיער באופן קבוע. "הנושא נמצא במודעות וכולן מדברות על זה", היא אומרת ומוסיפה שהבת שלה מסתובבת בגאווה גדולה כבר לפחות חצי שנה עם שיער בבית שחי (סה"כ שלוש שערות ג'ינג'ות) ולא רוצה להסיר.

 

- הצעת לה להסיר את השיער?

"באיזשהו שלב שאלתי אותה אם היא רוצה לעשות עם זה משהו – היא ביקשה ממני לעזוב אותה בשקט. מדי פעם אני מסבירה לה בעדינות שאם היא רוצה להסיר את השיער, היא מוזמנת לבוא אלי, אסביר לה הכול ואעזור לה, כמובן, אבל היא עונה לי בכל פעם את אותה תשובה – שאעזוב אותה בשקט".

 

- יש לה חברות שמציקות לה לגבי הסרת שיער?

"למען האמת, היא פשוט לא נותנת להן את המרחב לעשות את זה. האופי שלה מאוד חזק והיא לא מוכנה לזוז מילימטר מהעיקרון שלה. מהשיחות שלנו וגם מהשיחות עם האמהות, אני יודעת שהן עצמן מובילות את זה וגורמות לבנות שלהן להסיר את השיער. וזה קורה עכשיו, כשהן רק בכיתה ה'".

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בן 14.5 לא רוצה שיער ברגליים

ג., אבא לבן 15.5, מספר שהבן שלו ביקש להסיר שיער מהרגליים לפני שנה בערך, כשהיה בגיל 14.5. "רוב החברים שלו עדיין חלקים ברגליים והוא התפתח מוקדם ולכן זה מאד הפריע לו מבחינה אסתטית", הוא אומר. "חוץ מזה הוא משחק כדורגל ואצלם הסרת שיער מהרגליים זה משהו שבאופנה – זה נוח יותר כשמדובר בטיפולים והמסאג'ים, לרגלי כדורגלן הרבה יותר נוח בלי השיערות".

 

- איך הוא מסיר את השיער?

"כרגע הוא מגיע לקוסמטיקאית פעם בחודשיים. הוא עומד בגבורה בכאב של השעווה, מה שהכי חשוב לו שהרגל תהיה חלקה. לפני זמן קצר שקלנו יחד עם אישתי לעשות לו טיפול להסרת שיער בלייזר כדי לפטור אותו מהתלות הזו אבל עוד לא התקבלה החלטה".

 

"לפני גיל 18 לא לבצע טיפול לצמיתות"

הקוסמטיקאית שרונה אנקווה לא ממליצה לבצע אף סוג של טיפול להסרת שיער לצמיתות עד שמגיעים לגיל 18. "ההסבר מאוד פשוט", היא אומרת. "הגוף שלנו משתנה עם הגיל וגם הרקע ההורמונלי. יש בנות שהן שעירות יותר בגיל 13 ואז לקראת גיל 18 המצב מתאזן. לכן, טיפול בלתי הפיך להסרת שיער יכול פשוט להיות מיותר. חוץ מזה, זה יכול לגרום לנזקים אסתטיים".

 

- מה עם סכין גילוח?

"סכין גילוח פוצע את העור, בגלל השימוש בו עלולות להיווצר 'שערות הפוכות' שגדלות לתוך העור. חוץ מזה, אחרי גילוח השיער גדל מהר, לכן אני מציעה להשתמש בשעווה".

 

מתי מומלץ להתחיל להסיר שיער בשעווה?

"ברגע שזה מתחיל להפריע לילד/ה וההורים מסכימים ויכולים לתת שיקול דעת. מניסיון האישי שלי, כשהייתי בת 12, ביקשתי מאמא שלי להוריד בשעווה את השיער מהידיים והיא הסכימה. היום, בדיעבד, זה קצת חבל, כי אני מבינה שזה יצר אצלי איזושהי תלות. אבל אז זה הפריע לי ולכן ההחלטה של אמא שלי הייתה נכונה לאותו רגע. חשוב להקשיב לילד וללכת איתו, אבל שוב – בלי ללכת על תהליך בלתי הפיך".

 

- יש סוגי שעווה מסוימים שאת ממליצה עליהם?

"יש שני סוגים – להסרת שיער בפנים, בתי שחי ובנקודות רגישות אחרות בגוף, איפה שבלוטות הלימפה קרובות לעור, צריך שעווה מתקלפת שהיא יותר עדינה. במקומות אחרים – ידיים, רגליים, בטן, אפשר להשתמש בשעוות רול רגילה עם רצועות נייר".

 

"תעשיית הסרת שיער מגלגלת מיליונים בישראל ומיליארדים בכל העולם", אומר ד"ר אופיר ארצי, רופא בכיר במחלקת עור במרכז רפואי "איכילוב" ומנהל המרכז המשולב לאסתטיקה. "מחקרים מראים שכל אישה אמריקאית, למשל, תוציא במהלך חייה לפחות 10,000 דולר על הסרת שיער. 98% מהנשים ו-50% מהגברים מסירים שיער מהגוף".

 

- איך אנשים מעדיפים להסיר שיער?

"השיטה הנפוצה ביותר היא גילוח. מעבר לכך, בערך 32% פונים לשיטות שונות שמבטיחות הסרת שיער 'לצמיתות' (כאשר בפועל אין דבר כזה) ועוד אחוזים משתמשים במכשירים חשמליים ביתיים למיניהם ועוד שיטות נוספות שנמצאת די בשוליים".

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים שלנו

 

- מה השיטה שאתה מציע כשפונים אליך הורים לילדים?

"בגדול, כמעט תמיד אני עונה בסירוב. בעיקר כי אני מרגיש שמי שמניע את הפעילות אלו ההורים. לילדים עצמם הדבר פחות מפריע, אבל ברגע שההורה לוקח את מושכות לידיו זה מאבד פרופורציה. הורים חוששים שילדים אחרים יצחקו על הילדים שלהם וזה מגיע למצב שפונים אלי הורים לילדים בגילאים מגוחכים כדי שאטפל להם בהסרת שיער. עד כה, הילדה הכי צעירה שהגיעה אלי לייעוץ בעקבות פניות הוריה הייתה בת שמונה.

 

"אני תמיד יושב עם ההורים לבד, בלי הילד, ומנסה להבין מה הסיבה שלהם לפנות אלי. במקרים רבים אני מפנה אותם למומחים אחרים, למשל, אנדוקרינולוג, כי בגילאים צעירים שיעור יתר הוא במקרים רבים בעיה הורמונלית. לפעמים אני פשוט אומר להורים – תעזבו, זה לא שיעור יתר, זה שיעור נורמלי. במקרים כאלה לפעמים אני מציע לפנות לאנשי מקצוע אחרים כדי לנסות לשפר כל הנוגע לדימוי גוף, מה שלא פחות חשוב".

 

- מה עוד צריך לקחת בחשבון?

"חשוב לבחור את המקום שמטפל. למשל, זה חייב להיות מקום שיש בו מספר מכשירים בעלי טכנולוגיה שונה להסרת שיער, לדוגמה, לייזר, IPL וחשמל. אם מדובר בשיער כהה על עור בהיר יש צורך בשיטה מסויימת ואילו אם מדובר בשיער כהה על עור כהה, כבר יש צורך בטכנולוגיה אחרת. וכמובן, לא לשכוח שאף טכנולוגיה כזאת לא מסירה שיער לצמיתות, אלא רק מצמצמת את כמות השיער ליחידת שטח.

 

"עוד משהו שיש לקחת בחשבון - שבמקום בו מבצעים טיפולים ישנה השגחה רפואית, למקרה של כוויות או פגיעות אחרות. וכמובן, לפני הכול, יש לבטל את השפעת כל הגורמים האחרים שקשורים לעניין. לשלול קיום בעיה אנדוקרינולוגית או פסיכולוגית כי במקרים בהם מתעלמים מהבעיות האלו לילדכם עלול להיגרם נזק בריאותי משמעותי".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הורים חוששים שילדים אחרים יצחקו על הילדים שלהם
צילום: shutterstock
מומלצים