שתף קטע נבחר

שערורייה גזענית בביקור אובמה בבריטניה

ראש העיר לונדון בוריס ג'ונסון, המועמד להחליף את רה"מ קמרון בתפקיד אם זה יפסיד בהצבעה על הישארות באיחוד האירופי, כתב על השנאה של אבותיו של אובמה "הקנייתי-למחצה" לאימפריה הבריטית ולצ'רצ'יל

ראש העיר לונדון בוריס ג'ונסון, מראשי המחנה שקורא לבריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי, חולל היום (ו') סערה בגלל הערה שבה התייחס למוצאו הקנייתי של נשיא ארה"ב ברק אובמה, המבקר בממלכה.

 

במאמר דעה שכתב בצהובון "סאן" מתח ג'ונסון ביקורת על אובמה, שקרא בטור שפרסם בעצמו לבריטים להצביע בעד הישארות באיחוד האירופי. במאמרו העלה ג'ונסון תהיות מדוע פסל ראשו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר וינסטון צ'רצ'יל הוצא מהחדר הסגלגל בבית הלבן בראשית ימיו של אובמה שם, ב-2009.

ראש העיר לונדון בוריס ג'ונסון. ידוע כ"פה גדול" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש העיר לונדון בוריס ג'ונסון. ידוע כ"פה גדול"(צילום: AFP)

"היו שאמרו כי זו השפלה לבריטניה. היו שאמרו שזה היה סמל לחוסר אהבה מצד אבותיו של הנשיא הקנייתי למחצה במוצאו לאימפריה הבריטית, שצ'רצ'יל היה מגן נלהב שלה", כתב ג'ונסון. אביו של אובמה היה קנייתי, אבל לאובמה אין אזרחות קנייתית והוא מעולם לא חי בקניה.

 

אנשי הקמפיין התומך בהישארות באיחוד האירופי אומרים כי הטענה שאובמה פעל בגלל חוסר האהבה של אבותיו לאימפריה הבריטית מורידה את הוויכוח הציבורי בבריטניה על הישארות באיחוד האירופי לפסים נמוכים. "שימוש בשפה כזו אינו משקף את עמדתה של בריטניה בעולם או את המדינה שאנחנו שואפים להיות", אמר סטיבן וול, הנציג הקבוע של בריטניה לשעבר באיחוד האירופי, בשיחה עם כתבים במטה הרשמי של המחנה התומך בהישארות באיחוד האירופי.

 

אובמה הפר הבטחתו: רצח הארמנים - לא רצח עם

ג'ונסון נחשב למועמד בולט להחליף את ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בעתיד מטעם המפלגה השמרנית. קמרון עצמו תומך בהישארות באיחוד האירופי, ואם התומכים

בפרישה מהאיחוד ינצחו – הוא עשוי לפנות את מקומו. ג'ונסון ידוע כדמות צבעונית, וסיפק לא פעם הצהרות שנויות במחלוקת.

אובמה ורעייתו עם הזוג המלכותי של בריטניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה ורעייתו עם הזוג המלכותי של בריטניה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נשיא ארה"ב וראש ממשלת בריטניה, היום בלונדון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא ארה"ב וראש ממשלת בריטניה, היום בלונדון(צילום: רויטרס)

במהלך היום נפגש אובמה עם קמרון במעונו. עוד לפני כן הוא ורעייתו ישבו לארוחת צהריים עם המלכה אליזבת ובעלה הנסיך פיליפ, ואובמה איחל לה באופן אישי מזל טוב ליום הולדתה ה-90, שחל אתמול. כמו כן, נפגש אובמה עם הנסיך ויליאם ורעייתו קייט מידלטון, ופגש גם את בנם הבכור, הנסיך ג'ורג'.

אובמה פוגש את הנסיך ג'ורג' (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה פוגש את הנסיך ג'ורג'(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בתוך כך, הערב נודע כי אובמה מפר למעשה את ההבטחה שנתן בעת ריצתו הראשונה לנשיאות, ב-2009, אז אמר כי כנשיא יכיר במעשי הטבח שחוו הארמנים מידי הטורקים העות'מנים בשנים 1918-1915 כרצח

עם.

 

בהצהרה שפרסם הערב לרגל יום הזיכרון השנתי לרצח הארמנים, שוב הסתפק אובמה בכינוי מעשי הטבח "הזוועות ההמוניות הראשונות של המאה ה-20". אף שזו הפעם האחרונה שיוכל לפרסם הצהרה נשיאותית לרגל יום הזיכרון לרצח הארמנים, גם הפעם הוא לא השתמש במונח "רצח עם" כפי שטען שיעשה, והוא לא צפוי לפרסם הכרה רשמית במעשים כרצח עם עד סיום תפקידו בינואר של השנה הבאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא ארה"ב. מעולם לא חי בקניה
צילום: AFP
מומלצים