שתף קטע נבחר

תחת אבטחה כבדה: "ברכת כהנות" בכותל המערבי - ללא כהנות

המשטרה הגבילה ל-200 את מספר המשתתפות בתפילה החגיגית של נשות הכותל, והן בודדו והוקפו גדר למניעת חיכוך עם מפגינים. בהתאם להוראת היועמ"ש קראו הנשים את פסוקי הברכה המשולשת, אך לא נשאו כפיים תחת הטליתות. מחר: ברכת הכהנים המסורתית בהשתתפות רבבות - והרבנים הראשיים

 (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
(צילום: רועי ינובסקי)

 

המשטרה הגבילה ל-200 את מספר המשתתפות בתפילה החגיגית של נשות הכותל, והן בודדו והוקפו גדר למניעת חיכוך עם מפגינים. בהתאם להוראת היועמ"ש הן קראו את פסוקי הברכה המשולשת, אך לא נשאו כפיים תחת הטליתות. במקום התקיימה מחאה של קומץ מתפללים נגדן.  

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

"נשות הכותל" טענו כי עוכבו בכניסה לכותל, וכי נמנע מהן להיכנס לעזרת הנשים - והן הוכרחו להתפלל במתחם מגודר שהוכן עבורן. המשטרה אישרה לארבעה אוטובוסים של מתפללות להגיע לתפילה, אך במקום נכחו כמה עשרות נשים בלבד.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

בעקבות דיון שהתקיים במשרד המשפטים בוף השבוע, נאסר על הנשים ברחבה לשאת כפיים כמהג הכהנים, לעטות טליתות על ראשיהן ולברך את הברכה המשולשת. לפיכך אמרו "נשות הכותל" את הפסוקים מבלי לקיים את הטקס בפועל.

 

הרחבה לנשות הכותל - "מכלאה"

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי "למרות שרחבת הכותל ריקה הבוקר, בוחרת המשטרה למנוע מנשות הכותל להתפלל בעזרת הנשים, ומחייבת אותן להתפלל במתחם מגודר". הוא כינה את המהלך "ניצחון לפוליטיקאים החרדים שמנסים לסכל את פשרת הכותל". 

 

 

"ממשלת ישראל תצטרך להחליט אם פניה ליישום מתווה הפשרה במהרה, או לחידוש המחלוקת הגדולה עם העולם היהודי. המבחן אינו יכול להיות עוד מלים גבוהות ויפות, אלא מעשים וצעדים ממשיים לעבר יישום החלטת הממשלה".

 

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "המכלאה שהקימה המשטרה ברחבה הציבורית, מעל עזרת הנשים, בצוות רב הכותל כדי לדחוק לתוכה את נשות הכותל, ולא לאפשר להן להתפלל כמנהגן בעזרת הנשים - תתברר תתברר כחרב פיפיות מבחינתם. במו ידיהם הם סימנו את המיקום המדוייק של העזרה המעורבת שתקום בכותל. הרי אם המתווה המוסכם לא יתממש, כך בדיוק נדרוש, ובזה המיקום בני מצווה ובנות מצווה יעלו לתורה, מניינים מעורבים יתקיימו שם מידי יום. מנהג מקום חדש בכותל החל היום".

 

מחר (יום ב') תתקיים ברכת הכהנים המסורתית בהשתתפות רבבות - והרבנים הראשיים.

 

העתירה לבג"ץ נדחתה

בים חמישי שעבר הודיע היועמ"ש כי "עריכת הטקס של 'ברכת כוהנות' איננה בגדר 'מנהג המקום' ברחבת

הכותל המערבי". בכך קיבל את עמדת רב הכותל, ונענה לבקשתו לאסור על קיום הטקס. באחרונה פנה הרב שמואל רבינוביץ' ליועמ"ש בבקשה לאסור את קיום הטקס. היועמ"ש אביחי מנדלבליט כינס ישיבה בעניין, וקיבל את עמדת המשרד לשרותי דת ורב הכותל. במקביל הוגשה עתירה לבג"ץ, אך היא נדחתה.

 

הפרשנות המקןבלת כיום להחלטת בג"ץ ההיסטורית בעניין נשות הכותל, שאותה קבע שופט בית המשפט המחוזי בירושלים משה סובל, מתירה לנשים להתפלל "כמנהגן" באתר הקדוש - כולך הנחת תפילין, התעטפות בטלית, קריאה בספר תורה ואמירת "קדיש" ו"קדושה". למעשה, היועמ"ש מחריג את "ברכת הכוהנות" מהגדרה זו, ואוסר אותה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי ינובסקי
בודדו במתחם נפרד
צילום: רועי ינובסקי
מומלצים