שתף קטע נבחר

טלטלה בסעודיה: התוכנית לסוף עידן הנפט

אחרי שנים של תלות אדירה בכסף מנפט, עומדת ריאד לפרסם מחר את "חזון סעודיה 2030" - תוכנית לרפורמות מרחיקות לכת שיבססו כלכלה מגוונת יותר עם מגזר פרטי רחב, אבל אולי גם יפגעו בכיסי האזרחים. הסעודים שואלים: האם תקופה קשה בפתח, והאם לנשים יותר לנהוג?

אזרחי סעודיה ממתינים היום (א') בציפייה, בספק ובלא מעט דאגה, לפרסומה מחר של תוכנית ממשלתית שמטרתה לשחרר את הממלכה מהתלות שלה בנפט – תוכנית שעשויה לפתור בעיות שורשיות מאוד של סעודיה אבל גם להביא איתה פגיעה כלכלית באזרח הקטן.

 

סגן יורש העצר, מוחמד בין סלמאן, בנו בן ה-30 של המלך סלמאן, הוא זה שאמור להכריז מחר על "חזון סעודיה 2030", שבו יוצגו מטרותיה של המדינה ל-15 השנים הקרובות והמדיניות הרחבה שנועדה לאפשר את השגתן. פרטים כלכליים של החזון, שיכלול שורה של רפורמות מדינתיות, שינויים תקנתיים ויוזמות מדיניות לחמש השנים הקרובות הידועה כ"תוכנית המעבר הלאומית", צפויים להתפרסם ארבעה עד שישה שבועות אחר כך.

 

מהלכים של ביצוע רפורמות באו והלכו בסעודיה כמה פעמים בעשורים האחרונים, והביאו בפועל לשינויים קלים בלבד. הממלכה ממשיכה להיות תלויה באופן מסוכן בייצוא נפט, והירידה במחירי הנפט בעולם יצרה גירעון תקציבי של כמעט 100 מיליארד דולר לסעודיה ב-2015, עובדה שהדגישה את הצורך בשינוי.

מתקן נפט בסעודיה. יותר מדי עובדים במגזר הציבורי הנוח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתקן נפט בסעודיה. יותר מדי עובדים במגזר הציבורי הנוח(צילום: AFP)

ריאד, בירת סעודיה. "כבר הפסדנו מאות מיליארדי דולרים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ריאד, בירת סעודיה. "כבר הפסדנו מאות מיליארדי דולרים"(צילום: shutterstock)

בקניון בריאד. בינתיים השווקים רגועים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בקניון בריאד. בינתיים השווקים רגועים(צילום: רויטרס)

מאות אלפי סעודים מעלים בימים האחרונים השערות בעיתונים, בטלוויזיה, ברשתות החברתיות ובשיחות פרטיות בנוגע לפרטי ההודעה שתימסר מחר. רבים מהם, בעיקר צעירים, אומרים כי הם מקדמים בברכה שינוי, ומאמינים שהוא ייצור עוד עבודות, עוד הזדמנויות כלכליות – ואולי בסופו של דבר גם חירויות פרט נרחבות יותר, למשל זכות נהיגה לנשים.

 

אחרים מפקפקים באפשרות שאכן ניתן לערוך שינוי משמעותי בחברה השמרנית של הממלכה או מודאגים מהאפשרות שהתוכנית תפגע באופן כואב בכיסם של האזרחים בשל קיצוץ בקצבאות הרווחה, קיצוץ שמטרתו תהיה להגן על קופת האוצר בעוד הממשלה דוחפת עוד ועוד סעודים למגזר הפרטי במקום למשרות הציבוריות הנוחות. חשבון הטוויטר הממשלתי הרשמי שמוקדש להכרזה על התוכנית, @SaudiVision2030, צבר כבר 226 אלף עוקבים מאז שנפתח ביום רביעי האחרון.

 

הכריזמה של הנסיך מול הבירוקרטיה

הכלכלן הסעודי הבכיר עבד אל-חמיד אל-עמרי, כתב בטוויטר שהוא ציפה להצגת חזון כזה יותר מעשר שנים, וכי הוא מאמין שהעיכוב בהצגתו עלה לסעודיה מאות מיליארדי דולרים. "היעדר חזון כזה הוביל אותנו לבזבוז של טריליוני ריאלים (המטבע המקומי), להתרחבות תופעת המונופולים, לשחיתות, לאבטלה, לעוני ולעיכוב של מיזמי פיתוח", כתב. עם זאת הוא הדגיש: "הצגת חזון היא רק צעד אחד בדרך ארוכה – חשוב יהיה ליישם אותו".

 

רבים מהקווים הכלליים של "חזון 2030" כבר ידועים. הם כוללים קמפיין להגברת היעילות בממשלה, תפקיד גדול יותר למגזר שאינו קשור לנפט וניהול אגרסיבי יותר של נכסי הממלכה מעבר לים כדי להגדיל את התשואות. בהתחשב בהשפעה הלא גדולה שהיו לרפורמות בעבר, בימים שלפני ההכרזה על "חזון 2030" לא נרשמה תנודה מיוחדת בשווקים.

כרזות לפני הבחירות המקומיות בסעודיה. הנשים הצביעו לראשונה, אבל הנסיך מודה: "יש זכויות מוסלמיות שהן עדיין לא קיבלו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כרזות לפני הבחירות המקומיות בסעודיה. הנשים הצביעו לראשונה, אבל הנסיך מודה: "יש זכויות מוסלמיות שהן עדיין לא קיבלו"(צילום: AFP)

המלך עבדאללה, שמת בינואר 2015, נתפש בעיני רבים כרפורמיסט כשעלה לשלטון ב-2005. הוא פיתח סוכנות לקידום השקעות, פתח תוכנית לימודים גדולה לסעודים בחו"ל ואפשר לנשים להצביע בבחירות המקומיות בפעם הראשונה בתולדות המדינה. עם זאת בכל הקשור לתלות הגדולה והעקבית של סעודיה בנפט, לבעיות הדיור ואפילו לביטוח הבריאות – רק חלק מהבעיות נפתרו.

 

יוזמת הרפורמות הנוכחית עשויה להתגלות כיעילה יותר. הנסיך מוחמד ניהל בעבר קמפיין יחסי ציבור שנועד להציג אותו כרפורמיסט דינאמי, והחזיק ברשותו בסמכות לגבי כל משרדי הממשלה הקשורים לכלכלה, במועצה שבראשה הוא יושב. הסמכותיות שגילה שכנעה סעודים רבים שייתכן כי הוא יוכל להתגבר על החסמים הבירוקרטיים שסיכלו בעבר מהלכים ממשלתיים רבים.


המלך סלמאן (מימין). הרפורמיסט לא השלים את העבודה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המלך סלמאן (מימין). הרפורמיסט לא השלים את העבודה(צילום: AFP)

עם זאת, עדיין יש חשש שהבירוקרטיה הסעודית שוב תהרוס הכול. "יהיה צורך בתהליך של בנייה מחדש בתוך כל משרד ממשלתי כדי לעמוד בדרישות התוכנית", אומר הכלכלן הסעודי פאדל אל-בועייניין. "כמה שבועות של קורסים לא ימחקו 50 שנה של בירוקרטיה".

 

נשים מאחורי ההגה? חכו

סעודים רבים חוששים גם שהרפורמות יפגעו בכיסיהם, בעוד הממשלה מקצצת בסובסידיות לדלק ולשירותים הציבוריים, והמשכורת במגזר הציבורי, שבו מועסקים רוב הסעודים, גדלה לאט מדי. "לגבי תוכנית 'החזון לעתיד' – הדבר הכי חשוב הוא לא לגעת בכיסי האזרחים", כתב בטוויטר אזרח סעודי. אזרח אחר צייץ שהתוכנית תבטיח את הישרדותה של הממלכה בעידן של נפט זול, אבל תקשה על האזרחים.

 

גורמים רשמיים בסעודיה אמרו כי השכבה הענייה ביותר של החברה הסעודית תפוצה – סביר להניח – באמצעות תשלומים במזומן על רקע יוקר המחיה שיעלה. אתמול החליף המלך סלמאן את שר האנרגיה והמים, עבדאללה אל-חוסיין, שספג ביקורות ציבורית בשל הטיפול שלו בעליית מחירי המים בדצמבר.

"כמה כסף אפשר היה לחסוך אם נשים היו נוהגות". אישה מכוסה כמעט לגמרי בריאד (צילום: AP) (צילום: AP)
"כמה כסף אפשר היה לחסוך אם נשים היו נוהגות". אישה מכוסה כמעט לגמרי בריאד(צילום: AP)

עדיין לא ברור אם "חזון 2030" יכלול גם רפורמות חברתיות שהן רגישות מבחינה פוליטית, כמו בחינוך ובזכויות הנשים, כך שתופחת השפעתו של הממסד הדתי השמרני. הנסיך מוחמד אמר בשבוע שעבר לרשת "בלומברג": "אנחנו מאמינים שבאיסלאם יש לנשים זכויות שהן עדיין לא קיבלו". אבל בעוד הגברת המעורבות של הנשים בחיים

הכלכליים היא מטרה מוצהרת של הרפורמות, הוא ובכירים סעודים אחרים לא הבטיחו עד כה שינוי ספציפי ורדיקלי.

 

בכל אופן, זה לא מונע מסעודים רבים לקוות. משעל, אשת מכירות בחנות הלבשה תחתונה בריאד, אומרת כי היא מאמינה שיש סיכוי שנשים יקבלו בסופו של דבר אישור לנהוג. "אני לא יכולה לחכות ליום שבו לנשים יותר לנהוג. אני לא רוצה לבזבז את המשכורת שלי על הסעות ועל נהגים – היה זול יותר לאפשר לנשים לנהוג מאשר לבנות את הרכבת התחתית של ריאד בעלות של מיליארדי ריאלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
זמן לשינוי. מלך סעודיה סלמאן
צילום: AFP
מומלצים