שתף קטע נבחר

מדינה, קחי אחריות!

היא זו שפשעה ואיפשרה לחרדים למנוע מילדיהם לימודים כלליים בסיסיים. כעת, בחשיבה עזת-מצח מחוץ לקופסא, היא מצפה שההורים או המוסדות, אלה שזוכים לשיימינג וחרמות על כל ניסיון להביא לשינוי חברתי - הם שייפצו את יוצאי המגזר שאינם מצליחים להתפרנס בכבוד. הפכתם את הקורבן לאשם

הפרקליטות הודיעה כי תתבע פיצויים מהורי תלמידים חרדיים וממוסדות חינוך אשר לא לימדו את ילדי ונערי המגזר לימודי ליבה ובכך פגעו ביכולות הפרנסה והקריירה שלהם. עמדת הפרקליטות הוצגה במסגרת תביעת נזיקין שהגישו עשרות יוצאים בשאלה נגד המדינה, שהכירה בזרם חינוכי הפוגע בהם כחוקי.

 

התגובה הזו של הפרקליטות - כמו גם האמירה כי "התובעים גופם אשמים שלא בחרו מקום לימודים הכולל לימודי ליבה" - מעלה תמיהה עזה: האם היא נכתבה ממקום של שרלטנות, או גרוע מכך מטמטום וחוסר הבנה סוציולוגית בסיסית? בכנות: קשה להחליט.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

כל מה שרציתם לדעת על פסח: היכנסו לעמוד המיוחד שלנו

 

הילדים החרדים המסכנים (ובמקרים רבים גם הוריהם) מנועים מללמוד מקצועות בסיסיים שכל ילד בעולם המערבי נחשף אליהם, בטענה מגוחכת עד ביזארית כי בכך תיפגע שלמותם הדתית. "תלמודי תורה", "חיידרים", ובתי ספר חרדיים שמעזים להציע לתלמידיהם מעט לימודי אנגלית או מתמטיקה זוכים להתנכלויות בלתי פוסקות. הם גם סופגים קיתונות של בוז ולעג, וראשי המוסדות עוברים מסע שיימינג באמצעות כרזות ו"פשקווילים".

 

הדה-לגיטימציה כנגד כל ניסיון לליברליזציה, ולו מועטת – עובד: הנערים החרדיים מגיעים לנישואיהם כשהם חסרי השכלה בסיסית ביותר, חלק לא מבוטל מהם אינו מכיר אף את אותיות השפה האנגלית, ויכולות הניסוח וההתערות שלהם בעולם האמיתי, זה שאליו הם יצאו עם נשותיהם הטריות, דלות, מביכות, ובעיקר מכמירות לב.

 

לילה שלם על משוואה עם נעלם אחד

מה עושים? נכנסים לעולם האקדמי. כ-10,000 סטודנטים חרדים נרשמו ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה בשנים האחרונות. רק שאז הם גילו שגם שם הם נאלצים לירוק דם בלילות כדי לפענח טקסט פרוזאי באנגלית. הם חורקים שיניים, מגדפים את מוסדות החינוך החרדיים, ונאלצים לכלות מאות שעות על לימודי בסיס ועל הבנת מושגים שאותם שמעו לראשונה בחייהם. משוואה עם נעלם אחד, למשל.

 

אז מי אשם, ההורים? הפוליטיקאים החרדים? אולי המוסדות וראשי מערכת החינוך החרדית? אלה הרי חיים בעולם שכבר אינו רלוונטי למאה העשרים ואחת, ואין כל דרך שפויה לקדם אותם לשם.

 

ככלל, אנשים פונדמנטליסטים קשים לשכנוע, משום שהם מדברים בשם אמונה דתית יוקדת ומתעקשים שכל סטיה מהמסורת המוכרת והבטוחה תקעקע את יסודותיה. גם אם ההזהרות האלה חסרות כל היגיון, כמעט בלתי אפשרי להתעמת עם הקביעות הללו.

 

לימדת את ילדיך אנגלית? תקבל שידוך מסוג ב'

גם מובילי הדעה שעשויים לחולל שינוי כל שהוא ומאמינים בצורך כזה, חוששים להביע עמדה שונה וחתרנית בקול רם, מחשש שיתפסו כרפורמיסטיים מסוכנים. אין מה לבוא בטענות כלפיהם. לא כולם מסוגלים לכך. השינוי הזה פשוט גדול עליהם.

 

וההורים? במקרים רבים הם מפנימים את התפיסות המעוותות של האידיאולוגיה החרדית, ומאמינים כי זו הדרך הטובה ביותר עבור ילדיהם. דרשתי פעם מאחד כזה להתמודד עם השאלה: מי ישמש כאופטומטריסט, מהנדס או רופא בעם ישראל, אם הדור הבא לא יודע לקרוא את המילה 'אקמול'? הוא ענה לי בלי להתבלבל: "החילוניים!". הורים אחרים, שמבינים את האיוולת, לא מהינים לשלוח את ילדיהם למוסדות מתקדמים יותר. הם יודעים כי ישלמו על כך מחיר חברתי כבד וייענשו באיכות שידוכי הילדים.

 

הפושעים היחידים, אפוא, בסיפור הזה (כן, אין מילה יפה יותר) הם רשויות המדינה ומשרד החינוך. הם, שפועלים במרחב הליברלי ונמצאים שנים בתוך המהפכה המדעית, יודעים היטב כי חברה בריאה לא יכולה להתקיים ללא לימודי בסיס.

 

הקבוצה העלובה של מוגי הלב הללו לא עשו כלום במשך שנים. הם הזניחו את הילדים החרדים המסכנים, וכעת, בעזות מצח, הם מאשימים את התלמידים האומללים ואת הוריהם שנאלצו ליישר קו עם הנורמה החברתית כדי לא להידחק אל שולי החברה החרדית. על אזלת היד הזו מישהו צריך לשלם. הגיעה העת.

 

גם בפרקליטות מבינים זאת, כפי הנראה, אלא שהם, באופן סוריאליסטי, החליטו לחשוב מחוץ לקופסה, ומצאו פתרון יצירתי: האשמים הם הקרבנות עצמם.

 

 

 • לכל הטורים של אליעזר היון
 •  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי קובין
  אליעזר היון
  צילום: אלי קובין
  מומלצים