שתף קטע נבחר

סקר: מה המטלה הכי שנואה על אמהות?

לסדר את ארון הבגדים, לסייע להתכונן למבחן או אולי דווקא להוציא כינים מראשם של הילדים? וגם - איזה צבע שיער הכינים הכי אוהבות ומה עושים כשהחבר שבא לבקר את הילד מגרד כל הזמן? התוצאות המפתיעות לפניכם

אנחנו אוהבים להיות עם הילדים שלנו, להתגאות בהם, לצלם אותם, לחבק, לנשק וליהנות איתם, אבל מה לעשות שיש גם מטלות פחות נעימות. מסקר חדש שנערך בקרב 374 אמהות שיש להן לפחות ילד אחד בגילאי 3 עד 14, עולה כי 53% מהאמהות טוענות שהמטלה הכי שנואה עליהן היא להוציא כינים מראשם של הילדים.

 

18% אמרו שהן שונאות לסייע לילדים להתכונן למבחן, 18% נוספות לא אוהבות כשהילדים מזמינים את החברים למסיבת פיג'מות, 10% בחרו את מטלת סידור ארון הבגדים כשנואה ביותר ואילו 7% לא אוהבות להחזיר את הילדים בשעה מאוחרת ממסיבה או טיול. 

 ( )
 

80% מהנשאלות ציינו כי הילדים שלהן נדבקו בשנה האחרונה, כך עולה מהסקר שבוצע על ידי מכון הסקרים רושניק עבור חברת רפא, המשווקת את מוצרי הדרין. 39% אמרו שהילדים נדבקו פעם-פעמיים בשנה, 19% נדבקו 3-4 פעמים, 22% חמש פעמים או יותר ואילו רק 20% מהאמהות טענו שהילדים שלהן לא נדבקו במהלך השנה בכינים. כשתיים מכל שלוש אמהות (65%) מצהירות שהן עצמן נדבקו מילדיהן בכינים בשנה-שנתיים האחרונות.

 

קרוב לשני שליש מהאמהות מתנגדות לארח חבר של ילדיהן מספר ימים לאחר שנדבקו מהם בכינים - 61% מהאמהות לא יארחו, 29% כנראה שכן ורק 10% בטוחות שיארחו את החברים. רוב האימהות סבורות שיש מקום להעיר להורים, שלילד שלהם יש כינים. על פי הסקר, 71% אמרו שהן היו מעירות, 22% ציינו שכנראה שלא ו-7% לא היו אומרות כלום.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

ומי לא זוכר את טיפולי הנפט או השיער הקצוץ? האמהות נשאלו מה הדרך הכי מוזרה שטיפלו בכינים שלהן או בכינים של ילדים אחרים בסביבתן, וכצפוי נפט או חומצה קיבלו את המקום הראשון (49%), 10% אמרו שקיצצו להן את השיער, 10% נוספות זוכרות שעות עם מסרק צפוף והשאר דיווחו על טיפול בעזרת שמן, מרגרינה או חומר מסריח כלשהו.

 

לשמחתנו הזמנים השתנו, ו-60% מהאמהות ציינו שהן מעדיפות לעשות טיפול נגד כינים אחד מבלי לחזור אחרי כמה ימים עם טיפול נוסף, 25% משתמשות רק במסרק צפוף ו-15% מעדיפות לעשות כמה שיותר טיפולים, גם אם צריך כל שבוע, רק כדי לשים סוף לבעיה.   

 

 ( )

47% מהנשאלות בטוחות ששיער חום נדבק הכי בקלות בכינים, 25% חושבות שדווקא שיער שחור, 23% ציינו שיער בהיר כבעל נטייה גבוהה יותר להידבק ו-4% מהאמהות שכינים אוהבות במיוחד שיער ג'ינג'י. 

 

כשהאמהות נשאלו עד כמה ביצי כינים מתות שדבוקות לשיער, מפריעות להן ביום יום, 75% השיבו כי כינים זה דבר שמפריע להן מאוד ולכן הן מנסות להסיר אותן באמצעות סירוק ושיטות אחרות. 16% השיבו כי זה מפריע להן מאוד כי מדובר במפגע אסתטי, אבל הן לא עושות כלום, ואילו ל-9% מהנשאלות, ביצי כינים כלל לא מפריעות.

 

להורים יש סיכויים גדולים להידבק

"ידוע שבכל רגע נתון יש כ-15% של ילדים הנגועים בכינים ועוד 15%-20% ילדים בגילאי 4-13 שיש להם ביצים מתות (או קליפות ביצים)", אומר פרופ' קוסטה מומצ'ולגלו. מומחה לפרזיטולוגיה, האוניברסיטה העברית.

 

- עד כמה מסרק צפוף יכול להוות פתרון לטיפול בכינים?

"אם בוחרים לטפל בראש של ילד או מבוגר באמצעות מסרק כינים בלבד, יש צורך לסרק כל יום עד יומיים במשך שבועיים רצופים, ככל שהשיער קצר וחלק יותר, יהיה קל יותר לסרק אותו ולהוציא את הכינים. שיער ארוך מתולתל או מקורזל לעומת זאת עשוי להביא לתוצאות פחות טובות".

 

מה הסיכוי של הורה להידבק מהילדים שלו והאם הטיפול שונה אצל מבוגרים וילדים?

"באופן תיאורטי יש סיכויים גבוהים להידבק. בדיוק כמו שילד מדביק את האחים והאחיות או את חבריו, הוא מדביק את אמו. ככל שהילד יותר צעיר ונגוע, הסיכוי להדביק את אמו יותר גבוה, ואילו ככל שהוא מתבגר המגע הפיזי בינו לבין האם הופך להיות דל יותר, וסיכויי ההדבקה פוחתים.

 

"סיכויי ההדבקה גדלים כאשר באים במגע עם ילדים: אמהות ונשים שעובדות עם אוכלוסיות גדולות של ילדים כמו מורות וגננות.

 

"הטיפול זהה גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים, מומלץ להשתמש במוצרים עם מנגנון פעולה פיזיקאלי שחונקים את הביצים והכינים. חומרים כימיים יצאו מכלל שימוש ואי אפשר למצוא אותם יותר על המדף. וכמובן שאין להשתמש בנפט, חומץ, מיונז או מרגרינה. לגבי החומרים הטבעיים, אין מספיק הוכחות שהם יעילים".

 

- אם מגיע לביתנו ילד עם כינים, עד כמה זה צריך להלחיץ? מה הסיכוי שהוא ידביק את שאר הילדים?

"אין ספק שהוא יכול להדביק. מעבודות אפידמיולוגיות ידוע, שככל שהמשפחה מרובת ילדים יש יותר סיכוי שהכינים יגיעו דרך אחד הילדים וידביקו את השאר".

 

פרופ' קוסטה מומצ'ולגלו עם נתונים מעניינים על כינים. צפו:

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
עוד פעם כינים? מה יהיה?
צילום: shutterstock
מומלצים