שתף קטע נבחר

שעות של דיונים - ודיין אחד מתוך שבעה: הרב אליעזר איגרא

לאחר שש שעות וחצי של דיונים, ושמונה שנים של המתנה - בחרה הוועדה למינוי דיינים ברב אליעזר איגרא לדיין בית הדין הרבני הגדול. מי שלא נבחרו עקב חילוקי דעות קשים בין החרדים, לציונות הדתית ולארגוני הנשים - אלה ששת הדיינים הנוספים החסרים לבית הדין הרבני הגדול, שנמצא במצב של שיתוק חלקי

לאחר שש שעות וחצי של דיונים, ושמונה שנים של המתנה - בחרה הוועדה למינוי דיינים שהתכנסה היום (ב') ברב אליעזר איגרא לדיין בית הדין הרבני הגדול. בחירתו של הרב איגרא, המזוהה עם הציונות הדתית, באה כאמור לאחר שמונה שנים ללא כל מינוי לבית הדין הגדול, עקב חילוקי דעות קשים בין הסיעות החרדיות לבין "הבית היהודי" וארגוני הנשים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >> 

 

למרות המצוקה הקשה, לא אוישו התקנים החסרים בבתי הדין וזאת בכלל כיפופי ידיים פוליטיים בין הצדדים בוועדת המינויים. הוועדה הייתה אמורה לבחור שבעה דיינים בסך הכל לבית הדין הרבני הגדול, אך חבריה לא הצליחו להשיג הסכמה על יתר המינויים שהובאו בפני הוועדה לאישור.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

קריקטורה חרדית לילדים: למות על קידוש הסמארטפון

 

מצבת כוח האדם בבתי הדין הרבניים הידלדלה משמעותית בשנים האחרונות, בהליך טבעי של יציאה לגמלאות, אך התקנים לא מולאו: החרדים רוצים רבנים המזוהים עמם, הדתיים-לאומיים והליברלים מבקשים למנות אחרים – והצדדים אינם מצליחים להגיע להסכמות.

 

הדיין הנבחר: איש הציונות הדתית המקובל גם על החרדים

יחסי הכוחות בוועדה שקולים-יחסית בדרך כלל: שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים מכהנים

בבית הדין הגדול וח"כ ישראל אייכלר תומכים בעמדה החרדית; שרת המשפטים איילת שקד, ח"כ רויטל סווייד, שני נציגי לשכת עורכי הדין ונציגת הטוענים הרבניים בעמדה הליברלית, ובתווך – יובל שטייניץ, היו"ר. 

 

התחזקותם הפוליטית של החרדים לאחר הבחירות האחרונות, ושינוי הרכב הוועדה, הביא לנסיגה מההבנות שהוסכם עליהם בכנסת הקודמת מול שרת המשפטים דאז, ציפי לבני.

 

עם יציאתם של הדיינים לגמלאות, הם סיימו את כהונתם גם כחברים בוועדה - ובעך נוצר לראשונה מצב שבו החרדים נמצאים במיעוט, אך בחירת דיינים דורשת רוב מיוחס, ולא רוב רגיל. נוכח המחלוקות, לא ניתן היה להשיג את הרוב המיוחס הנדרש לבחירת הדיינים החסרים - ויו"ר הוועדה, יובל שטייניץ ("הליכוד"), אמר כי חברי הוועדה ישובו ויתכנסו בהקדם האפשרי לטובת השלמת הליך המינויים.

 

הרב אליעזר איגרא, איש הציונות הדתית המקובל גם על החרדים, היה מועמד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי, והוא מכהן כדיין מזה 24 שנים, ומשמש כיום כאב בית הדין הרבני האזורי בבאר שבע.

 

אייכלר: "מנענו את הפיכת בית הדין לזירת רפורמות של רבני צהר"

שרת המשפטים איילת שקד, אמרה כי היא "שמחה וגאה בבחירתו של הרב איגרא לדיין בביה"ד הגדול",

והביעה תקווה כי "במהלך השבוע הקרוב, תוך הידברות, נגיע להסכמות ונבחר עוד שישה דיינים לבית הדין הגדול, ועוד ארבעה דיינים לבית הדין האיזורי".

 

הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, שוחח עם הרב איגרא בטלפון, ובירך אותו על המינוי. "אין ספק שהרב איגרא יתרום מניסיונו רב השנים לטובת בית הדין הגדול", אמר.

 

ח"כ ישראל אייכלר, חבר הוועדה למינוי דיינים ומהמתנגדים הנחרצים לדיינים הציוניים, אמר כי "נמנעה הפיכת בית הדין הרבני לזירת רפורמות של רבני צוהר".

 

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, שוחח אף הוא עם הרב איגרא ואיחל לו הצלחה רבה. מוקדם יותר אמר סגן השר, שבעברו 21 שנים כמנהל בתי הדין, כי הוא בטוח "שמינויו יחזק את בית הדין הגדול. מסירותו לנשים ולמתדייני בתי הדין תסייע בפתרון התיקים הקשים ביותר המונחים לפתחו של בית הדין הגדול".

 

"בשורה משמעותית לציבור המתדיינים"

עו"ד אפרת רוזנבלט אמרה בשם הוועדה כי "הבחירה ברב איגרא היא בשורה משמעותית

לציבור המתדיינים. בזכות השיח הפורה שהתקיים היום בישיבת הוועדה, אני בטוחה שבמהלך השבועות הקרובים נגיע להסכמות גם לגבי יתר המינויים".

 

ח״כ רויטל סויד ("המחנה הציוני") החברה בוועדה למינוי דיינים, כינתה את בחירתו של הרב איגרא "היסטוריה": "לראשונה דיין חובש כיפה סרוגה אשר שירת כלוחם בצה״ל יכהן בבית הדין הגדול", הוסיפה. "כמי שמייצגת את כלל הציבור, אני רואה חשיבות עליונה במינוי דיינים מתונים, ראויים, אוהבי אדם, הדוגלים בשוויון בין נשים לגברים. הרב איגרא, הינו דיין מוערך, דואג לנשים וגברים כאחד ואני מברכת על מינויו״.

 

עם זאת, סייגה סוויד את דבריה, והבהירה כי "מינוי דיין אחד, מוערך ככל שיהיה, הוא כטיפה בים. הציבור הבא בשערי בית הדין משלם מחיר כבד עקב העדר דיינים ועינוי דין מתמשך", והביעה תקווה כי "הועדה תתכנס בקרוב, ותתעלה מעל המחלוקות למען הציבור במדינת ישראל״.  

 

"ראש הממשלה נכנע לחרדים"

מנכ"לית ארגון "מבוי סתום" המטפל בעגונות ובמסורבות גט, עו"ד בתיה כהנא דרור, הפנתה אצבע מאשימה

כלפי ראש הממשלה, שלדבריה "ממשיך לעגן את נשות ישראל, ומפקיר את גורלן בהמשך כניעתו למפלגות החרדיות ושיתוק מערכת בתי הדין".

 

"כניעתו של ראש הממשלה נתניהו לווטו שהטילו העסקנים החרדים על דיינים דתיים-לאומיים, היא אגרוף בבטן הרכה של הציבור הישראלי - ובפרט של ציבור הנשים", אמרה. "נתניהו ושליחו יובל שטייניץ מעניקים לעסקים החרדים שני-שליש מהדיינים הנבחרים, ומעוניינים להתערב גם בשליש שנותר לציונות הדתית - ולהכתיב להם את מי לבחור. בכך הם יוצרים נזק לממסד הדתי ולבתי הדין, מה שמוציא את כולנו מופסדים".

 

כהנא דרור הוסיפה כי  "הוועדה ממשיכה לזלזל בפסיקת בג"ץ למינוי דיינים, במינוי דיין אחד בלבד - כאשר בבית הדין הגדול אין אף דיין מכהן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירי אמיתי
הרב אליעזר איגרא
צילום: מירי אמיתי
מומלצים