שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלוף במילואים סמיה: "הצל"שים לצוק איתן באו לכסות על משהו"
  על רקע סערת טיוטת דו"ח מבקר המדינה טוען מי שהיה סגן מפקד פיקוד דרום במהלך המערכה האחרונה בעזה: "חמור ככל שהדו"ח יהיה - הוא לא יהיה מספיק חמור. עד רגע זה לא זומנתי אפילו לא לתחקיר אחד". על הצל"שים שהוענקו: "שערורייה"

   

  יעלון, נתניהו וגנץ בצוק איתן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
  יעלון, נתניהו וגנץ בצוק איתן(צילום: עמית שאבי)

  סערת טיוטת דו"ח מבקר המדינה על "צוק איתן ": האלוף במילואים יום טוב סמיה, שכיהן במבצע כסגן מפקד פיקוד דרום, מתח היום (א') ביקורת קשה על אופן ניהול המלחמה: "לא קראתי את טיוטת הדו"ח, אבל חמור ככל שיהיה – אני לא בטוח שהוא יהיה חמור מספיק". בראיון לגלי צה"ל הוסיף סמיה: "פסטיבל הצל"שים למבצע היה שערורייה. הצל"שים באו לכסות על משהו".

   

  הורים שכולים: "להוציא לאור את הדו"ח על צוק איתן. מי שאשם - שישלם"

   

  במהלך צוק איתן עסק סמיה גם בסוגיית המנהרות, שעל פי הפרסומים תעמוד במוקד הדו"ח של מבקר המדינה יוסף שפירא. "עד רגע זה לא זומנתי לסיכום אחד, תחקיר אחד, לגבי המבצע בכלל והמנהרות בפרט, וזה מאוד מטריד אותי", אמר סמיה בשיחה לגלי צה"ל. "אני לא מקטר על זה שלא כיבדו אותי, זה בולשיט. זה רק אומר שאנשים פחדו לעשות סיכומים רציניים ומעמיקים שבהם יכול לעמוד אזרח, איש מילואים, אלוף כמוני, בעל דעה, שיגיד מה דעתו על ההכנות לפני המבצע, מה קרה במבצע ומה צריך לעשות אחרי. הם פחדו מזה וזה הטריד אותי מאוד. הטריד אותי יותר מהכבוד האבוד שלי".

   

  סמיה ציין שהוא אמנם זומן בשלב מסוים לסיכום מטכ"לי שביצע האלוף יוסי בכר, אבל הדבר לא יצא לפועל: "בדרך למקום הסיכום בקסטינה קיבלתי הוראה לא להשתתף. עשיתי סיבוב פרסה וחזרתי. עד כדי כך המתחים היו בין באר שבע, תל אביב וירושלים (פיקוד דרום, הקריה והממשלה). ההוראה הייתה מתוך הצבא. לא נכנסתי למי נתן את ההוראה, זה לא עניין אותי. מה שעניין אותי זו התוצאה. אני לא חושב שזה הרמטכ"ל דאז בני גנץ, כי זה סיכום מטכ"לי, ובני הוא במטכ"ל".

  אלוף (מיל') יום טוב סמיה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  אלוף (מיל') יום טוב סמיה(צילום: הרצל יוסף)

  חיילי צה"ל יוצאים מהרצועה בצוק איתן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חיילי צה"ל יוצאים מהרצועה בצוק איתן(צילום: AFP)

  ביום חמישי האחרון פורסם כי המבקר שפירא מתכוון לפרסם דו"ח חמור ביותר על המבצע, שיכלול ביקורת נוקבת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. טיוטה של הדו"ח הסודי הוגשה לחברי הקבינט שכיהנו בתקופת המבצע. על פי הדיווח נטען בין השאר כי נתניהו ויעלון לא עדכנו את הקבינט בהתרעת שב"כ מפני עימות צבאי אפשרי מול חמאס ביולי 2014, וכי קבינט ממשלת נתניהו לא דן מעולם באיום המנהרות עד המבצע.

   

  על מה שהוא מכנה "פסטיבל הצל"שים" לאחר צוק איתן הוסיף סמיה: "72 צל"שים בעיניי זו שערורייה. חברים, תתעוררו, יש פה משהו. יש לי תחושה שכל מי שעשה פחות או יותר מה שהוא צריך, למעט הגיבורים שבאמת מגיע להם, החיים והמתים - יש לי הרגשה שאופי הסיכומים, אופי התחקירים והצל"שים בא לכסות על משהו, ולכן אני לא מופתע מדו"ח מבקר המדינה".

   

  על ההתמודדות הדרושה מול חמאס בעזה סיכם סמיה: "התשובה שלי היא מהלך יזום למיטוט חמאס, שינוי המציאות בפילדלפי, ניתוק רצועת עזה מסיני – ואז חזרה לתהליך מדיני. לשלושת המהלכים האחרונים אנחנו התגלגלנו – גם לעופרת יצוקה, גם לעמוד ענן וגם לצוק איתן. גמגמנו ולא היו מטרות מדיניות ברורות. אני מדבר על מבצע יזום שתהיה לו מוטיבציה מכל העולם. נתנו הרבה גזרים בדרך ואף אחד לא רצה לאכול אותם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  מימין: גנץ, יעלון ונתניהו בצוק איתן
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים