שתף קטע נבחר

הקצין שהפך לסמל מלחמת לבנון השנייה: "נתניהו יודע שהאלוף גולן צודק"

תומר בוהדנה, שנפצע קשה במלחמת לבנון השנייה ותמונתו מסמן "וי" באצבעותיו נצרבה בתודעה הציבורית, מתייצב לצד סגן הרמטכ"ל ואומר לאולפן ynet: "התגובות ברשתות החברתיות רק מעידות שהוא צודק. אומץ לב אזרחי חשוב לא פחות מזה הצבאי"

 

 

תומר בוהדנה, מסמלי מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006, יוצא היום (ב') להגנתו של סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר גולן. "הוא הפגין אומץ לב אזרחי, שזה לא פחות חשוב מאומץ לב צבאי", אמר בוהדנה לאולפן ynet על רקע הקריאות להתפטרותו של גולן, שהגיעו בין היתר מצדה של שרת התרבות והספורט מירי רגב.

 

בוהדנה, שצולם במהלך המלחמה כמי שמסמן "וי" בעת פינויו, עובד כיום עם בני נוער. לדבריו, ברשתות החברתיות יש התלהמות שלא משקפת את התמיכה האמיתית באלוף גולן, שאמר כי הוא מזהה בחברה הישראלית תהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 80-70 שנה. "אני חושב שיש עוד הרבה אזרחים שתומכים באמירותיו של גולן. אני יכול להגיד שמדובר בקצין מצוין, ערכי, ובעל אומץ לב אזרחי חוץ מאומץ לב צבאי, שזה תכונה שהיא לא פחות חשובה מאותו אומץ לב צבאי".

התמונה המפורסמת של בוהדנה לאחר פציעתו בלבנון השנייה (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
התמונה המפורסמת של בוהדנה לאחר פציעתו בלבנון השנייה(צילום: אלעד גרשגורן)

לדברי בוהדנה, גולן אולי לובש מדים אולם הוא אזרח כמו כל האזרחים, ולכן זכותו לומר את דעתו. "אני מקבל את דעתו, אני חושב שאמירותיו נכונות. אנשים מוזמנים לקרוא ברשתות החברתיות תגובות, אמירות מאוד קיצוניות, מתלהמות, לא דמוקרטיות, אפשר להגיד אלימות, של חוסר קבלת האחר", אומר בוהדנה. "האלוף גולן התייחס לאותן אמירות, שכבר תקופה ארוכה, אולי שנים, הולכות ומתעצמות. כל דעה שכביכול לא מתיישרת עם דעתה של איזושהי קבוצה, יש עליהום ברשתות החברתיות".

 

לצד הרשתות החברתיות, מתח גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקורת על דברי האלוף גולן, ואמר כי הם מהווים זילות שואה. "ראש הממשלה נתניהו חייב קצת לאזן, הוא הרי איש שכל אומנותו היא שמרנות ולשמור את עמדתו הפוליטית. אחרי שהוא תמך ברמטכ"ל, אחרי שהוא תמך בשר הביטחון בכל מה שקורה בהקשר של החייל היורה בחברון, עכשיו הוא צריך לאזן את זה, אז הוא מאזן את זה לצד השני. את שואלת אותי, אני חושב שבינו לבין עצמו הוא יודע שהאלוף גולן צודק", אמר בוהדנה. 

 

ערב יום השואה נשא האלוף גולן דברים בתל יצחק ואמר כי "השואה חייבת להוביל אותנו לחשיבה על אודות חיינו הציבוריים, ועוד יותר מכך, היא חייבת להוביל את כל מי שיכול, ולא רק את מי שרוצה, לשאת באחריות ציבורית. כי אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה, ומציאת עדות להם כאן בקרבנו בשנת 2016". בקהל נכח במהלך הנאום שר החינוך נפתלי בנט.  

 

לאחר הסערה שחוללו הדברים פרסם דובר צה"ל: "סגן הרמטכ"ל מבקש להבהיר שלא הייתה לו שום כוונה להשוות בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים שהתרחשו בגרמניה לפני 70 שנים. ההשוואה אבסורדית ומשוללת כל יסוד, ולא הייתה שום כוונה ליצור הקבלה כזאת או למתוח ביקורת על הדרג המדיני. צה"ל הוא צבא מוסרי השומר על טוהר הנשק וכבוד האדם". 

 

סגן הרמטכ"ל אמר בטקס: "השואה, בעיניי, חייבת להביא אותנו להרהורים עמוקים בדבר טיבו של האדם. היא צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות, ובדבר איכותה של חברה, והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנחנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה ובאלו שדומים להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
תומר בוהדנה בתמונה שנצרבה בתודעה
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: יאיר שגיא
האלוף יאיר גולן
צילום: יאיר שגיא
מומלצים