שתף קטע נבחר

"דונלד טראמפ של הפיליפינים" נבחר לנשיא

הוא הבטיח למגר את הפשיעה, להרוג עשרות אלפי פושעים ולשכוח מזכויות אדם, קרא לאפיפיור "בן זונה", התפאר בשימוש בוויאגרה - ואמר שהוא רוצה לאנוס מיסיונרית אוסטרלית "יפה" שנהרגה במהומות בכלא. זהו רודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים הבא שנבחר על רקע התסכול הציבורי מהממסד

האיש שהוא שילוב של דונלד טראמפ ורודי ג'וליאני בא לעשות סדר בבלגן: רודריגו דוטרטה כיהן במשך שבע כהונות, יותר מ-22 שנים, בתפקיד ראש העיר דבאו סיטי בפיליפינים, ואתמול (יום ב') הוא שדרג את עצמו כשנבחר לנשיא המדינה האסייתית. במהלך הקדנציות שלו כראש עיר נודע דוטרטה במדיניות "אפס סובלנות" כלפי פושעים, ועם בחירתו לנשיא הפיליפינים הוא הבטיח למגר את הפשיעה במדינה כולה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ניצחונו של דוטרטה הגיע בעיקר בעקבות התסכול והזעם הציבורי הגדול מהממסד הפיליפיני. בכלל, ברחבי העולם יש תסכול מהממסד ורצון לראות מנהיגים חזקים ופופוליסטים שבאים מבחוץ - אאוטסיידרים.

 

נקט מדיניות "אפס סובלנות" בעירו כלפי פושעים. דוטרטה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נקט מדיניות "אפס סובלנות" בעירו כלפי פושעים. דוטרטה(צילום: רויטרס)
יריביו למרוץ של דוטרטה בן ה-71 הודו בהפסדם בבחירות, לאחר שתוצאות לא רשמיות של הבחירות לנשיאות הראו שראש העיר מוביל בפער עצום של 6.1 מיליון קולות על המועמד שהגיע למקום השני.

 

"מקבל בענווה את המנדט של העם"

במהלך קמפיין הבחירות הבטיח דוטרטה לאזרחי הפיליפינים פתרונות נוקשים ומהירים לטיפול בפשיעה ובעוני, והציג את עצמו כאדם חזק שמסוגל לפתור את בעיותיה העמוקות של החברה הפיליפינית.

 

"בענווה, בענווה גדולה אני מקבל את המנדט של העם", אמר היום דוטרטה לסוכנות הידיעות הצרפתית בעיר דבאו סיטי בשעה שתוצאות הבחירות החלו לזרום. "אני מוקיר תודה לעם הפיליפיני", אמר הנשיא הנבחר.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
בראיונות שהעניק לכלי תקשורת אחרים הציע דוטרטה ענף של זית ליריביו לאחר הקמפיין המר שניהלו המועמדים לנשיאות, קמפיין שבמהלכו כינה הנשיא בנינו אקינו את דוטרטרה רודן בהתהוות שיביא טרור למדינה. "אני רוצה להושיט את ידי ובואו נתחיל בריפוי עכשיו", אמר דוטרטה, שאופן ניהול הקמפיין שלו ויכולתו להלהיב את ההמונים הובילו להשוואות בינו לבין המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית דונלד טראמפ.

 

מוכן להרוג כדי ליישם את הבטחותיו

דוטרטה הבטיח לדחוף קדימה את הבטחת הבחירות המרכזית שלו - לשים סוף לפשיעה ברחבי המדינה תוך שישה חודשים ולמגר את השחיתות.

 

במהלך מערכת הבחירות לנשיאות הוא עורר את זעמם של מבקריו, אך מצד שני הלהיב המונים בהבטחותיו להרוג עשרות אלפי פושעים, לשכוח מחוקי זכויות אדם ולחון את עצמו בגין רצח המוני.

 

לאחר פרסום תוצאות הבחירות נמנע דוטרטה מלחזור על התבטאויותיו השנויות במחלוקת, אך הוא אמר שמלחמה להשבת החוק והסדר במדינה, בייחוד נגד הסחר בסמים, תהיה אחד הנושאים המרכזיים שיעסיקו את ממשלו עם מינויו הרשמי לנשיא הפיליפינים. אלא שעל דבר אחד הוא חזר שוב - שהוא יהיה מוכן להרוג כדי ליישם את תוכניותיו. "אני אעשה זאת (להילחם בסמים) גם אם הם יגידו שאני מוציא להורג", אמר דוטרטה, שארגוני זכויות אדם האשימו אותו בניהול יחידות חיסול בעיר דבאו סיטי, שהרגו יותר מאלף בני אדם. "תראו מה עשיתי בדבאו. אני לא אאכזב את העם", הוא אמר.

 

מתוסכלים מהממסד. תומכיו של דוטרטה חוגגים את ניצחונו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתוסכלים מהממסד. תומכיו של דוטרטה חוגגים את ניצחונו(צילום: EPA)
דוטרטה, שבמהלך קמפיין הבחירות התפאר בכך שהוא עומד מאחורי יחידות המוות, גם שלח אזהרה לשוטרים מושחתים. "אם אתה שוטר וממשיך בשלך, תבחר: או שאתה הורג אותי או שאני הורג אותך".

 

שני היריבים הגדולים הודו בהפסדם: "בהצלחה לדוטרטה"

ועדת הבחירות המרכזית בפיליפינים לא צפויה להודיע בקרוב על דוטרטה כמנצח בבחירות לנשיאות, והדבר יקרה רק בעוד שבוע. עם זאת, הוועדה אישרה למכון הסקרים PPCRV לפרסם תוצאות לא רשמיות של הבחירות. לאחר ספירת 91 אחוזים מקולות הבוחרים נראה כי אין שום סיכוי שדוטרטה יפסיד בהצבעה. הוא קיבל 38.8 אחוזים מהקולות ואילו מועמד הממסד מאר רוקסאס קיבל 23.32 אחוזים. הסנאטורית גרייס פואו קיבלה 21.66 אחוזים.

 

לפי שיטת הבחירות בפיליפינים, המנצח בבחירות לנשיאות הוא זה שמקבל את מרב הקולות. נשיא המדינה הבא יושבע ב-30 ביוני.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
פואו, בתם המאומצת של שני כוכבי סרטים מקומיים, הודתה הלילה בהפסדה בבחירות, ורוקסאס עשה זאת אחריה. "ברור שראש העיר דוטרטה יהיה הנשיא הבא", אמר רוקסאס לתומכיו. "אני מאחל לך הצלחה", הוא אמר לנשיא הנבחר.

 

שלט במדיה עם פיו המלוכלך - בדיוק כמו טראמפ

במהלך מערכת הבחירות שלט דוטרטה בסיקור התקשורתי, בדיוק כמו טראמפ בארה"ב, וקיבל כותרות רבות בכלי תקשורת ברחבי העולם בשל פיו המלוכלך, בלשון המעטה. פעם אחת, למשל, הוא אמר שהאפיפיור הוא "בן זונה". הוא גם התפאר פעמים רבות במערכות היחסים שניהל ובשימוש בוויאגרה.

 

ואם בזה לא די, הוא עורר גועל ודחייה בעולם לאחר שסיפר בדיחה שבה אמר שהוא רוצה לאנוס את המיסיונרית האוסטרלית "היפה" שנהרגה במהומות בבית סוהר בפיליפינים ב-1989. הבדיחה הלא מצחיקה של דוטרטה גררה תגובות קשות מצד דיפלומטים אמריקניים ואוסטרליים, ובתגובה הוא אמר שדבריו הוצאו מהקשרם.

 

הודתה בהפסדה. המועמדת לנשיאות, הסנאטורית גרייס פואו, שהגיעה למקום השלישי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הודתה בהפסדה. המועמדת לנשיאות, הסנאטורית גרייס פואו, שהגיעה למקום השלישי(צילום: AFP)

התוצאות הרשמיות יתפרסמו רק בעוד יותר משבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התוצאות הרשמיות יתפרסמו רק בעוד יותר משבוע(צילום: AFP)

דוטרטה אמר שיהיו אלה ארה"ב ואוסטרליה שיצטרכו לתקן את היחסים איתו, והוסיף שהוא מוכן לערוך שיחות ישירות עם סין על הסכסוך בין שתי המדינות על טריטוריה בים סין הדרומי.

 

פרשנים בפילפינים טוענים שדוטרטה צפוי למתן את התבטאויותיו מרגע שיושבע לנשיא הפיליפינים, ושהוא לא באמת הולך לקיים את הבטחת הבחירות שלו להרוג המוני פושעים.

 

"להרוג תוך עקיפה של מערכת המשפט ולשכוח מזכויות אדם. הוא לא יכול לעשות את זה משום שזה ייצור יותר חוסר יציבות וכאוס, שזה הדבר שהוא רוצה למנוע", אמר ארל פארנו, חוקר ב"מכון לרפורמה פוליטית וכלכלית" שמושבו במנילה, בירת הפיליפינים.

 

http://a.ynet.co.il/short/commerce/2016/idf/

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ניצח בפער של 6.1 מיליון קולות מהמקום השני. דוטרטה
צילום: EPA
מומלצים