שתף קטע נבחר

בהצדעה: 120 חיילים קיבלו הצטיינות בבית הנשיא

יום גדוש באירועים נפתח במשכן הנשיא בירושלים עם הענקת תעודות ל-120 חיילים מצטיינים. ריבלין: "היו משברים, אבל היא צלחה את כולם". נתניהו: להחזיר את המצעדים הצבאיים. איזנקוט: "שנביא את השכנים שלנו לחתום הסכם שלום עמנו"

 

האזרח מספר אחת חוגג יומולדת למדינה: בגינת בית הנשיא בירושלים נערכה הבוקר (ה') חגיגת יום העצמאות המסורתית, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט - וכמובן המארחים, נשיא המדינה ראובן ריבלין ורעייתו נחמה. בתוכנית: מטס כבוד, שירה בציבור והצדעה ל-120 חיילים מצטיינים של השנה החולפת. ynet העביר את הטקס בשידור חי.

  

ריבלין פתח את הטקס ואמר שהוא אופטימי בנוגע לעתידה של המדינה. הוא גם בירך את נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס שנוכח בטקס והגדיר אותו "אחד האנשים הצעירים בעולם". אחריו ביצע הזמר אמיר דדון את השיר "תמיד עולה המנגינה" יחד עם הלהקות הצבאיות. לאחר מכן נתניהו סיפר על ילדותו בשכונת תלפיות והביע את געגועיו למצעדים הצבאיים. "אני זוכר שראיתי טנקים בפעם הראשונה. ראיתי חיילים וזה ריגש אותי בצורה אדירה. ויש לי הצעה: בואו נחדש את המצעדים הצבאיים בירושלים", אמר נתניהו.

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מתרגשים. החיילים המצטיינים בבית הנשיא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתרגשים. החיילים המצטיינים בבית הנשיא(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

יעלון סיפר על ילדותו בקריית חיים. "אני זוכר איך היינו מתכוננים מוקדם בבוקר לנסוע באוטובוס לחיפה כדי לתפוס מקום טוב בכניסת המצעד לעיר". איזנקוט, שגדל באילת, סיפר: "המצעד הצבאי לא צעד באילת. מה שכן, הייתה יציאה בלילה לבמה מרכזית אחת שסביבה כולם חגגו והיה צריך לחזור מוקדם כי למחרת היו שיוטי יום העצמאות. כנער הייתי שט על סירת מפרש".

 

הילדה שקד טגניה שאלה מה מאחלים למדינה כשתהיה גדולה. יעלון השיב ש"נצליח לשכנע עוד מדינות וגורמים באזור שמדינת ישראל תתקיים כאן לנצח נצחים והדבר השני הוא שנדע להמשיך לפתח את מדינתנו". אחריו איזנקוט ענה שיקודמו שלושת הציוויים של מגילת העצמאות: הביטחון, גידול העלייה ושנביא את השכנים שלנו להסכם שלום עם מדינת ישראל". ריבלין אמר כי "ראיתי הרבה שינויים בתקופתה של המדינה, אבל דבר אחד לא נשנה: הרוח של העם הזה". נתניהו סיכם: "אני מאחל לנו שתמיד יהיה על מי לסמוך ובראשם צבא הגנה לישראל".

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )

בנאומו אמר נשיא המדינה: "מדינת ישראל שלי היא כמו אחות קטנה. חלמתי עליה, ציפיתי לה, הייתי נוכח בלידתה ומאר אני חוגג איתה 68 שנים מקסימות. 68 שנים שלא הייתי מוותר עליהן בעד שום דבר בעולם. אני אוהב את המדינה שלי. נכון, היו לנו משברים ואולי עוד יהיו, אבל היא צלחה את כולם בכבוד והיא חזקה וחסונה ואיתנה. המדינה רק הולכת ומשתבחת".

 

ריבלין הוסיף ואמר: "אני אוהב את המדינה הזאת בגלל הסנדלים התנ"כיות, סנדלי השורש, המטקות בחוף וקרטיב לימון. אני אוהב אותה בגלל ריקודי העם, הלהקות הצבאיות, אריק איינשטיין, כוורת, זוהר ארגוב, יוסי בנאי, משינה וגם כמובן בצל ירוק והגש החיוור. אני אוהב את המדינה בגלל פרסי הנובל, כיפת ברזל, הפלפל החריף בעולם ועגבניות השרי שאין כמותן. ואחת לשנה הבאה - אני אוהב אותה בגללכם, 120 מצטייני הנשיא, ובגלל העם הנפלא הזה. לחיי העם הזה, שכמה טוב שהוא כזה. חג עצמאות שמח ישראל".

 

הרמטכ"ל איזנקוט אמר כי "היום עם ישראל חוגג את ניצחונו בן 68 השנים במאבקו למולדת ועצמאות. חיילי צה"ל ומפקדיו עומדים איתנים למלא את משימת ההגנה. אנו ניצבים בפני אויב שאינו בוחל באמצעים כדי לזרוע פחד בעורף הישראלי. צה"ל פועל מולו בנחישות קור רוח ואחריות ושומר על רף ערכי ומוסרי בלתי מתפשר. מפקדי צה"ל וחייליו ימשיכו לפעול כדי לספק ביטחון ותחושת ביטחון לתושבי ישראל. 120 מהם נבחרו לעמוד כאן היום. 120 מטובי בנינו ובנותינו.

 

איזנקוט אמר עוד כי "מצטייני נשיא המדינה, ההצלחה היוצאת הדופן של צה"ל ומדינת ישראל נבעה תמיד ממקור עוצמתו האמיתי, האנשים. ב-68 השנים שחלפו מדינת ישראל נעשתה למשגשגת בזכות אנשים שהאמינו שיחד יוכלו לכונן עתיד חדש. באמונה, נחישות וסבלנות הביאו לתקומת ישראל. כשאני מביט בכם אני רואה את אותם ערכים שהנחו את מפקדי צה"ל וחייליו מאז הקמת המדינה ועד היום. אהבת הארץ, המסירות לשלום אנשיה והמחויבות לפעול להגנה על המדינה".

 

נציגת החיילים המצטיינים, סגן דביר משאש, אמרה כי "ההצטיינות שבשמה אנו עומדים כאן היום ברורה לנו היטב ומובנת מאליה. משימתנו היומיומית לא נעשית על מנת לקבל כבוד הערכה ותודה, בשבילנו זו דרך חיים. אנו מאמינים שחובתנו לעשות למען הכלל ולתת מעצמנו הכול למען הנכס היקר ששמו מדינת ישראל. בשורותינו כאן על הבמה נמצאים חיילים וחיילות שבחרו לממש את זכותם להתגייס. חלקם התנדבו וחלקם עלו ארצה על מנת לתרום ולהשקיע".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מטס חגיגי של מסוקי קרב חלף מעל הגינה ומיד אחריו סקרו הנשיא והרמטכ"ל את שורות 120 החיילים המצטיינים, ובהמשך העניקו להם תעודות הוקרה וסיכות מיוחדות. בטקס המסורתי השתתפו גם אלופי המטה הכללי בעבר ובהווה, שבאו לחלוק כבוד לחיילי צה"ל שבלטו ביחידותיהם.

 

120 החיילים המצטיינים מתחלקים בין 77 גברים ו-43 נשים. 19 מהמצטיינים הם קצינים, 17 מהם חיילים בודדים ו-9 מתנדבים בצבא. מפקדת זרוע היבשה מובילה את רשימת המצטיינים עם 18 נציגים. אחרי פיקוד דרום עם 16 נציגים וחיל האוויר עם 15. החיילים והחיילות יקבלו מ"יחד למען החייל" מלגה בסך אלף דולרים ללימודים לאחר השחרור - תרומת לן בלווטניק באמצעות ארגון ידידי האגודה למען החייל בבריטניה.

 

בשעה 11:00 יצא לדרך המטס החגיגי בשמי הארץ לכבוד יום העצמאות ה-68 של המדינה. במשך כשעתיים יוכלו אזרחים בכל רחבי הארץ לצפות במטוסי הקרב, התובלה, האימונים וגם המסוקים במפגן הראווה. בסיסי צה"ל פתוחים היום לקהל הרחב עם שלל תצוגות כולל אמצעי הלחימה המתקדמים ביותר.

 

באותה שעה נפתח בירושלים גם חידון התנ"ך העולמי לנוער במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר החינוך נפתלי בנט. בערב יתקיים טקס הענקת פרסי ישראל בבנייני האומה בירושלים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המצטיינים הבוקר בבית הנשיא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים